Sık Sorulan Sorular

Gürkan  Genç Kim?  Öncelikle bu bölümden başlamak lazım (sayfaya gitmek için lütfen isme tıklayın). Gezmek isteyen kişi araştıran okuyan kişidir. Bu sayfaya kendin girdiysen tebrik ederim. Yapacağın gezi gideceğin yol hayalindeki gibi olsun. Bu sayfanın dışında Tur bisikletçiliği ile alakalı tecrübelerimi paylaştığım sayfamda var. Şimdi uzun yıllardır yaptığım seyahat boyunca bana yöneltilen soruların tamamını ve cevaplarını sizlerle paylaşayım. Bisikletle dünya turu ile ilgili aklınıza gelen soru ve cevapları burada  bulamazsanız iletişim bölümünden bana ulaşıp sorabilirsiniz.

1) Türkiye’ye ne zaman dönüyorsun veya hiç döndün mü? 

9 Eylül 2012 tarihinde Ankara’dan başladığım bisikletle dünya turuma 46 ülke ve 3 kıtayı pedalladıktan sonra 5 Temmuz 2018 tarihinde babamın  hastalığından dolayı kendisini görmek konuşmak sarılmak öpmek için ülkeye döndüm. Mayıs 2018 tarihinde Metastas olup bedene yayılan 4. seviye kanser olduğunu öğrenmiştim. Durumu da siz değerli okuyucularla o tarihte paylaşmıştım. 54 gün kaldığım Türkiye de her günümü ailemle birlikte geçirdim. Bu yüzden hak verirsiniz ki takip eden siz değerli insanlarla bir buluşma veya medya ile bir görüşme gerçekleştirmedim. Tüm zamanımı aileme, babama ayırmıştım. 29 Ağustos 2018  tarihinde yolculuğu bıraktığım noktaya geri dönüp yoluma devam ettim ve öncelikle babamın çok görmemi istediği yere gidip orayı fotoğraflayıp yol anılarıma ekledim. 20 kasım 2018 tarihinde babam vefat etti. Bense onun öğrettiklerinin üstüne birşeyler katarak bana verdiği cesaret ve  aktardığı tecrübelerle yoluma devam ediyorum.

Rotamda bulunan ülkelere gittikten  ve dünyanın büyük bir çoğunluğunu gezdikten sonra ülkeye dönüş yapacağım. Rotamda belirlediğim hedeflere ulaşmadan da “of çok yoruldum, ailemi, arkadaşlarımı, ülkemi çok özledim artık yapamayacağım” gibi bir  düşüncem yok. Sağlıkla ilgili ciddi bir sıkıntı olmadığı sürece yolculuğa devam. Biz de böyle bir aileyiz. Birbirimize her zaman her koşulda destek olmaya çalışırız. Onların desteği olmasa zaten bu hayali gerçekleştiremezdim.

2) Bisikletin ne marka ve ücreti ne kadar?

Kron World Tourer . Böyle bir model firmanın envanterinde bulunmuyor.  2012 yılında üretilen bu bisiklet 7 borudan 7005 alüminyumdan yapıldı. 3 defa inceltilmiş bir kadro. Kadronun esneme payının normal bir bisiklete göre %30 daha az olması süper dayanım sağlamakta. Özel inceltilmiş kaynak teknolojisi yapılan kadroda ağırlığın bindiği bölgelerde kaynak silme teknolojisi kullanılmadı.  “Gelecek İçin Pedalla” projesi için tasarlandı. Bisikletin üzerindeki malzemelerin değeri (vites takımı,zincir,fren takımı,jant,jant telleri,sele,gidon,lastikler, dinamo v.b.)  5000$. Kadro’dan sadece 3 adet üretildiğinden ve dünya turu için hazırlandığından bir ücreti yok.  Tur bittikten sonra müzeye kaldırılacağını ve dünyayı gezen bir bisiklet olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça değerli.

3) Bütün Yolu Bisikletle mi gidiyorsun? Hiç tren, araba, uçak kullanmıyor musun?

Dünya turu rotamı bisikletle alıyorum. Ne kadar pedal çevirmişim kaç kilometre bisikletle gitmişim hepsini dijital ortamda kayıt altına alıyorum. Bazen bisikleti bir şehirde bırakıp rotamın üzerinde olmayan alanlara toplu taşıma araçları veya araba ile gidip sonrasında bisikletimin yanına geri dönüyorum.  Uçak ve gemileri kıtalar arası geçişlerde veya ada geçişlerinde kullanıyorum. Sağlığımla alakalı sorunlar olursa veya gidilen yolda emniyet şeridi yok ve çok fazla kamyon varsa işte o zaman bisikleti bir araca atar en yakın şehre gider orada ya dinlenir veya alternatif yola geçerim.. Öyle alanlardan geçiyorum ki hasta olduğum alanlarda bazen araç bulamadığımda oluyor şehre veya kasabaya  kadar pedallamak zorunda da kalıyorum. Bisiklet kullanmadığım alanlar

1 – Hollanda Roterdam’dan İngiltere’ye  feribot geçişi (arada deniz var)

2 – İngiltere London, İspanya Barcelona Uçak geçişi ( arada deniz var)

3 – İspanya Alicante (Avrupa) – Fas Nador  (Meilla Afrika arada deniz var)

4- Enes Şensoy ile Fas da gezerken kendisinin Türkiye’ye geri dönüş uçak bileti tarihi geldiğinden bisikletle Fas turumu bitirdikten sonra gidemediğimiz bir noktaya otobüs ile gitmişizdir. Kendisi o noktadan otobüsle geri başkente dönerken ben bisikletimle devam edip önceden bitirdiğim rotaya geri ulaşmışımdır.

5- Tunus’u bitirdikten sonra Libya sınırı kapalıydı ve Mısır da ki iç karışıklıklardan dolayı uçakla Tunus’dan Ürdün’e

6 – Umman Muskat’dan  Etiyopya Addis Ababa’ya ( Arada deniz var)

7 – Güney Afrika Cape Town’dan (afrika) , Arjantin Buenos Aires’e ( Güney Amerika arada okyanus var )

Bu alanlar haricinde kalan tüm gezimi bisiklet üstünde pedallayarak yapmışımdır. Bisikletimle gidebileceğim yerleri, motorlu taşıtlarla gezen veya bisikletle geziyormuş gibi gösterip araçlara binen biri değilimdir. Çölleri de zirveleri de bir araba, otobüs, kamyonetle değil, bisikletim ve kas gücümle geçiyorum. 7 çöl coğrafyasında 17.000km den fazla pedalladım, toplamda 436.000 metre de tırmanış gerçekleştirdim. Çevirdiğim her pedal, kalp atışım ve gittiğim yol GPS sistemi ile kayıt altına alınıyor. Bu dediğim rakamları pedallayarak yaptığım dijital kayıtlarda Garmin’in kendi sayfalarında kayıtlı bir şekilde bulunmaktadır. Bu yüzden rica ediyorum sağda solda  yok canım bisikletle gitmiyor diyenlere gülün geçin.

4) Bisikletle otobanda nasıl gidiyorsun ?

Otobanda bisiklete binmek yasak. Bu yasak her ülkede geçerlidir! Her otobanın girişinde oldukça büyük bisiklet giremez diye bir tabela yer almakta.

Gezdiğim ülkelerde otobanda bisiklet sürmem. Fakat alternatif yolun olmadığı bir iki ülke oldu. Otobanların hemen yanında bulunan şehirler arası yollarda bile bisiklet sürmeyi tercih etmem. Gezmeyi, görmeyi, kendi çapında yeni yerler keşfetmeyi seven biriyim. Bu yüzden arabaların az kullandığı veya hiç kullanmadığı köy, kasaba yollarını tercih ederim. Gideceğim yönde orman veya dağ yolu varsa kesinlikle tercihim bu yollardan yana olur.

5) Köpeklerle vahşi hayvanlarla nasıl başa çıkıyorsun? Güvenliğini nasıl sağlıyorsun?

Afrika Botsvana’da “dikkat fil çıkabilir” , “dikkat Aslan, Leopar çıkabilir” “dikkat vahşi yaşam bölgesi” uyarılarının olduğu bir coğrafya da milli parklarda pedalladım. Güney Amerika’da pumaların doğal yaşam alanlarında bisiklet sürmüş, Amerika’da ayıların olduğu alanlarda bisiklet sürecek biriyim. Yaşadığım bu maceranın detaylarını Facebook, Instagram ve Twitter ‘dan  takip edemezsiniz!! İnternet sayfasındaki Türkiye Japonya ve Dünya turu yol anılarım okunduğu zaman nasıl bir seyahat yaptığımı anlayabilirsiniz.

Sorunun cevabı

En basitinden köpekler saldırdığında bisikletten inip üzerlerine doğru koşuyorum.  Onlarda ne olduğunu anlayamıyor kaçıyorlar. Çadırın içindeyken hayvanların etrafımda gezdiğini duyuyorum. İki ayaklı olmadığı sürece onların da bir tehlikesi yok. İki ayaklı olanlar için yanımda bıçak, balta, göz yaşartıcı taşıyorum.

Aslan, Leopar  ve diğer benzeri hayvanların yaşadığı bölgelerde bisiklete binmek için gün doğumu ve batımı çok önemli bölgeyi de önceden iyi araştırmış durma noktalarını tespit etmeniz gerekiyor. Bu bölgelerde bisiklete binme olay tamamı ile Rus ruleti gibidir. Hiç bir zaman da önermiyorum.

6) Tek başına seyahat etmek zor olmuyor mu? Yanına gelip senle birlikte pedallayabilir miyim?

Bisikletle gezerken konuşmasını seven biri değilim. Çevremi, insanları, doğayı gözlemlerim ve düşünürüm. Gün içinde sohbet edecek birileri karşıma illa ki çıkar. Aynı dili konuşmasak bile bir şekilde mutlaka anlaşırız. Muhabbet sırasında gülücükler olur. Selam dedim mi kalpten selamlarım. Yaşam dediğimiz olay %50 hareket %50 sesten oluşur. Çölde bunların ikisi de yoktur. Ancak çölde pedalladığımda “hah işte şimdi yalnızım” derim!!

Yanıma gelip pedallayan kişiler sadece Türkiye’de tanıştığım kendilerini bildiğim dostlardır. Bunun dışında yanıma tanımadığım birini davet etmem. Enes Şensoy ile 2014 yılında Fas’da pedallamıştım “Gürkan Genç ile Seyahat”  başlığı atarak sayfasında düşüncelerini paylaşmış. 2017 yılında Engin Kaban ile pedalladım “Gürkan Genç ile Pedallamak”  başlığı altında anılarını paylaşmış. 3 sene ara ile iki farklı gezginin düşüncelerinde oldukça fazla ortak yan var. Çizgiyi bozmadan devam etmişim. Bir çok kişi benle tanıştıktan sonra hayal kırıklığına uğrayabilir. Hayalleriniz de ki Gürkan Genç olmayabilirim. Hayallerinizde ki tur arkadaşı gibi de olmayabilirim. Herkes gibi hatalar yapan, yaptığı hatalardan ders çıkaran, öğrenmeye devam eden bir insanım.  Kısacası tek başıma seyahat etmek hiç zor olmuyor ve kabul ediyorum anlaşılması zor bir karaktere sahip insan olabilirim.

7) Kaç tane yabancı dil biliyorsun?

Türkçe ve İngilizce  iyi biliyorum, biraz da İspanyolca var. Aynı dili konuşmadığım bir çok milletin insanı ile vücut dilini ve mimiklerimi kullanarak anlaşıyorum. İçten bir selamlama bütün kapıları açıyor. Bir dili öğrenmek için dilin olduğu ülkede en az 3 ay eğitim almanız uygun olacaktır.

8) Neden bisikletle seyahat?

