Japonya otobüsü yolcuları kalmasın!

Gürkan Genç tarafından 10 sene önce yayımlandı
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bir işe nasıl başlarsan öyle gidermiş derler.. Aşti’ye gelen tüm arkadaşlarıma, dostlarıma ve aileme çok teşekkür ederim. Ayrılık zor oluyor böyle zamanlarda.. Atılım Üniversitesi’ne ve arkadaşım Yaman desteği ve inancı için teşekkürler.

Otobüse bindik, yerimizi aldık, tam hareket edecek.. Uzun zamandan beri görmediğim arkadaşım Nazım dışarıda kardeşimi görmüş, otobüsün içinde olduğumu öğrenince de yavaş yavaş hareket eden otobüsün kapısından içeri girdi, “Gürkan” diye seslenince hemen yanına gittim öptüm. Tam aşağıya inmeden önce sordu “Yolculuk nereye?” Ben de sesin dozunu ayarlayamadım sanırım biraz yüksek bir sesle “Japonya’ya yolculuk” diyince suratındaki ifadeyi görmenizi isterdim. Onu geç otobüsün içindeki bazı yolcular da yanlış otobüse mi bindik diye düşündüler. Durumu fark edince Funda ve ben gülme krizine girdik. Otobüs nereye?? Japonya’ya abi…. Tur böylelikle başladı.

Samsun Tekke köyü kavşağında indiğimizde gün daha yeni ağrıyordu. Bisikleti parçalaması her zaman kolay olmuştur da şu toplama işlemi beni deli eder hep. Neyse yarım saat kavşakta oyalandıktan sonra sabah sabah bir mercimek çorbası iyi gider dedik ve karşımıza çıkan Mehmet Usta’nın dükkanında durduk. Muhteşem muhabbet, muhteşem insanlar ve misafirperverlik. Ne yaptıysak ücret veremedik, canınızın sağlığı diyip bizi uğurladılar.. Karadeniz böyle bir yer işte…

Önceden planladığımız, Ali – Emine Kahvecioğlu teknik lisesinde yapacağımız mini panel için rotamızı okula çevirdik. Bu okulun 580 öğrencisi okula bisikletle gidiyor. Çocukların sabah okula giderkenki görüntüleri görmeye değerdi. Hala şu fotoğraf çekme olayına tam alışamadığım için bu kareleri çekmeyi unuttum. Neyse okula vardığımızda meraklı bakışlar arasında öğrenciler hemen etrafımıza toplandı. Bisikletleri park edip okul müdürü Fahri beyin yanına çıktık. Fahri bey ve müdür yardımcısı Selim Bey’in yardımları ile bu okuldaki öğrencilere bisikletli yaşam ve benim kuzey Asya turum hakkında minik bir panel verdik. İşin enteresan yanı bu okuldaki çocuklar benden daha uzun süredir bisiklete biniyorlardı. Ama şunu fark ettik ki bisiklet kullanımı konusunda ve yaratacağı gelişim bozuklukları hakkında hiçbir bilgileri yoktu. Funda ve ben elimizden geldiğince bisiklete binme ve kurallara uyma konusunda öğrencileri bilgilendirdik. Buradan ayrıca fotoğraflarımızı çeken okul öğrencisi Murat’a teşekkür ederim.

Samsun’da güzel bir de sürpriz ile karşılaştık. Bisikletliler Derneği başkanı Murat Abi Samsun ili temsilcisi Tarık aracılığı ile bize ulaşarak hem buradaki konaklamamıza yardımcı oldu hem de bu sabah Samsun’dan Ünye’ye kadar Samsunlu bisikletçilerle beraber pedal çevirmemiz için bir organizasyon yaptı.. Murat Abi, yol boyunca destek olacağını bilmek bile çok güzel. Teşekkürler.. Bu arada kesintisiz ulaşım sağlayacak uydu telefonu için de kendisi söz verdi. Trabzon’da sanırım elime geçecek. Ayrıca Tarık’a da teşekkür ederim bizimle burada ilgilendiği için.

Samsun’un en başarılı iç mimarı, arkadaşım, canım dostum Bilgehan. Akşam yemeğinde Samsun’un en güzel yerinde bize rakı balık ziyafeti çektirdi.. Yani yakıtımızı aldık. Samsun’da 17 nisanda açacağın Garden Bistro muhteşem bir yer olmuş. Ellerine sağlık. Bol kazançlar dilerim.. Masadan iyiki erken kalktık, yoksa durum hiç iç açıcı gözükmüyordu . Geceki programına katılamadığım için ayrıca özür dilerim. Bir dahaki sefere söz.

Samsun’lu arkadaşım Coşkun’a da teşekürler. Samsun’u bize gezdirdiği ve çekirdekçi Fatma Abla ile tanıştırdığı için.

Bu arada şunu da paylaşmak istedim. Bu projeye en büyük desteği devletden bekliyordum. Bu yıl Türk-Japon dostluk yılı kutlanıyor, 10 ülkede ülkemi temsil edeceğim, ayrıca kuzey asyayı geçen ilk Türk bisikletçi olacağım. Tanıtma fonuna Şubat ayında başvuru yapmıştım, dün haberi geldi. Turizim bakanlığı bütçe yetersizliğinden projeyi onaylamamışlar.. Türkiye- Japonya dostluk yılında bu projenin onaylanmaması gerçekten üzücü.. Yol boyunca yapılacak olan Türkiye tanıtımı sanırım göz önünde bulundurulmadı .. Fakat benim projeme benzer proje yapan yabancılara ülkemizden geçerken aynı fondan para çıkartılmasıda ayrıca enteresan.. Neyse bu yolculuğu kendim için yapıyorum. Sonuna kadar gideceğim

Şimdilik bu kadar bugün bir pedallayalım bakalım neler olacak : )

 

TÜRKİYE’DE PEDALLADIĞIM SÜRE İÇİNDE ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLAR İÇİN LÜTFEN YAZIYA TIKLAYIN

Gürkan Genç'e Destek Vermek İstiyorum!