Bisiklet; bir noktadan diğerine giderken detayları görebileceğin kadar yavaş, yol alabileceğim kadar hızlı, yaşamımı sürdürebileceğim ekipmanları taşıyabilecek kadar dayanıklı, doğayı kirletmeyecek kadar temiz bir ulaşım aracı.

9) Neden dünya turu?

Bir gün öleceğim. Kocaman bir dünya var. İmkanlar doğrultusunda gezip görmek istiyorum.

10) Ne kadar kazanıyorsun? Zengin misin? 

Ne ailem nede ben zengin değiliz, öyle olsaydı yaptığım  projeler daha iyi olurdu.  Her hangi bir birikimim gizli hesabım yok.  Mal varlığım sadece bisikletim ve üstünde taşıdığım eşyalardır.

Atılım Üniversitesi ve Kron Bisiklet  dünya turuma finansal destekte bulunan kurumlardır . 7 enedir bir çok kurumdan destek istemişimdir. Finansal destek veren çıkmamıştır! Atılım Üniversitesinin ve Kron bisikletinin de destek vermesinin sebebi arkadaşlık ilişkilerimden ötürüdür. Hesabıma aylık olarak bir bütçe gönderirler bu bütçede benim konaklama ve yoldaki yemek masraflarımı karşılar. Konaklamanın büyük bir çoğunluğunu çadırda yaptığımda para birikir ve kendi oluşturduğum projelere finansal destek sağlarım.

Bunun dışında sitedeki yazıları okuyup “helal olsun iyi yazmışın bu da senin yazarlık hakkın” deyip banka hesabıma para gönderen okuyucular vardır. Kedilerinin adı da şu listede yazmaktadır. (Liste) .  Okuyuculardan gelen bu parayı da gerçekleştirdiğim projelerimde veya kırılan bozulan ekipmanların yenilenmesinde kullanıyorum.

Eskiden taşıdığım DJI marka  insansız hava aracımla gittiğim ülkelerde fabrikaların, otellerin, fotoğraflarını çekip filmler yapıp kendilerine satıyordum veya otellerde bedavaya kalıyordum. İlk Drone mu 2014 yılında almıştım. Zamanla bir çok kurum kendi drone nu sahip olunca bu işten kazandığım gelir de ortadan kalktı sayılır.

Google ve Youtube reklamlarından da gelir elde ediyorum. Fakat düşünüldüğü kadar büyük bir gelir değil. Çünkü youtube da çok az video yayınladım. Ayda 5 $ ya getiriyor ya getirmiyor. İnternet Sayfamda bir google reklamı yoktur. Bu sayfaya tıklandıkça para falan kazanmıyorum.  Sayfa elinizi altında öyle gözünüze sokulan reklamlar falan göremezsiniz.

Gittiğim ülkelerde özel şirketlerde motivasyon konuşmalarından ücret alıyorum.  45 dakikalık sunumdan 1500$ -3000$ arası ücret aldığım kurumlar var

Bir ülkede Afrika’da geçirdiği 3 ayını anlatan bir kadın konuşmacının sunumuna katılmıştım. 45 dakika için onu çağıran şirketten aldığı ücret 15000$ + konaklama + uçak biletleri olmuştu. Türkiye’den beni sadece uçak bileti karşılığında ülkeye çağıran şirketler var. İşte bu zamanlarda bir çok kişi için yaptığım olayın bir değeri olmadığını daha iyi anlıyorum.  Bazı kişiler “Gürkan Genç Türkiye’ye döndüğünde çok popüler olacaksın” dese de ben bu hikayeyi daha önce Türkiye’den Japonya’ya bisikletle gidip döndüğümde yaşadığımdan dolayı ( ki bence Japonya turu dünya turumdan daha efsane bir turdur her şeyin ilki orada atılmıştır) bu tarz seyahat yapan biri için popülerlik denen olayın nasıl bir balon olduğunu gayet iyi biliyorum.

Türkiye’ye döndüğümde sadece ilköğretim öğrencilerine müsait olduğum her zaman okullarına gidip hikayemi anlatıp sunumumu yapacağım. Hatta bunu yolculuğum sırasında Skype üzerinden bağlanıp yıllardır yapmaktayım!  Bu yolculukta benim yapabileceğim en iyi şeylerden biri de budur. Rica ediyorum derneğiniz,  şirketiniz,  topluluğunuz için benden yol anılarımı veya tecrübelerimi paylaşmamı istemeyin.

Yıllarını yolda geçirmiş ve geçirmeye devam eden, bir çok badire atlatmış, tüm dinlerin, inanışların merkezine gitmiş, kültürlerin içinde yaşamış, metre metre dünyayı gezerken bir çok şeyi feda etmiş birinin edindiği tecrübeyi paylaşması ve zaman ayırmasının da bir değeri olmalıdır diye düşünüyorum. Düşünsenize bir bilgisayar yazılımcısına, doktora, mühendise gidiyorsunuz “arkadaş bana öğrendiklerini bildiklerini zaman ayırıp anlatsana” dediğinizi. İnsanlar bu eğitimler için kursa gidiyor, okullara gidip eğitim alıyor.

Bizim gibiler den bu tecrübeleri  rahatçana paylaşmamız isteniyor. Bu da bizlere ne kadar değer verildiğini gösteriyor. Okuduğunuz bu sayfada yılların bisikletle seyahat tecrübesi var. Hiç bir şey paylaşmadın, vatana, millete insanlığa hiç bir faydan da dokunmadı denemez. Yıllarca elimden  geldiği kadar paylaştım, yazdım hayaller kurmanıza destek oldum. Bir kurum eğer beni konuşmaya davet edecekse rica ediyorum bu işin raconu neyse ona göre mesaj atarsa sevinirim. Ne benim ne de kendi zamanınızı boşa harcayın.

Bu tecrübelerim dışında yolculuğum boyunca şu şekilde yol masraflarını karşılayan arkadaşlar da gördüm.Ülkelerinden aldıkları işsizlik maaşı ile gezenler,  iş hayatında çalıştığı süre boyunca birikim yapıp ev satın alıp bu evi kiraya verip yola çıkanlar veya aileden miras kalan evi kiraya verip yola çıkanlar. Ülkemizde babalarından kalan emekli maaşı ile gezenler, gene ülkemizde düğünde takılan altın ve paralarla gezenler (güzel fikir ileride evlenirsem ben de bunu yaparım). Çalıştığı süre boyunca biriktirdiği paralara göre bütçe yapıp gezenler, yolda müzik, resim, veya sanatın herhangi bir dalı ile alakalı bir performans sergileyip para kazananlar. Yaptığı projelerle sponsor bulup gezenler. Üniversitede mezun olduğu bölümle alakalı kısa süreli yol masraflarını karşılayacak işler bulup yoluna devam edenler ve ailesinden aldığı destekle gezenler. Görüldüğü üzere gezmek isteyen kişi bir şekilde yolunu bulup geziyor.  Yukarıda dediğim gibi ben de www.gurkangenc.com sayfamı ve sosyal medya mı kullanıyorum.

11) Sponsor nasıl bulunur?

Sponsor bulma konusunda başarısız biriyim. Dünya turuna çıkmadan önce elektronik ortamda 700 üzerinde firma ile görüşme yaptım. 400 üzerinde firma ile yüz yüze görüştüm. “Dünya turuma destek olur musunuz?” dedim. Olumlu geri dönüş sayısı 0. (sıfır)

– Yüzüme karşı Türkiye’nin önde gelen firmalarından takdir edip tebrik eden çok fakat arkamdan “ulan adama parayı biz verelim o gezsin olmaz öyle iş” diyen firma sahibi var.

– Hiç destek istemediğim fakat kendileri gelip sözleşme imzalayıp şu tarihte sponsorluğumuz başlar deyip para göndermeyen var

– Yolculuk esnasında tanışıp şirketi ile sponsor olacağını söyleyen ama sonrasında işleri kötü giden ve sponsor olamayacağım diyen firmalar var

– Arkadaşlarının yanında bundan sonra Gürkan Genç’e firmamızla sponsor olacağız deyip etrafa havasını atıp sonrasında arayıp sormayan hal hatrı kesen insanlar var.

– Gaza gelip “abi sana destek olacağız ayarlayacağız bir şeyler” deyip dediğini unutup sonrasında hiç o konulara girmeden sohbet etmeye devam edenler var.

Halbuki insanlara gelin bana sponsor olun dememiştim!

Dünya turunda sponsorluk sayfamda yer alan 9 firmanın ya sahipleri veya müdürleri arkadaşım. Bu yüzden sizleri onların reklamları ile boğmam. Fakat yıllardır takip edenler artık onların kimler olduğunu biliyorlar. Kendilerinin benim yapacağım reklama ihtiyaçları yoktur. Markaları ya dünya markasıdır veya Türkiye’de bilinirler. Bu yüzden yıllardır gönülden destek olurlar.

Arkadaşlarımın çalıştığı veya sahip olduğu kurumların nasıl destekte bulundukları veya sponsor oldukları konular logolarının yanında yazmakta. Bu yüzden en başından beri bu kurumlara “HAYAL ORTAKLARIM” dedim. Bu cümleyi sunuma gittiğim lise öğrencileri söylediler ve çok haklıydılar. “Gürkan abi sana destek olan herkes aslında senin hayal ortağın oluyor.” Sponsorluktan daha büyük bir olay yapılana destek olmak!

Sponsor olmak isteyebilirsiniz. Anlaşırsak logonuzu ya ön sayfaya koyarım veya Sponsorluk sayfama koyarım. Bunun dışında,  ilk gün sponsor olduğunuzu sosyal medyam da belirtirim.  Sonrasında sizinle ilgili yazmam, her paylaşımım da özellikle adınızı ön plana çıkarmam, yeri geldiğinde markanızdan bahseder veya konuşurum. Logonuzu üstümde başımda taşımam. Kısacası beni takip edenlerin canını sıkmam fakat hepsinin sizden haberi olur  ve  zaman içinde öğrenirler. Hatta kulaktan kulağa efsane haline gelir halk kendi arasında bolca muhabbetinizi edip sizi anarlar. Buyrun sizin için  Sponsorlarım.

12) Neden bu firmalar sana destek veriyor?

34.500 fotoğraf, 3340 sayfanın üzerinde yazı, İngilizce Türkçe yayın ve Türkçe sesli anlatım.  Bu sayfada takım çalışması, alın teri, bacak teri, emek var. Gönlünden geçen destekte oluyor, sponsorda.  Ortada bir çalışma ülkeye, insanlara katkı var.

“Onun baba gibi sponsorları var da öyle geziyor” veya “Onu paraya boğmuşlar” demek çok basit oluyor. Bu şekilde konuşan her bir birey inanın firmalardan en ufak nasıl destek aldığımdan haberi yoktur. Direkt “Gürkan Genç ile konuşmak ister misin bu konuyu kendisi abim veya arkadaşım” diyin hemen kızaracaktır.  Ayrıca şu zamana kadar bana destek olan firmalarla siz beni takip edenlerin canını sıkmamışımdır. Senelerdir bir  sosyal medya mecralarında “arkadaşlarınızı etiketleyin, yok hagtag yok şunu yapın bunu  yapın” taleplerinde de bulunmamışımdır. Bu sayfa da her şey olabildiğince açık ve nettir.

Olay sadece sponsorlarla olsaydı imkanı olup veya sponsor bulup bisikletle ülkemizde herkes dünya turuna çıkardı.  Kendinizi karşınızda ki arkadaşınızın gözünde küçük düşürmeyin.

13) Bizim projemiz şu bize destek olur musun? Sponsorlarınla bizim yerimize kontak kurar mısın? Projemizi tanıtımını yapar mısın?

Bu e-postayı atan arkadaşım

A) Arkadaşından ” Ulan Gürkan Genç millete maddi destek oluyor bisiklet dağıtıyor bak siz de bir şeyler yapacağız diyorsunuz kendisine mesaj atın” gazı ile mesaj atan adam

B) İnternet sayfasında dolanırken sayfaya denk gelip “ulan herifte bok gibi para var, derdi yok tasası yok geziyor bana neden destek olmasın” diyen adam

C) sadece Facebook’dan fotolara bakan bir kaç yazıyı okuyup veya hiç okumadan “ulan şansımı deneyeceğim” diyen  adam

D) Projemiz var bu projenin halka duyurulması için bize yardımcı olur musun? Senin geniş kitlenden faydalanıp yaptığımız farkındalık projesini takipçilerine göstermek istiyoruz.

Bak hep adam diyorum. Ayrımcılık yaptığımdan değil. Benzer mesajlar henüz kadınlardan gelmedi.  Yol anılarımı okuyan, beni tanıyan biri böyle bir talepte bulunmaz. Bulunmaz çünkü bilir ki; elimde olan bütün imkanları zaten vermekteyim. Hali hazırda dünya turu ile birlikte 3 projeyi aynı anda yürütüyorum.  Ne bir fabrikam , ne bir şirketim, ne kıyı da köşede birikmiş param var.  Bu yolculuğun nasıl sürdürdüğüm 14. maddede yazar.

Sponsorlar konusuna gelince. Sponsorluk sayfamda hepsinin adını, adresini yazmışım. Bir kişi diyemez  “Bu adam benden şu şirketle konuşup destek almamı istedi” diyemez çünkü herkesle gidip kendim konuşmuşumdur veya kendim iletişime geçmişimdir.  Bu sayfada her şey olabildiğince açık yazmışım. kimsenin işine okuyup öğrenmek benzer yollardan gitmek gelmiyor. Herkes kolay yoldan gezeyim destek alayım istiyor. Hayallere ulaşmak için çalışmak lazım kimse bana “hadi sen bir dünyayı gez gel biz de sana sponsor olalım” demedi. Çalışmayan, çabalamayan kurduğu hayali gerçekleştirmeyi bırakın, bu zamanda yiyecek ekmek bulamıyor.

Projemize destek olur musun? Sanıyor musunuz ki siz bana bunu yazan tek kişisiniz. Yüzlerce insanın projesi var ve herkes projesini halka insanlara duyurmak istiyor. Ee, ben ne yapayım? Sizin projelerinizi tek tek paylaşayım mı? Kendi yaptığım Genç Kaşifler projesini bir yıl içinde kaç defa paylaşıyorum? Lütfen dikkat edin! Kendi projelerimle uğraşmayıp sizlerin projelerinin tanıtımı ile mi uğraşayım?  7 senedir tek bir kişiye gidip “ben dünyayı geziyorum sayfanızda rica etsem paylaşır mısınız” veya sosyal medya fotoğraflarımı paylaşın beni takip edin dememişim. Japonya’ya giderken de demedim, bisikletle dünya turuna çıktığımda da demedim. Paylaşmak isteyen yaptıklarımı paylaşır. İstemeyen paylaşmaz kimse bu konuda da rica da bulunmam.  Paylaşmak isteyenin kendi kanaati..

14) Turun bütçesini nasıl karşılıyorsun?

Dünyayı cebinde beş kuruş para olmadan gezen yabancı gezginlerle ve bir Türk gezginle tanıştım. Ülke geçişlerini bile pasaport vize kullanmadan dağlardan gerçekleştiriyorlar. Neler yaşadıklarını bir kendileri bilir. Kimse bilmez onları. Birilerinden, kurumlardan ve sosyal medyadan bir beklentileri yok. Kendileri için vardırlar. Dünyayı özgürce gezme olayı budur. Bu şekilde yol almak onların tercihidir.

Yolda para nasıl kazanırsın? Evrensel meslek sahibi olmak gerekiyor. Müzik aleti çalmasını biliyorsundur. Hangi şehrin meydanına gitsen para kazanırsın. Makina, motordan anlıyorsundur gittiğin ülkede sanayide çalışır araba tamir edersin.

Amatör bir yazar, fotoğrafçı ve kurgucuyum. Hayat hikayemi anlatıp görüntüleyip yüzbinlere ulaşmasını  sağlıyor Facebook, Twitter, instagram, Google+ ile seyahatimi destekliyorum. İletişim Fakültesi mezunu biri olarak  aslında seyahatimde mesleğimi yapıyorum. Hobimi bir iş sahasına dönüştürmüş çağımızın teknolojisi olan internet ile harmanlayarak paylaşım yapıyorum. Bu paylaşımda bir değer oluşturuyor.  İnsanlığın var oluşundaki temel taşlardan biri olan İletişimi işim olarak kullanıyorum.  Hala senin işin gücün yok mu diyen oluyor? İşte bu sayfanın zengin içeriği sayesinde sponsorluklar alıyor ve iletişimi evrensel meslek olarak kullanıyorum. Okumayı sevmediğimizden dolayı sadece bu sayfa okunup diğer sayfalara pek bakılmaz 🙂

Gezmeye çıktıysanız bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Ya kimselere haber vermeden gezersiniz yaşananları paylaşmazsınız veya bir miktar para harcayarak paylaşarak yol alır başkalarına ilham verir yol gösterirsiniz. Daha da ileri gidip yaptıklarınızla imkanlar yaratıp başkalarına destek olursunuz. Tercih sizin! Para kazananda, kazanmayan da geziyor, her ikisininde tecrübeleri farklı şu daha iyidir diyecek bir uzman yok!!

15) Günde ne kadar para harcıyorsun?

Para harcama konusu ülkeden ülkeye ve yapılan geziye göre değişir.

Avrupa’da yaz aylarında seyahat edip sadece çadırda veya internet üzerinden warmshowers ve couchsurfing sayfalarindan bulduğum insanlarda konaklayarak, Afrika’da okullarda kalıyordum, Güney Amerika’da itfaiyecilerde

Aylık makarna tüketimim: 26.25€ (günde iki öğünden. Tuz, yağ koymam)

Aylık müsli tüketimim: 60€ (Su ile yerim, başka bir şey karıştırmam. Karnım kazınırsa bir avuç alırım. Açlığımı keser!)

Schengen vizesi: 90 gün 60€, aylık 20€

Bu şekilde gezersem günlüğü 3.5 €’ya gelir bu yolculuğun. Güzel di mi?

Hatta bazı ülkeler vardır iki ay gezersin halkı sana cebinden beş kuruş harcatmaz üstüne 400$ para toplar öyle çıkarsın

Bu arada bu şekilde seyahat ederek para biriktiriyorum : )

Fakat imkanlar yaratmış biri olarak  Bu şekilde seyahat ederken elimden geldiğince tatmak, görmek istiyorum ve sunlari da yapiyorum;

Müze gezerim, fiyatları 10€-25€  arasında değişir.

Operaya giderim,  20€-250€ arası değişir.

14€-30€ fiyat aralığında hostel, 50€-90€ arasında otel bulup konaklarım. Duşumu alır kıyafetlerimi yıkar. İnternet sayfama yazılar yazar, videolarımı montajlarım. Dünyayı gezen başka insanlarla tanışır arkadaş, dost olurum. hatta yol arkadaşları bile çıkar aralarından

Ülkenin yerel yemeklerini tatmak için en iyi restoranına da giderim, kenar mahallesine de.   5€-60€ arasında fiyatlar değişir.

Eğlence mekanlarına giderim 5€ da harcarım 100€ da!

Fotoğraf makinam kırılır biriktirdiğim paradan yenisini alırım. Bilgisayarım kırılır, bozulur yenisini alırım , Drone düşer kırılır yenisini alırım ve daha bir çok olay olur, bütçe de ona göre şekillenir. ( Not : elektronik eşyaların tamamını bu sayfa sayesinde yenilerim hangi ekipmanları kullandığımda da ekipman bölümünde yazar )

Dünyayı bu şekilde gezmek için çalışıyor olmanız gerekiyor. Ee, sen çalışmıyorsun diyenler olabilir cevap 10. ve 14. sorunun içinde yer alıyor.

16) Türkiye Cumhuriyeti Devletinden finansal destek alıyor musun veya Dışişleri Bakanlığı senin pasaport veya vize masraflarını karşılıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti devletinden  finansal destek hayatım boyunca almadım!!

Dışişleri Bakanlığının verdiği destek

1 – Yabancı ülkeler normal pasaportla aylarca, yıllarca yasal olarak gezmeme izin verilmesi için gerekli belgeleri sağlar. ( Şu noktada olay sadece o belgeler de bitmez. Sizin kendinizi ifade edebilmeniz de önemlidir. bu da bireysel iletişim yeteneklerinize bağlıdır yoksa gene o vizeyi vermezler. Devlet destek olsa da kendim de konuşsam verilmediği ülkede olmuştur örnek Avusturya.  Gene devletin destek olduğu ama alamadığı fakat bireysel iletişimle aldığım vize de olmuştur örnek Suudi Arabistan!  )  Devlet desteğinin verilmesinin farklı sebepleri vardır. 10 senelik pasaport ücretimi 22 mayıs 2012 yılında 510 TL ödeyerek Ankara Gölbaşı emniyet müdürlüğünden kendim almışımdır. Bakanlık ödememiş, benim de böyle bir talebim olmamıştır. Gene aynı şekilde ülkelere girerken aldığım vize ücretlerini de kendim öderim. Dışişleri bakanlığı hiç bir vatandaşı için nota yazıp bir başka ülkeden “bu adamdan veya kadından vize ücreti almayın” diye bir talepte bulunmaz. Pasaport ücretini de ödemez. Hele hele benim gibi bisikletle seyahat eden biri için hiç yapmaz.

2 – Eskiyen ve yıpranan parçalarımın Türkiye’de müzede sergilenmek üzere ülkeye gönderilmesi işte bunu sağlayan kurum  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı. Yukarıda da dediğim gibi bu desteklerin verilmesinin farklı sebepleri vardır.

17) Yaptığın seyahatin içinde “çalışarak para kazanma, bir şeylerin satışını yapma veya sponsorluk işleri olduğunda seyahat etmenin temel gayesinden uzaklaşmıyor musun?  

Bisikletle Japonya turundan sonra yoldaki gider kalemlerimi görmüştüm. Dünya turuna çıkarken bir firma ile anlaşmış “Demir Atlı Adam” T-Shirt, Bardak altlığı, kupa, bebek tulumu,  vs. gibi şeyler yaptırmış internet sitesi üzerinden satmayı düşünmüştüm. 2012-2013 yıllarında bu olayı denemiş ve verilen emeğin, harcanan zamanın karşısında yolculuğuma ek gelir sağlayamamıştım (1 senede 10 parça ürün satmıştım).  Bu arada verilen emek derken yoldayken akıttığım terden bahsetmiyorum! Bu sayfada yılların yolculuk tecrübesi ve anıları yazar üstelik okuması ve ulaşması da bedava. Sayfayı okuyan arkadaş  “helal olsun iyi yazmış yazarlık hakkı” deyip belki ürünleri alırlar demiştim pek alan olmamıştı.  Evet, Sponsor olan firmalar var. O bölüme bakıldığında kimin nasıl ve neden sponsor olduğu yazar. Kimse “Gürkan Genç sen dünyayı gez biz de sana ekipman ve para verelim ” demedi. Ortada bir emek çalışma var. Bunun karşılığında da yıllardır gezerim. Bu soruyu soracak kişi bu sayfayı enine boyuna okuyup incelememiştir “ne yaptığımdan habersizdir” Haberi olup gene aynı soruyu soruyorsa rahatsız olduğu başka bir konu vardır.

Gene bu soruyu soran kişiler hayatını, canını bu seyahate koymuş, gezmeyi yaşam tarzı yapmış  insandan her zaman çamurun içinde, çölde, dondurucu soğuklarda, gezmesini, kimseye muhtaç olmamasını, kimseden ekipman veya maddi yardım almamasını ister. Üstü başı yırtık pırtık, sakallar uzun şekilde gezmesini arzularlar onu öyle görmek isterler. Çünkü onlar için gerçek gezgin böyle olmalıdır.  Evrensel meslek sahibi olup para kazanan kişileri gerçek gezginlerden görmezler. (Üniversitede eğitimini aldığım İletişimi evrensel meslek olarak kullanıyorum) Bu sayfada iki dilde yazılan onca yol anısını, seslendirmeleri videoları fotoğrafları bir emek olarak görmediği gibi bu şekilde gelir elde eden birini de seyyah, gezgin, kaşif olarak görmez.  Bu kişi çölleri de geçse, zirvelere de çıksa, yüzlerce sayfa yazı, fotoğraf ve videoda çekse hatta hatta gençlere maddi manevi destekte verse bu soruyu soran insanlar tarafından takdir ve tebrik edilmesi zordur. 2010 yılından  beri dünyayı geziyorum, nasıl başladıysam öyle devam ediyorum.

18) İnternet sayfana yazdığın yazıları kendi sayfamda, forumda veya projemde yayınlayabilir miyim?

Öncelikle şunu bilmenizi isterim. Bu turun okuyuculardan ve kurumlardan destek almasını sağlayan özelliği başka yerlerde paylaşmak istediğiniz yazı, fotoğraf ve rota bilgileridir. Bu sayfa olmasa dünyayı hayal ettiğim şekilde gezemem. Bir paragraf alır yayınlarsın.  Paylaştığım fotoğrafların bir iki tanesini paylaşırsın altlarına da kaynak olarak bu sayfayı yazarsan buna hiç bir şey demem. 4 senedir de bir çok okuyucu bu şekilde destek oldu olmaya da devam ediyorlar., Tezlerinde,  sayfalarında, projelerinde  yol anılarımı kullanıp internet sayfasını da kaynak göstererek paylaşmışlar. Bu şekilde davranan herkese teşekkür ederim.

Fakat  yazıların ve fotoğrafların tamamını alıp başka sitelere, forumlara kopyalamak isterseniz, sitedeki yazılarla ne yapmak istediğinizi açıkça belirtmezseniz, projelerinizde kaynak göstermeden öğrendiğiniz bilgileri paylaşırsanız, “Yazılarını kitaplaştırdım yayınlamayı düşünüyorum” derseniz!!  Ee, güzel arkadaşım, ağzımı açtım mı da ukala, egosu büyük, kendini beğenmiş adam ben oluyorum.. Ne yapayım bu terbiyesiz davranışınıza karşı sen söyle!

19) Ne Yemek yiyorsun? Takviye kullanıyor musun?

Sabahları 150 gr kadar müsliyi varsa yoğurt yoksa suyla karıştırıyorum, Öğlenleri eğer yol üstünde bir yer bulursam oturur orada yerim. Yoksa makarna veya bir marketten ekmek domates peynir alırım. Akşamları da makarna. Gene kamp atmadan önce bir market bulduysam elma veya muz alırım. Makarnaya tuz veya yağ atmam. Şimdiye kadar takviye olarak arada sırada yanımda varsa nutella, kuru incir, helva, pekmez, fıstık ezmesi, fındık ezmesi, dulce de leche, helva, badem kullandım, ceviz, kuru üzüm

20) Dünya turunda vize işlerini nasıl hallediyorsun?

Gittiğim ülkenin başkentinde gideceğim ülkenin elçiliğine uğruyorum kendimi tanıtıyor, neler yaptığımı anlatıp başvuru formunu dolduyorum, sağlık sigortam ve projemle birlikte teslim ediyorum. En geç bir gün içinde istediğim zaman dilimleri içinde vize veriliyor.  En büyük etkenlerden biri de İngilizce web sayfamın olması.  Kimim ve senelerdir ne yaptığım  sayfamda ve wikipedia da yazıyor. Bisikletle dünya turu atan bir insana  hemen hemen tüm kapılar açılır. Bu seyahat sıradan turistlik bir gezi değildir.  Turun yapıldığı hali hazırda internet ortamında gözükmektedir.

Gideceğim ülkenin elçileri ile görüşmeleri kendim yapıyorum. Yaptığım proje hakkında bilgi veriyor kendileri ile sohbet ediyorum.  Konsolosluk görevlileri ile değil direkt elçilerle veya konsolosla görüşüyorum.

Gezdiğim ülkeden ne zaman çıkacağım, sonraki ülkeye ne zaman giriş yapacağım belli olmadığından genellikle 3 aylık vize alırım. Bazı ülkeler vize tarihini vizeyi aldığım gün başlatıyor. Kimileri de hangi tarihte başlamasını istersem o tarihte veriyor.  Ben de duruma göre tam gününde sınıra varıyor ve 3 ayı dolu dolu kullanıyorum. Vize ücretlerini kendim ödüyorum! Yani Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı veya Türkiye’nin her hangi bir kurumu dünyayı bisikletle geziyorum diye vize ücretlerimi ödemiyor. Böyle bir dünya yok

Bir başka konu da schengen vizesi. “Gürkan Genç Avrupa da nasıl oturum izni olmadan Schengen sınırları dışına da çıkmadan 2 yıl gezebildi?  Normalde Schengen vizesi 3 aylık verilir.  Schengen de şöyle bir kural vardır;

“Biz sana 1 sene içinde 3 ay gezebileceğin bir Schengen vizesi veriyoruz. 1 sene içinde 3 ay kadar gezer istediğin  kadar Schengen ülkelerine girer çıkarsın. Fakat 3 ay bittiğinde, git ülkenden tekrar başvuru yap” . Avrupa vatandaşı olmayan herkes şu zamana kadar bunu yaptı. Avrupa Schengeni kaldırana kadar da bu uygulmayı yapmaya  da devam edecek.

Fransız diplomat İsviçre Cenevre’de şahsıma şöyle bir söz söyledi ” Sistemimizde böyle birşeyi ilk defa yapıyoruz, Avrupa da istediğiniz kadar gezebilirsiniz” Almanya ve Fransa sistemlerinde benim için özel bir sayfa açtılar Pasaportumda hakikaten bir çok diplomatın görmediği farklı bir vize var. Bu vesile ile de kendilerine teşekkür ederim.

“Ee, senin ayrıcalığın ne arkadaş?” sorsunu sordunuz. www.gurkangenc.com  sayfasında yazan yol hikayelerini okuyanlar bu ayrıcalığın neden verildiğini az çok biliyorlar.  Zaman ayırıp yazmışım paylaşmışım, merak eden kişi  yol anılarımı okursa sevinirim.

21) Bana bir Bisiklet veya kamp malzemesi önerebilir misiniz? Kullandığın şu ürünü bulamadım nerden satın alabilirim?

Kullandığım markalar, ürünler internet sayfamda yer almakta (Ekipman). Bu ürünler dışında denemediğim veya test etmediğim ürün hakkında yorum istemeniz fikir sormanız, benim de buna cevap vermem doğru olmaz. Bisikletçiler ve kamp malzemesi satan kişiler bütçenize göre en iyi ürünleri size göstereceklerdir. “Sayfana baktım kullandığın ürünler çok pahalı! Bana başka ürünler öneremez misin?” diyen de oluyor. Arkadaşım kullandığım ürünler bunlar kullanmadığım bir ürün hakkında sana nasıl fikir verip bunu al veya şunu al diyebilirim ki? Sonra ürünü beğenmedin veya kötü çıktı Gürkan Genç önerdi olacak : )

Bu yüzden bana bisiklet öner veya hangisini alayım gibi mesajlarla gelmeyin rica ediyorum.

22) Korkmuyor musun?

Bol aksiyonlu adrenalinli filmin sonu bilindiği zaman pek heyecanlı gelmez. Sadece yaşanılan maceradan zevk alınır. Macera sağlam olduğundan dolayı bazen film tekrar tekrar seyredilir.

Yolun sonu belli olduğuna göre, maceranın tadını çıkartayım. Tek bir hayatım var ve dünyayı görmek istiyorum.

23) Evli misin?  Yaşıtların evli ve çocuklu

Yola çıkmadan önce karım hamileydi. Kızımız doğdu. Bu zamana kadar karım büyüttü. Hali ile büyümesini kaçırdım. Döndüğümde hayatımıza birlikte kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu arada 2010 yılında Türkiye Japonya turu sırasında Çin’de sevdiğim bir kadından oğlum oldu. Onla da arada bir Skype üzerinden sohbet ediyoruz. Ayrıca 2009 öncesinde bir kere evlenip boşanmıştım. o evliliğimden de  bir kızım bir oğlum var

Kabul et ilk okuduğunda şaşırdın “ana herif evliymiş ve çocukları varmış ya lan” da demiş olma olasılığın yüksek. Yukarı da yazanlar ülkemde ki insanların hakkımda yaptıkları dedikoduların bir kısmı.

Evli değilim, çocuğum da yok. Fakat birçok ülkede sevdiğim kadın oldu. Çocuğum olmasını isterdim. Açık söylemem gerekirse dönene kadar çocuğumuzla ilgilenecek bir anne bulamadım.  Ayrıca benim gibi dünyanın dört bir yanını dolanan bir erkekle, turu yaparken evlenmek ve çocuk yapmak isteyen bir kadın da olmadı. “Dünyanın her yerinde sevgilin var, sevenin çok” diye mesaj atanda çoktur.

Görünen o ki dönünce sistemin içine dahil olmayı başarabilirsem bir ev kurmayı da denerim.  Bisikletle dünya turu yapma şansını 80 milyonluk bir ülkede şuanda yapan tek kişi olduğum düşünülürse (gezen demiyorum, dünya turu atan diyorum) gelecek nesle örnek bir birey olmak için bazı şeyleri feda etmeye değer.

24) Rotayı Nasıl Belirliyorsun?

Bir rotam yok. Gideceğim ülkeler belli. Önceden bir araştırma yapmıyorum. Şu gün burayı bugün burayı gezeceğim diye bir kuralım yok. Yolum üstünde çok önemli gezilecek yerler varsa oraları zaten biliyorumdur. Hangi yöne gideceksem pusulaya bakıp gidiyorum. Başkentlere elimden geldiğince uğrayıp müzelerin tamamını gezmeye özen gösteriyorum.

25) Örnek aldığınız insanlar var mı?

Ailem ve 19.yy yaşamış bir seyyah…

26) Bisiklet üzerindeki malzemeleri nasıl şarj ediyorsun?

Bisikletin ön tekerleğinde Son 28 marka dinamo bulunmakta, Bilgisayar hariç elektronik aletlerin tamamını şarj ediyorum. (fotoğraf makinası, ses kayıt cihazı, aksiyon kamerası, telefon, e-kitap, tepe lambası, şarjlı piller ve ufak güç üniteleri)

27) Çölün ortasında veya şehirlerde telefonla iletişimi nasıl sağlıyor internete nasıl bağlanıyorsun?

Çölün ortasında iletişimimi sağlayacak Facebook ve Twitter’a mesaj yollayabileceğim bir uydu iletişim sistemi bulunmakta. Bunun dışında gittiğim her ülkede o ülkenin en iyi Gsm hattını satın alıp sadece İnternet paketini açtırıyorum. Benim için hangi gsm hattının daha ucuz olduğu önemli değil.  Arazide en geniş kapsama alanına sahip olan gsm hattını almaya özen gösteririm. Uydu telefonum yok.

28) Nerede duş alıyorsun ve nasıl kıyafetlerini yıkıyorsun?

Üç günde bir mutlaka duş alırım. Yanımda iki tane 4LT su tankı bulunmakta. 4LT su tanklarını kamp atmadan önce doldururum. Kamp yerinde bir ağaca asar veya tek elimi yukarıda tutarak duş alırım. Sıfır dereceye kadar bu şekilde arazide duş aldığım zamanlar oldu. Daha aşağısını henüz denemedim. Kıyafetlerimi minik derelerde, benzinlik tuvaletlerinde yıkıyorum. Kışın bu mümkün olmadığından en geç 12. günün sonunda bir otele veya hostele girip yıkadığım kıyafetler kuruyuncaya kadar beklemek zorundayım. Neden 12 gün?  Çünkü her bir iç çamaşırımı yıkamadan 3 gün kullanabiliyorum. 4. gün ve sonrasında o kadar ter toz toprak apış arasında aşındırmaya sebep oluyor ve mantar oluşturuyor. (bunların hepsini test ettiğim için rahat rahat yazıyorum)

29) Tuvalet sorununu nasıl hallediyorsun?

Arazide uygun bir yerde tuvaletimi yapıyorum. Yanımda ıslak mendil veya tuvalet kağıdı mutlaka bulunur.

30) Çadırda üşümüyor musun? Sponsorların var neden otelde kalmıyorsun?

Kışın kullandığım çadırla Everest zirvesine çıkılıyor. Şu zamana kadar çadırda en fazla -40 C gördüm. Gene kışın kullandığım uyku tulumum -60C kadar koruyacak özelliğe sahip. Uyku tulumunun altında şişme mat bulunmakta. Ürünler en iyi kalite olduklarından koruması ve dayanıklılığı fazla. Hepsi Ekipman sayfamda yazar.

Bu projeye sadece Atılım Üniversitesi finansal destek veriyor. Turu otelde konaklayarak yapmaya kalksam sanırım aynı miktarı veren 100 hayal ortağı daha bulmam gerekir. Dünya turu atarken kendine dünyanın en ünlü otellerini sponsor alan bir arkadaşım da var. Yani bu desteği almak mümkün Örneği var. Ben beceremedim

31) Ailen bu yaptığın seyahat konusunda ne düşünüyor? Hiç mi özlemiyorsun?

Özlüyorum tabii özlemem mi? Fakat hayatımızın bir sonu olduğunu biliyoruz ve zamanımız kısıtlı. Ailem de bu zamanı kullanmama destek oldu. Kardeşim, annem, babam üçü de gurur duyuyor ve destekliyor. Aramızda mesafeler olsa da bağları güçlü bir aileyiz. Ailem öpeyrum sizleri.

32) Manyak mısın? Döndüğünde ne yapacaksın 40 yaşını geçmiş oluyorsun kim sana iş verecek?

Korkularını bir kenara atmış, mantığı ile değil kalbi ile hareket eden biriyim. Hala manyak olduğumu düşünüyorsanız dostumun şu yazısını okuyun “Bir Deli Derviş” : ) Diğer mevzuya gelince. Kim bana iş verecek veya  SSK var mı diye sorulur. Bu dünyadan ne imparatorlar, ne krallar ne zengin insanlar gelip geçmiş ve hepsi şuan toprağın altındalar. Sizce bu insanların % kaçı dünyayı bu şekilde gezip görmüş olabilir? 40 yaşından sonra elimin ayağım tuttuğu sürece ne iş varsa yaparım aç kalmam açıkta kalmamak içinde elimden geleni yaparım. Fakat bir çok insandan şanslı olarak dünyanın büyük bir çoğunluğunu görerek o toprağın altına gitmiş olacağım. Bunu da zaten şuanda da başarmış durumdayım. Hal böyleyken de Ailem benle ve yaptıklarımla gurur duyuyor. Bu da bana yeter de artar.

33)Yıllardır yollardasın motivasyonunu nasıl hiç kaybetmiyorsun? Vazgeçip Türkiye’ye geri dönmeyi hiç düşünmedin mi?

İşte bunu yapmak hakikaten manyaklık olur. Hiç geri dönmeyi düşünmedim. Bu soruyu sormakta ayrı bir manyaklık, dünyayı gezen adama hadi dön artık denir mi?

İşin motivasyonuna gelince; Öncelikle bir şeylerden kaçtığım için dünya turuna çıkmadım veya dünya turunun öyle gözle görülür bir misyonu yok. Bu turun en büyük özelliği dünyayı kendim için gezmem. Çünkü öleceğim ve zaman daralıyor. Çok şanslısın diyorlar. Eğer bu bir şans ise onun oluşmasına zemin hazırladım. Durdurduk yere “hadi sen bir dünya turuna çık” diyen olmadı. Dediğin gibi yıllardır yollardayım, bu seyahat öyle “hadi çık bir tur atta gel” olayı değil. Öyle olsaydı arkamdan imkanı olan yüzlerce kişi bisikletle dünya turuna çıkardı. Bir şeyi çok istersek yaparız. Bisikletle dünya turu atarak gezmeyi istediğim için, yaşamı sevdiğim ve kalan süreyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığım için motivasyonum da her zaman yüksek.  onlarca kötü olayda atlatsam hep devam ettim , devam da edeceğim

34) Günde kaç kilometre yapıyorsun ve en yüksek hızın ne?

Şu gün şu noktada olmalıyım diye bir kuralım yok. Gün içinde yaptığım kilometreler her gün farklı. Bazen 10 km yapıp çadır atıyorum. Çadır attığım noktayı cidden beğendiysem bir iki gün orada kalıyorum. Bazen 20 gün hiç aralıksız yol alıp günde 80-120 km arası alıyorum. Öyle alanlara geçiyorum ki gezecek hiç bir yer yok. Ara mesafeyi çok hızlı almak istersem onu da yapabiliyorum. Uluslararası turlarımda bir günde en fazla 232 km yol aldım (Suudi Arabistan çöl geçişi). Belli bir hızım, yapmam gereken rota yok. Normal zamanlarda ortalamama hızım saatte 20 ila 24 kilometre arasında değişmekte

35) Bisiklette kaç kilo yük var?

Tur ekipmanları olmadan yani bagaj bağlantıları, suluk kafesleri ve diğer aksesuarlar olmandan boş haliyle bisiklet 8.9 kg. Bu haliyle bir kere Mtb yarışına da katıldım.

Tur bisikleti moduna geçip tüm bagaj ve aksesuarları taktığımda bisiklet 18 kg.

Bisiklet üzerinde toplamda 6 çanta bulunmakta. Ön gidon çantası 4 kg. 6litre

Bisikletin ön tarafında sağında solunda yer alan çantaların her biri 6.5kg, toplamda 13 kg.  Çantaların her biri 12.5 litre

bisikletin önünde yan çantaların üstünde yer alan çanta 3kg 15 Litre

Bisikletin arka tarafında, sele altında yer alan çanta 5 kg 16 litre

Bisiklet kadrosunun ortasında yer alan çanta 3 kilo 4 litre

Çantaların toplam  hacmi 62 litre, ağırlığı 28 kg, bisikletin ağırlığı ile birlikte toplam 46 kg. İçindeki erzakla  arazide hiç bir yerleşim yeri görmeden en fazla 9 öğün yemek yiyebilmekteyim.

Bisikletin üzerindeki yükler arasında yazlık ve kışlık kıyafetler, bisikletin temel noktalarında değişiklik yapabilecek tamir aletleri, kamp malzemeleri, bilgisayar, drone fotoğraf makinası ve başka elektronikler de bulunmakta.

Bisikletle çöle girdiğimde yük artmakta. Su ve yemek stoklaması yaptığımdan 30kg yük daha eklemekteyim.

Çantaların içindeki eşyalar belli bir sıraya göre düzenledim. Senelerdir yaptığım turlarda aynı düzende devam etmekte. Fazlasıyla tırmanış yapan biri olduğumdan dolayı yolculuk boyunca kullanmadığım veya kullanmayacağım en ufak parçayı bile yanımda taşımam. Hediyelik eşya ıvır zıvır almam. Hatıra taşımam.

36) Bisikletin veya eşyaların çalınma ihtimaline karşı ne tür önlemler alıyorsun?

Kamp yerleri için belli kriterlerim var.  Çadırı koyduğum noktaya göre içinde uyuma pozisyonum bile farklı. Bisikleti bazı noktalarda çadırıma kitlerim.  Bazen hiç bir yere kitlemem çantalarla birlikte açık alanda durur.  Göz yaşartıcı taşırım. Bazı ülkelerde 20 cm  bıçaklar taşıdığım da oldu. Fakat bu turlarda hiç bir şeyin garantisi yoktur. Bir ülkede 2 harici diskimi dikkatsizliğim sonucu çaldırdım. Sonuç; gezdiğim 3 ülkenin tüm videoları, fotoğrafları ve 1 senedir hazırladığım belgeselimi kaybettim.  Bir ülkede 3 kişi soymaya çalıştı dayak yedim esnaf kurtardı bir başka ülkede göğüsüme AK-47 dayayıp paramı istediler. Başka bir ülkede bir grup bıçakla peşimde koşturdu. Şimdilik hala hayatta ve yoluma devam ediyorum.

Dünya’nın her yerinde kötü insanlar var. Karşıma çıkarlar veya çıkmazlar. Yolda aldığım her karar yaşanacakları etkilemekte.  2012 yılında 4  tur bisikletçisi, 2013 yılı içinde 12 tur bisikletçisi, 2014 yılında 6 tur bisikletçisi, 2015 yılında 4 tur  bisikletçisi 2016 yılında 4 tur bisikletçisi, 2017 yılında 7 tur bisikletçisi dünyanın farklı noktalarında hayalleri olan dünya turlarını gerçekleştirirken hayatlarını kaybettiler.

Bu vesile ile hayalleri peşinde koşturanları saygıyla anıyorum.

37) Seyahatte bazen yanında başka bisikletlileri görüyoruz? Tek başına seyahat etmiyor musun? Yanına Gelebilir miyim?

Yolculukta bazen aynı yöne doğru pedal çevirdiğim başka gezginlerle de tanışıyorum. Onlarla bir süre pedalladıktan sonra herkes kendi yolluna devam ediyor. Bazen Türkiye’den arkadaşlarım geliyor. Bu arkadaşlarım da Türkiye’de bulunduğum dönemde birlikte pedallayıp gezdiğim kişilerdir. Birlikte pedal çevirdiğim kişilerin referansı ile birilerini de davet edebilirim. Fakat tek başına pedallamayı tercih eden biriyim.

Yanıma sadece Türkiye’de birlikte pedalladığım ve iyi tanıdığım dostlarımı davet ediyorum. Tanımadığım birlikte pedal çevirmediğim, kamp yapıp yapamayacağı konusunda fikrim olmayan kişileri davet etmem. Ayrıca bir çok kişi için iyi bir tur arkadaşı değilimdir.

38) Görüntüleri kim çekiyor, filmleri kim yapıyor, yazıları kim yazıyor?

Görüntüleri kendim çekiyorum, tripod ve monopod kullanıyorum. Bazen kamerayı bir noktaya yerleştirip çekiyor sonra geri dönüp kamerayı alıyorum.  Ayrıca beni takip edebilen bir drone taşıyorum. Yolculuk sırasında çektiğim ve internete yüklediğim görüntülerin montajlarını ve kısa filmler haline dönüşmesini sağlayan kişi benim. Her ülke bittiğinde bir haftamı çektiğim görüntüleri seyretmeye, ayıklamaya, montajlamaya ayırıyorum. Oldukça uzun bir uğraş gerektiriyor. İnternet sayfamda okudunuz yazıları yolda kendim yazıyorum. İmla hatalarıma ve İngilizce’ye çevrilmesine takım arkadaşlarım ilgileniyor. Sonrasında yazıları bana gönderiyorlar. Hem Türkçe hem de İngilizce sayfaya fotoğraflarla destekleyip kendim yüklüyorum. Her bir yazıyı sayfaya yüklemem ve organize etmem yaklaşık 4 saatimi alıyor.

39) E- postalar’a cevap veren kişi sen misin?

E-posta mesajları, facebook, instagram ve twitter mesajlarını cevaplayan kişi benim. İletişim kutusuna atacağınız her mesaja şahsen cevap veriyorum. Benim yerime yazan çizen veya sorulara cevap veren birileri yok. Olması da mümkün değil. Neler yaşadığımı veya yaptığımı yolda tanıştığım insanlar dışında uzaktakiler bilemez. Bu yüzden size geri dönüş yaptığımda şaşırmayın.  Evet bu kadar olayın arasın tek tek tüm mesajlara ve yorumlara da cevap veriyorum. ( Bazen gözden kaçırdıklarım da oluyor kusura bakmayın)

40) Hasta olmuyor musun? Bisiklette ilaç var mı? Hiç sakatlandın mı? Aşı oldun mu

6 senedir bisikletle uluslararası geziler yapıyorum. Şimdilik hiç hasta olmadım.  Özbekistan’da ve Cezayir’de zehirlendim. Rusya’da çadırı kurarken gergin pollerden biri dişime çarptı ön dişim hasar gördü zaman içinde de düştü. İsveç’de sağ baldır kasımı yırttım 20 gün bisiklet süremedim. İsviçre’de araba çarptı, Fransa’da apış aramda mantar çıktı ve pedallamayı bırakmadığım için aylarca geçmedi bacaklarıma yayıldı. Geçmesi için 20 gün bisiklet kullanmadım. İngiltere’de bisikletten düşüp sol kaburgalarımı kırdım. Filistin, İsrail arasında göğüsümden akrep soktu, Ürdün’de sağ kaburgalarımı kırdım, Suudi Arabistan’da tır çarptı 2 operasyon geçirdim sonrasında 2 aylık dinlemeyi bu coğrafya da yaptım. Şili’nin güneyinde zona virüsü çıktı. Doktor dinlenmen lazım dedi. iyi o zaman yola devam dedim. Şili Arjantin dağ geçidi sırasında bisikletten düşerek sol dizimde ödem oluştu 20 günde ancak kendine gelebildi. Tam kendine geldiği dediğim bir sırada bir başka düşüş yaşayarak sol kolumda 4 çatlak ve bir tendon yırtığı  durumu meydana geldi. Kolumu çatlattığımı ve tendonu yırttığımı 650 kilometre sonra ağrılar geçmediğinde hastaneye gittiğimde öğrendim ve sol kolumu 7 ay kadar %30 performansta kullanabileceğim söylendi. şuanda %80 kullanıyorum ve öyle kaldı.

Kısacası pes etmedim, bu tur bitinceye kadarda pes etmeye niyetim yok. Geçirdiğim kazalarda da hastane masraflarımın tamamını Tur Asisst firması karşılıyor. Kazalar sonrası bol küfürlü mesajlar atıp kendine dikkat et diyen dostum Begüm’e , doktorum Leman’a selam olsun.

Bisiklette kas gevşetici, ağrı kesici, antibiyotik, polen Alerjisi hapı, prezervatif ve minik bir ilk yardım çantası yer alır. Şu aşıları oldum;  Japon ensefaliti, Meningokok, Sarı humma, Grip aşısı, Tifo H. Influenza, Tetanoz, Pnömokok, Difteri, Hepatit A ve Hepatit B Afrika’da da Sahra altı ülkelerde de haftalık sıtma ilacı kullandım fakat bir süre sonra bırakmak zorunda kaldım. O ilaçları bir yere kadar kullanıyorsunuz sonrası artık sizin şansınıza kalmış. Ya sıtma olursun ya da şanslıysan olmazsın!

41) Arkadaşım ile birlikte Türkiye’de A şehirden B şehre gideceğiz yol hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim? Hangi rotayı önerirsin? Yanıma neler almalıyım.

Her bireyin ihtiyaçları farklıdır. Yolculuğumda yanıma neler almışım bu sayfada yazmakta. (Gürkan Genç Ekipman) Kullandığım ekipmanların tamamı uzun soluklu turlar için kullanılacak en iyi ürünlerdir. . Türkiye’de bir sene de gezsem arka çantalar yeter. Çok yük taşımak kimseyi daha iyi turcu yapmaz, kendine eziyet edersin. Bütçene göre alternatif seçeneklere de internet ortamından ulaşabilirsin.

“Dünyayı gezen bir adam, o zaman benim gideceğim yolu Türkiye’de kesinlikle yapmıştır” düşüncesi yanlış. Ülkemizde bisikletiyle senelerdir seyahat eden bir çok gezgin var ve yol anılarını sayfalarında paylaşmaktalar. İnternetten araştırıp okumanız mümkündür.

42) Gürkan abi bana bisiklet, çadır, fotoğraf makinası verir misin hayallerim var fakat imkanım yok?

Gürkan Genç bisiklet veriyor sayfasında nasıl bisiklet verdiğimi yazdım. ”Seni severek takip ediyoruz” cümleleri ile başlayan bu arkadaşlar zamanlarını ayırıp sitedeki yazıları, yol anılarını hiç okumamışlardır. Okusa zaten böyle bir talepte bulunmayacak. Rica ediyorum sayfayı okursanız bu sayfanın oluşmasına ayırdığım emeğe de saygı göstermiş olursunuz.

43) Neden yaptığın turun belgeseli çekilmiyor, Bu turun kitabı çıkacak mı? Japonya Turunun kitabı var mı?

Tek başına yol alan bir insanın belgesel çekmesi imkansız değil. Yapan bisikletçiler var. Şuradan biraz görüntü alayım ah şurada insanlar dans ediyor onları çekeyim, aa yağmur yağdı onuda çekeyim, çöle girdim zirveye girdim onları da çekeyim edeyim diyecek biri değilim. İnternet de yayınladığım görüntülerin amacı farklıdır. Videoları seyrettiğiniz de ne hissediyorsunuz? Gidip bisiklet almak veya bisikletinizle uzaklara gitme isteği geliyor. “Ee madem mektebine gittin işi de biliyorsun neden çekmiyorsun?”  diye soruluyor. Yazıyorum, fotoğraf çekiyorum, yazdıklarımı seslendiriyorum, dünyayı bisikletle gezmenin dışında 3 farklı projeye daha destek olmaya çalışıyorum. Belgesel çekeceksem sadece onu yaparım. Başka işlere vakit ayırmam. Yapmak istediğim şey yolculuğumun belgeselini çekmek değil.  Bu yolculuğun belgeseli olacaksa yanıma bu işlerden anlayan aynı zamanda bisiklete binmesini seven birinin daha gelmesi gerekiyor ve o kişinin de benle birlikte gezmenin dışında yapacağı tek iş bu seyahatin belgesini çekmek olacak. En önemlisi de bir takım olmayı başarmamız gerekiyor. Bu kişi hali hazırda var. Enes Şensoy, fakat Enes’in bütçesini sağlayacak bir gelirim olmadığı için yıllardır yanıma davet edemedim.

Trt, World&Travel, İz Tv , National Geographic, Ntv, Cnn ile ve bazı özel şirketlerle görüşmeler yaptım veya e-posta yolladım. Eğer siz bu kurumlara dahil değilseniz ve doğru bağlantılarınız yoksa sizin üzerinizden iyi para kazanıp size  bir miktar  para verip “senin bilinirliliğini arttıracağız” derler. Senelerdir  bilinirlilik umrum da değil. Takip eden eder, etmeyen etmez.

Dünya turunun kitabı olur. Japonya turunun hali hazırda bir kitabı var. Fakat yayın evine henüz vermedim.  O kitabı yayınlamak için henüz erken belki gelecekte bir gün yayınlatırım fakat öncesine başka kitap projelerim var.

44) Bisikletin bakımını nasıl ve hangi sıklıkla yapıyorsun? Yanında hangi yedek parçalar ve tamir kitleri var?

Bisikletin zincir yağı bittiğinde (mekanik sesten hemen anlaşılıyor ) sadece zincire yağ sürerim. Onun dışında ne ayna kola ne arka aktarıcıya nede çarklara yağ sürmem. Bunu da sadece zincire bir tur attırarak yaparım.  Her 1000 km de zinciri temizlerim.  Yokuşlarda asla zinciri zorlayacak hareketler yapmam. Bol kadanslı tırmanışlar gerçekleştiririm. Bir adet yedek zincir taşırım. 2 kutu bisiklet yağı bulunur. Ön tekerlekte 36 arka tekerlekte 40 tel olduğundan akord ayarım kolay kolay bozulmaz. Bu ayarı yapabilmek için anahtarım mevcuttur.  Arka kasetin kilidini açacak akord anahtarı büyüklüğünde bir anahtar vardır. Alet takımı olarak alyan seti, Zincir tamir seti ve Leatherman çakım mevcut. Yaklaşık 15 yama takımı var. Uhuyu oje şişesinin içinde taşırım.  Dış lastik yama takımı da bulunmakta böylelikle dış lastiğim yarılsa da çok uzun kilometreler yoluma devam edebilirim.  İki adet yedek iç lastik vardır. Bir adet Fren telim bir adet vites telim var.  Bunları senede bir kere değiştiririm. Onun dışında ihtiyaç duyduğum süre içinde  bisiklet üzerinde yer alan telleri arada bir yağlarım. Yaklaşık 6 çift yedek fren papucu taşırım. Oldukça az fren kullanmaya çalışır fren papuçlarını kolay kolay eskitmem. Burada XT-V fren kullanmanın avantajını da yaşarım. Brooks selemi yola çıktığım günden bugüne kadar bir gün bile yağlamamışımdır!  Sadece biraz gerginleştirmişimdir.  2 seneden bu yana bisikletimi 4 defa yıkadım. Ön Furj takımının yedeği var. Bagaj vidalarının yedekleri var. Fren ayar vidalarının yedekleri var. 4 adet yedek Jant teli var. Bir adet yedek dış lastik var. Bisiklete bakımı eğer cidden ihtiyacı varsa yaparım.  Uzun süreli aralar verdiğimde yola çıkmadan önce her parçasını kontrol eder sonra yola çıkarım

45)  Gezdiğin ülkelerde hatıra olarak saklayacağın incik boncuk veya benzer objeler alıyor musun? Alıyorsan nasıl gönderiyorsun? 

İncik boncuk veya benzer şeyler almıyorum. Bunları alacak ve gönderecek imkanım olmasına rağmen böyle bir girişimim olmadı. Yolculukta tanıştığım insanlar bazen kullanabileceğim kıyafetler, tamir için ekipmanlar hediye ederler. Yol üstüne tanıştığım benden çok onların ihtiyaç duyduğuna inandığım kişilere verilenleri hediye ederim. Şunu alayım bunu alayım diye bir tüketim çılgınlığım olmamıştır. Türkiye’ye gönderdiğim parçalar bisikletin kırılan veya eskiyen parçaları, Kışlık lastikler, yıpranmış kıyafetler, kışlık uyku tulumudur. Kıyafetlerim senelerdir belli ve sürekli onları giymemden ve yıkamamdan dolayı kumaşları eriyor veya özelliklerini kaybediyor. Mümkün mertebe aynı renk ve modelleri bulmaya çalışıp o şekilde yenileyip yola devam ediyorum.

46) Abi 15-20 yaş aralığındayım ve senin gibi tur yapmak istiyorum. Nasıl yapacağım?

Bisikletle dünya turu veya bölgesel turlar yapan bir dolu insan var. Hepsi sayfasında nasıl tur yaptığını paylaşmış yazmış. Fakat özellikle “Abi senin gibi tur yapmak istiyorum” diyorsun. Bak turu yapamazsın demeyeceğim fakat benim ki gibi bir turu öyle gözüktüğü gib kolay değil. Önce üniversite eğitimini bitireceksin, hatta üstüne yüksek lisans yapsan fena olmaz. Sonra Askerlik, sonra öz geçmişini gönderip şirketlere çalışmaya başlayacaksın. Zamanı geldiğinde kendi şirketini, işini kuracaksın. Kendi ayakların üzerinde durduğunda hadi ben gidiyorum diyeceksin tabi o zamana kadar evlenmemiş çocuk sahibi olmamışsan. Öbür türlü anandan, babandan, akrabalarından sürekli para alarak mı dünya turu yapacaksın? Evet, öyle yapacağım ailemde senelerce bana bu parayı gönderecek diyorsan hiç durma hemen yola çık. Veya sponsorlar sana dünyayı gezeceksin diye para mı verecekler sanıyorsun? Onların reklamını yaparım mı diye düşünüyorsun? O firmaların senin reklamına ihtiyacı mı var? (Bunları böyle yazıyorum çünkü kendim yaşadım! Acı gerçekler!) Önce kendine küçük hedefler koymanı tavsiye ederim. Pat diye 12 yaşında hayalini kurduğum 33 yaşında gerçekleştirmeye başladığım ve yıllardır ülkeme gelmeden  yolda olduğum dünya turu için “Abi ben yola çıkacağım bana bu işin sırrını söyle” dersen “he la oldu” derim. Önce küçük hedefler sonra büyükleri. Yoksa böyle bir tura pat diye çıkar Dünya turu atıyorum dersin yarısında para sıkıntısından evine dönersin. Ayrıca bana bu soruyu sorduysan ve ben de seni bu sayfaya yönlendirdiysem yolun uzun. Kim olduğumu, nereleri gezdiğimi neler yaptığımı okumadan, araştırmadan “Abi bir sorum var” ile gelmek olmaz. Gezgin dediğin araştırmacı olur merak eder detayına kadar öğrenir tıkandığı yerde yardım ister. İnşallah hedeflerini gerçekleştirirsin

47) Bir çok ülkede okulları ziyaret ediyorsun. Türk okullarına gittin mi?

8 Mart 2010 tarihinden beri  dünyayı gezer her milleten ırktan dinden olan çocukların okullarına giderim. O yapının içindeki çocuklara hayallerini gerçekleştirebileceklerini söylemek ufuklarını geliştirmek bu seyahatte, girişimciliğe, hayallerinin peşinden koşmaya teşvik edip kendimce doğru olanı göstermek yapabileceğim güzel olaylardan biridir.
Bu soru sorulur Feto’nun Cematin okullarına gittin mi?
 

 8 Mart 2010 tarihinden beri dünya’yı gezerim. Kasım 2010 bir okul da yaptığım sunumdan sonra Büyükelçimize şu sözleri söylemişimdir.  “Neden Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak değil de Cemaat adı altında bir toplulukla beraber bu tarz destekler ülkelere veriliyor? Belki günümüzde değil ama ileride sorunlar çıkacaktır ”   O zaman Büyükelçilimizim  verdiği cevap Türkiye Japonya seyahatim de ki kitap da yazacak.

Ne ben o okullara devlet git dediği için gidiyordum, ne de Feto’nun öğretmenleri davet ettiği için gidiyordum! Benim tarikatlarla, maşalarla işim olmaz. Ailem, dostlar, sponsorlar ve Türk devleti beni çok iyi tanır.  

2010 yılında başladığım bisikletli seyahatlerimde gittiğim ülkelerdeki Büyükelçilerimiz özellikle okullara gitmem için ricada bulunuyordu. Hatta Dönemin Başbakan yardımcısı veya milletvekilleri ile bile gittiğim okullar var.  Büyükelçilerimiz olsun diğer yetkililer olsun yıllardır okullarla ilgili raporları devlettin yetkili kişilerine her daim iletmişlerdir. Okullarla iletişimde olan iş adamlarımızdan tutun da yerel halktan kimlerle ticari ilişkiler kurulduğuna ve daha bir çok bilgi kendilerinde vardır. Kaldı ki ben de bir çok Büyükelçimizle öğrendiklerimi paylaşmışımdır!
Benim  açımdan gittiğim okullarda Türk’ü, yabancısı, müslümanı, hıristiyanı, yahudisi gibi ayrımlarda bulunmam. Çocuk dünyanın her yerinde çocuktur! Çocuklara bir şeyler anlatıyorum! Böyle seyahatler yapan her birey tecrübelerini tüm çocuklarla, gençlere anlatmakla yükümlüdür diye düşünürüm.
2010-2011 yıllarında Türkiye’den Japonya’ya giderken seyahatine Samsun Cumhuriyet Meydanın’dan başlayan, 2012 yılında Dünya turuna Ankara Ulus meydanında yer alan Birinci Meclis önünden başlayan bir şahsın çizgisi, idealleri, hedefleri bellidir.

Ek bilgi : Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurt dışında açtığı ve bizzat MEB bağlı öğretmenlerin gönderildiği Türk okulları var. Her Türk okulunu Feto’nun okulu sanmayın, her gittiğim okulu da Türk okulu sanmayın. Bulunduğum ülkenin devlet ve vakıf okullarına da gidiyorum.  Güney Amerika’da Arjantin’de Türkiye Cumhuriyeti devleti ilkokulu var. Şili’de de Mustafa Kemal Atatürk Lisesi var. Bir ülke  okullarına bu adları verdiğinde de Türk okulu olmuyorlar veya Feto ile alakaları da olmuyor hatta oralarda Türk öğrencilerde olmuyor! . Fakat bizim halkımızın aklına direkt yurt dışında, içinde Türk kelimesi geçen bir okul oldu mu Feto’nun okulu olduğu geliyor.

Ayrıca okullara sadece sunum vermeye gittiğimi de düşünmeyin. 1960 da yabancı ülkelerde okul açma işlemleri aracılara bırakmış farklı işlerle ilgilenmeye başlamışlardır. Sonrasındaki süreçte neler olmuş ve olmaya devam ediyor bunları gezmeden görmeden anlamak zor. Hatta okumadan anlamak zor ve bizim halkımız şu sayfamdaki yol anılarımı bile okumaz. Yaptığım seyahatin içeriğini bilmeden bilgisayar başında oturduğunuz sıcak koltuğunuzdan şahsımla ilgili dedikodu yapmayın rica ediyorum.

48)  Yabancı dil bilmeden dünya gezilir mi? Gezildiğinde ne gibi sıkıntılar yaşarım?

Evet gezilir. Gezen arkadaşlarım var. İçten bir selamla ülkelerin başkentlerinde çok az olsa da kırsalda bir çok kişiden yardım görebilirsiniz. Fakat gittiğiniz yerlerde o ülke hakkında detaylı bir bilgiye, yaşanan mutluluklara, sıkıntılara vakıf olamazsınız. Halbuki yolculuğunuz boyunca tanışacağınız her bir insanın farklı hikayesi, farklı tecrübeleri olacak. O tecrübeleri dinlemek, yaşamlarını paylaşmak sizin ruhunuzu olgunlaştıracak, düşüncelerinize yeni bakış açıları ekleyecektir. Yeni fikirler üreteceksiniz Dünyayı gezerken en azından İngilizce bilmenizde fayda vardır. İletişimin evrenselliğini elinizde imkan varken en iyi şekilde kullanmaya çalışın

49) Namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun? Alkol içiyor musun?

Evet kılıyorum desem – Helal olsun adama dünyayı gezerken 5 vakit namaz da kılıyor.

Hayır kılmıyorum desem – Ee, hani bu adam inançlıydı bu nasıl iş sözde Müslüman. Hem inan hem namaz kılma!

Oruç tutuyorum desem – Adam dinine bağlı orucunda niyazında. Allah inancı var.

Oruç tutmuyorum desem – Bu herifin Allah inancı yok, Müslümanlıkla da alakası yok

Alkol içmiyorum desem – Örnek insan, alkol de almıyor. Zaten sporcu alkol almaz. Gürkan inançlı biri normal

Alkol içiyorum desem – Kötü örnek oluyorsun, Alkolik misin? Sporcu alkol mu alır?

Vereceğim cevaba göre beni iyi veya kötü anlamda anıp şahsımla ilgili sohbet  açıldığında sağındaki solundaki insana “Biliyor musun Gürkan Genç …..” cümlesi ile başlayan ve boşluğa bu yukarıdaki cümlelerden birini geçirerek sohbetine devam edeceksin. Soruya vereceğim cevap her ne olursa olsun kişisel tatminin veya dedikodu yapmandan öteye gitmeyecektir.

Bunları yapıyorum veya yapmıyorum diye beni takip ediyor, seviyor veya örnek alıyorsan hemen takibi bırakmanı rica ederim.

İyi bir insan olarak seviyor ve  seyahat tecrübelerimden faydalanmak için takip edersen sevinirim.

50) Arkadaşlarının doğum günü partisine katılıyor musun? (Soran yaş grubu 4-10)

Hayır arkadaşlarımın doğum günü partisine maalesef katılamıyorum ^_^ 2023 yılında dünya turum bittiğinde büyük bir doğum günü partisi verip hepsini telefi etmeyi düşünüyorum.

51) Facebook, Instagram da sorulara çok sert cevaplar veriyorsun? Neden insanları tersliyorsun?  Sinirli biri misin?

Sinirli veya asabi biri dünyanın dört bir yanında bu kadar eş dost arkadaş edinebilir mi? Edinemez. Misafir edilebilir mi? Edilemez. Bu sayfada yer alan sorular 50.000. defa sorulunca gülücükler içinde cevap vermiyorum.  Bu sayfada soruyu soranın aklına gelen veya gelmeyen bir çok soruya cevap verdim. İnternet elinin altında, ufak bir araştırma yapsa her şeye ulaşacak ama yok illa ben tekrar tekrar yazmalıyım. Özellikle “parayı nereden buluyorsun? Zengin misin?” ve “hayat sana güzel” cümlelerini kuranlardan hakikaten hoşlanmıyorum. Dünya da kaç zengin insan bisikletle dünya turu atmış veya atan kaç kişi zengin olmuş?

Birileri çıkıyor yaptığım seyahatler ile ilgili orada burada içeriğini bilmeden neler yaptığımı okumadan ( ki okumak zorunda da değil) sağda solda artistin teki, para ile geziyor, götü kalkmış, kibirli, egoist  diye anlatıyor. Cevap vermiyorum diye de isteyen istediğini söylüyor. ( En azından kendi sayfama yazabiliyorum 🙂 ).

Özellikle de bisiklet  camiasında ki uzman ve profesyonellerle sesleniyorum.  Bakın ben uzmanım ne de profesyonel bir bisikletçiyim bir kerede ağzımdan, birilerini  küçük gören veya alay eden sözler çıkmamıştır ! “Gürkan böyle böyle demiş” diyerek benim ağzımdan konuşanı buyrun karşıma çıkartın onu oracıkta birlikte mahçup edelim. Bisikletle uzun yıllardır gezen biriyim ve tecrübelerimi paylaşıyorum beğenen olur beğenmeyen olur eleştiren olur eyvallah.  Ayrıca bana sorulan  patavatsız sorulara karşı sert cevap alınca da “Gürkan bana ukalaca cevap verdi” deniyor. Öyle sorular geliyor ki sorunun içinde belli o sorunun ne amaçla sorulduğu “ben ne yaptım sana? Nedir bu nefret? Tanımıyorum bilmiyorum seni? Ne bana, ne de yolda olan başkalarına bu tarz üzücü sorularla gelmeyin.

52) Avrupa’da daha hızlı gidiyordun sonrasında yavaşladın. Yazılarında da bir azalma var. Sebebi nedir?

Avrupa’da hızlı gidiyordum çünkü sürekli bir noktaya yetişmeye  gayret ediyordum. Sofya, Moskova, Stockholm, Bern, Milan, London, Barcelona, Rabat, Madrid bu noktalara hep yetişmeye çalıştım önemli bir sebebim vardı! Yukarıda da dediğim gibi bu seyahati tüm detayları ile paylaşmıyorum.  Cezayir’den sonra tur olması gereken rutin haline girdi. Yahu peki ne alaka dünyayı gezen bir adamın acelesi ne ki? O hikayeyi anlatsam değil yüzbin şuan milyonlarca takipçim vardı. Şov işlerini seven biri değilim.

Ayrıca yazıların azalmasının çok sebebi var. Bazı bölgelerde yalnız kalamazsınız. İlgi alaka misafirperverlik çok fazla olur. Hal böyleyken sizi davet eden insanlara “ya siz takılın ben yazılarımla internet sayfamla ilgileneceğim” diyemem. Dünya turu yapıyorum bir çok anlamda zor bir yolculuk. Bazen canım bir şey paylaşmak veya yazmak konuşmak istemiyor.

53) Kilo mu aldın? Kilo mu verdin ? Yaşlanmışın!

Böyle bir turda aşırı kilo aldığım alanlarda var, aşırı kilo verdiğim alanlarda var. Bu değişimi dünya turu bitinceye kadar maalesef göreceksiniz. Bende bu soruyu maalesef dünya turu bitinceye kadar hep göreceğim. Arkadaşlar 31 yaşında sosyal medya fotoğraf paylaşmaya başladım seyahatlerimle ilgili gelmişim 40 yaşına.. Yaşlanacağım ve bir günde öleceğim bu normal bir süreç

54) Gürkan gittiğin ülkelerde piyasada neler satılır,  halkın tüketim alışkanlıkları nelerdir bunun araştırmasını yapman mümkün mü? Turizm firmaları ile bağlantı kurup bizi onlarla tanıştırıp şirketler arası bağ kurman mümkün mü? Özellikle şu bölgede iş koşulları nasıl bizim için bakman mümkün mü?

Hepsini yapmak tabi ki de mümkün. Hesbıma 2000$ saha çalışması ve analizi ücretini yatırırsanız böyle bir araştırmayı yaparım. Bölgeye gelip halk arasında araştırma yapmaya kalkarsanız; Uçak bileti masrafınız, otel masrafınız, araç kiralama, rehber v.s v.s üstelik ne kadar çok zaman geçirirseniz harcayacağınız meblağda o kadar artacaktır. Öğrenmek istediklerinizi e-posta aracılığı ile gönderebilirsiniz. Eğer yapabileceğimi inanırsam, yerinde sahada gözlemler, devlet yetkilileri ile konuşur istediğiniz konular hakkında bilgileri alır size gönderirim. Meblayı da banka hesabıma gönderirseniz sevinirim. Böyle bir para veremem diyorsanız. İnternet tarayıcınızdan Google sayfası sayesinde destek alabilirsiniz. Kusura bakmayın ama zamanımı bedavaya sizin için bölgede araştırma yapıp şirket yetkilileri ile devlet adamları ile görüşüp size bilgi vermek için harcamam.  Not: Gıda sektörü için araştırma yapıp bilgi verdiğim şirketler olmuştur.

55) Gürkan gerekli ilgi ve alakayı görmediğine inanıyoruz bu durum bizi rahatsız ediyor seni etmiyor mu? 

Bu tarz bir hayatı seçmek , böyle bir seyahati yapmak kendi seçimim. İlgi çekmek için, para kazanmak için yapılan bir şey değil. Tek başıma yürüdüğüm, belki de tek başıma yolda öleceğim bir tercih. Yüz yüze benle tanışmış insanlar iyi bilir ilgi görmek veya tanınmakla ilgilenen biri değilim! İnsanlar nasıl tercih ettikleri hayatlarda para kazanıp yaşamaya devam ediyorlarsa ben de bunu farklı bir yolda dünyayı gezerek yapmaya çabalıyorum. Yazıyorum, fotoğraflıyorum, anlatıyorum. Beğeneni de oluyor beğenmeyip eleştireni de. Düşsem de, yorulsam da, bir çok olumsuzluk yaşasam da, eleştirilsem de, sevilsem de  güçlü olmaya, güçlü durmaya gayret ediyorum. Kolay gibi gözükse de kolay değil. Rica ediyorum ukalalık olarak algılamayın ama ülkede şuanda bisikletle yıllardır gerçekten dünya turu atan sadece ben varım bir çok arkadaş başladı ve geri döndü. Bu olay param olsa bende gezerim sponsorum olsa bende gezerim, 100 kilometre bisiklete binen herkes bunu yapar olayı değildir.

Yaşamı her anlamda sınırsızca yaşamak inanılmaz bir deneyim ve tecrübedir. Benim de yaşadığım bu serüvenden rahatsız olduğum bir durum yok lütfen bu konuda benim için üzülmeyin. Mutlu olduğumu bilin yeter

56) Dünya turu bittiğinde ne yapacaksın?

Dünya Turu; 9 Eylül 2012 tarihinde pedalı çevirdiğim ilk gün bitti.  Bitirebilecek miyim, yoksa yarıda mı bırakacağım diye kafamda bir soru işareti yok. Başladığım bir işi yarıda bırakmayı seven biri değilim.

1993 Anneme bisikletle Dünya Turuna çıkacağım dedim…

1995’de Lisede okurken hedefim İletişim Fakültesinde Okumaktı – İletişim Fakültesi Mezunu oldum

2002 yılında Japonya’ya gitmek istemiştim maddi imkanım olmadığı için gidememiştim

2003’de hedefim Kurumsal bir şirkette çalışmaktı  – Tav Holding bünyesinde çalıştım

2006’da hedefim Restoran sahibi olup işletmeciliğini yapmaktı – Ankara’da 2 arkadaşımla birlikte 2008’den 2010 yılına kadar restoran sahibiydim

2009 yılında üniversite yıllarında kurduğum Japonya’ya gitme hayalimi bisikletle gerçekleştirmeyi hayal ettim – 2010-2011  yıllarında bisikletimle Türkiye’den Japonya’ya gittim.

2010 yılının aralık ayında Güney Kore’de bir video çektim “imkanım olursa bisikletimle dünya turuna çıkacağım” dedim

2011 yılının Mayıs ayında Türkiye’nin dört bir yanında sunumlar vereceğim, fotoğraf sergileri açacağım dedim.  Eylül 2011 –  Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’de 100 kadar okulda sunum verdim.  4 fotoğraf sergisi açtım. Turun Belgeseli Kanada Dağ filmleri festivalinde , Türkiye dağ filmleri festivalinde gösterildi.

2011 Aralık ayında bisikletimle Dünya turuna çıkacağımı ailem dostlarım ve sizlerle paylaştım O dönem hiç sponsorum yoktu ama yola çıkana kadar olacak dedim!! – 9 Eylül 2012 tarihinde 1993 yılında Anneme ve 2010 yılında çektiğim videoda dediğim gibi Dünya turuna 10 sponsorla başladım.  O tarihten bugüne kadar Türkiye’ye dönmedim hala yollardayım

2012  yılında Dünya Turuna çıktığımda her iki ayda bir bisiklet dağıtacağım, yabancı dil eğitim bursu vereceğim, gençlerin gezmesi için Gezgin Bursu adı altında projeler oluşturacağım, Sporculara destek vermeye çalışacağım dedim. – Tek tek hepsini gerçekleştirdim gerçekleştirmeye de devam ediyorum.

2011 yılında sitemdeki yazıları seslendireceğim dedim. 2014 yılında yazılarımın hepsini seslendirmeye yavaş yavaş başladım!

2013 Mart ayında; Dünya Turum bittikten sonra  SPOR BAKANI olmak istediğimi o sıralar Danimarka’da Erasmus öğrencisi olan Ecem’e söylemiş videosunu da çekmiştik . Güzel bir hayal neden olmasın?

57) Neden Spor Bakanlığı

8 Sene basketbol takımında, 3 sene yüzme takımında, 3 sene voleybol takımında yer aldım. Eski kız arkadaşım Buz Hokeyi takımında olduğundan Buz pateni yapmasını da öğrendim, Su kayağı ve wake boardu iyi yaparım. 10 sene Snowboard yaptım. Mekan ve takım arkadaşı buldukça kaya tırmanışı yaptım. Seyahatlerimde bir çok ülkede Ata bindim. Koşmasını severim. Futbolu iyi oynarım. Okul takımında kalecilikte yaptım. Profesyonel Bisiklet sporcusuyum diyemem. Sadece bir defa MTB yarışına katıldım. Başladığım yarışı bitiririm, yarıda bırakmam. Gezdiğim ülkelerde geleceğin Spor bakanı adayları ile bir araya geliyorum, günümüzdeki spordan sorumlu insanlarla buluşuyor  sohbet ediyorum. Turizmde, Sporun ve sporcunun yer alması için ne gibi çalışmalar ülkemizde yapmalıyız bunların araştırmalarını yıllardır yapıyorum.

Federasyon Başkanı, milletvekili veya Spor Bakanı olamayabilirim! Fakat bu demek değildir ki bu noktalar için hayal kurup hedef koyamam.  Yukarıda yazdıklarımı gördünüz. Başarısız olursam da hayatım boyunca iyi bir şeyler yapmaya devam ederim. Başka hayallerim var. Dünyayı bisikletle gezen bu kadar insanla iletişim halinde olan sporun hemen her dalında yer alan birini SPOR BAKANI yapmak sizlere kalmış. Şansımı denemekle bir şey kaybetmem. Olmadı kendi yoluma devam ederim.

Spor bakanı olmak istiyorum dediğimde bu düşüncemle en zor zamanımda veya dönemlerimde dalga geçip toplum arasında beni küçük düşürmeye çalışarak “yıllardır bedavaya gezdi, çalışmayı düşünmüyor, hükümetlerin adamı olur yan gelir yatar beleşe hayat yaşamaya devam edecek sizleri kandırıyor, yaptıklarını yapan bir çok bisikletli var ” diyenler de olacaktır. Bu kişilere de diyebileceğim  bu sayfalardan, videolardan veya canlı yayınlardan en ufak bir bilgi öğrenmelerine vesile olmuşsam hakkımı helal etmiyorum.

Gezerken; yazan, yazdıklarını görme engelliler için seslendiren sayfasını onların programlarına göre ayarlayan, fotoğraflayan video çeken bunları yoldayken paylaşan, gittiği ülkelerin gazetelerine dergilerine televizyonlara çıkan, okullarda, üniversitelerde sunumlar veren, devlet yetkilileri ile bir araya gelip görüşmeler yapan, ülkesini tanıtan, dünya turu ile birlikte yaptığı projeler sayesinde çocuk okutan, yabancı dil eğitim bursu veren, yurt dışında öğrencilere burs bulan, bisiklet dağıtan, ülkesinde gençlerin gezmesi için altlarına bisiklet verip ceplerine gezecekleri süre kadar harçlık koyan üstüne gezerken proje yaptıran, sporcusuna maddi ve ekipman desteği sağlayan, kendisi gibi gezen gezginlere maddi destekte bulunan biriyim.

Yıllardır kendim için gezip hayallerimi gerçekleştirirken başkalarının  hayaline de ortak olmaya çalışıyorum

Çağdaş Türkiye’nin gelecekteki yöneticileri hayallerini gerçekleştiren insanlar olmalı!

İnanıyorum ki gelecekte benzer seyahatlerle yaptıklarımdan daha iyilerini yapacak genç arkadaşlar olacaktır. Umarım bu sayfa onlara ufakta olsa yol gösterir

Seyahatine DESTEK OLMAK İSTİYORUM diyorsanız bu sayfadan olabilirsiniz.

Sevgiler..

Gürkan GENÇ

Yolda Yaşadıklarım, Başımdan geçen olaylar

1) Türkiye’den Japonya’ya bisikletle giderken nasıl maceralar yaşadım ve Nelerden geçtim? ( Türkiye – Japonya Turu Oku )

2) Bisikletimle 2012 yılında çıktığım ve hala devam eden Dünya Turumunun yol anıları ve maceları. (Dünya Turu Oku)