Rota

DÜNYA TURU ROTASI

Gelecek için Pedalla projesi tam bir dünya turu. Başarabilirsem (ki Türkiye den Japonya’ya bisikletimle pedallayarak gitmişliğim var) Amacım; bisikletimi bir ulaşım aracı olarak dünyayı gezip ülkeme dönmek( Ana sayfada kaç gündür  yolda olduğum yazmaktadır). Gerçekleştirmeyi düşündüğüm Dünya Turu rotası yukarıda görüldüğü gibi olacak.
(Yoldayken bu rota değişebilir) 

Rotaya bakmadan önce okunması gereken bir sayfa var. ÇOK SIK SORULAN SORULAR. Böyle bir tur için inanılmaz zengin olunması gerektiği düşünülüyor. Halbuki olay hayalimizi gerçekleştirmek için verilen emeğin ve harcanan zamanın sonunda ulaşılan noktadır. Keyifli okumalar.

Etap 1 – Avrupa (9 Eylül 2012 – 25 ocak 2014 tarihleri arasında bitti)

Türkiye , Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya ( Bu Noktada Rota biraz değişti hazır gelmişken Kuzey kutup çizgisine kadar çıkayım dedim) İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, İskoçya, , İspanya,

Etap 2 – Afrika ve Ortadoğu (25 Ocak 2014 – 25 Aralık 2016 tarihleri arasında bitti)

Fas, Cezayir, Tunus, (Libya ve Mısır rotadaydı fakat o dönemler iç savaş devam ediyordu uçaklar Ürdün’e geçtim) Filistin, İsrail, Ürdün , Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Arap Emirlikleri, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malawi, Zambia, Botswana, Swaziland, Lesotho, Güney Afrika.

Etap 3 – Güney Amerika ve Orta Amerika (25 Aralık 2016 Tarihinde başladım hala devam ediyorum)

Arjantin, Şili, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Bolivya,Peru Ekvador, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Panama, Kosta Rika, Nikaragua, SanSalvadar, Guentemala, Meksika.

Bu kıtadan Antartika’ya da geçiş yapaya çalışacağım, yapamaya da bilirim zaman içinde göreceğiz.

Etap 4 – Kuzey Amerika

Amerika birleşik devletleri

Etap -5 – Kuzey Amerika (kanada – Alaska)

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri Alaska

Bu kıtadan Kuzey Kutbuna geçiş yapacağım

Etap 6 – Asya – Avusturalya

Rusya (Sibirya), Güney Kore, Japonya, Avusturalya, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Endonezya, Filipinler, Singapur, Malezya, Taiwan, Kamboçya, Vietnam, Laos, Tayland, Çin, Burma, Bangladeş, Nepal, Pakistan, Hindistan, İran, (rotanın bu noktada değişmesi olası) ve Türkiye

Dünya turum görünürde 87 ülkeyi ve 7 kıtayı içermektedir. Dünya turumu bitirdiğimde pedallamayı tahmin ettiğim kilometre ise 115.000 kilometre olacaktır. Her gün aralıksız pedallanacak bir tur yapmıyorum. Ülkelerin tarihi turistlik yerlerini geziyor, bazı şehirlerde bir hafta, on gün veya iki ay geçiriyorum. Beğendiğim alanlara kamp atıyor doğanın güzelliğini seyredip zaman geçiriyor kitap okuyorum. Yani acelem yok!

2010-2011 yılları arasında yaptığım Türkiye Japonya yolculuğunda dünyanın en büyük 8. Çölü olan Kara Kum çölünü Türkmenistan da, dünyanın en büyük 3. Çölü olan Gobi çölünü Moğolistan da ve en yüksek araç geçiş noktalarından biri olan Pamir dağı tırmanışını (4650 metre) Tacikistan da gerçekleştirmiştim. 11 ülkeyi de bu turumda bitirmiştim. Seyahatlerimin sonunda 98 ülkeyi bisikletle bitirmiş olacağım

Dünya turundaki hedeflerim

Her kıtanın en zor iklim koşularında yaz, kış ayırt etmeden pedallayıp 5 kıta’nın en büyük 5 çölü ve en yüksek 5 araç geçiş noktasını bisikletimle geçmek olacak. Bu alanları daha önce pedallayarak bisikleti ile geçen gezginler olmuş. Fakat hepsinden birden tek bir kişi daha önce bisikleti ile geçmemiş. Bisikletin üzerinde bulunan yol bilgisayarı da bu zorlu noktaların hepsinden bisikletle geçtiğimi, hangi kadans hızıyla, kaç eğimde, ne kadar kalori kaybettiğime kadar yol izi kayıtları tutmakta ve Garmin sayfasında arşivlenmekte. Bu bilgilerde rekorlar kitabına girmem için yeterli olacak. Peki, Kıtalar da en büyük çöller ve en yüksek araç geçiş noktaları hangileri ve şu zamana kadar hangilerini bitirdim.  Hazır böyle uçuk noktaları göstereceğim öncelikle şuradan başlayayım 🙂

Napapiiri Artic Circle 

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf Kuzey kutup dairesinin geçtiği nokta Finlandiya. Tarih  2 Şubat 2013 Yani Kuzey Kutup dairesine kış aylarında -57 derecede pedallayarak ulaştım (Bu hava sıcaklığını Rusya da Moskova St Petersburg arasında bisiklet üstünde gördüm garmin cihazında ki veridir). Çizginin tam sol tarafında yer alan Benzin istasyonun arka tarafında çadırda -38 derecede  3 gün uyudum dinlendim. Bunun üstüne nereleri geçtim ve geçeceğim anlatmaya devam edeyim..

AVRUPA

Col de La Bonette (2802m)

Avrupa’nın en yüksek araç geçiş noktasına 14 Ağustos 2013 tarihinde varmayı başardım. Dünya turu rotasını ayarladıktan tam iki sene yedi ay sonra bu noktaya gelmeyi başardım. Tırmanış genellik %9 eğimle gerçekleşiyor. Tırmanırken su kaynağı bulmak mümkün. 2802 metreye tırmandıktan sonra manzaranın keyfini çıkarmak şart sonrasında 800 metreye kadar iniliyor. Fransa turunun etapları içinde de yer alan önemli bir geçit. Tırmanırken yaşadığım muhteşem anları Fransa anılarımın arasında bulmanız mümkün. Fakat dünya turu rotasını hazırlarken Avrupa’nın en yüksek geçidi bu değildi. Bu yüzden kendime koyduğum ilk hedef , o zamanın en yüksek geçidiydi

Col de L’ lseran Geçidi (2770 metre )

Avrupa’nın en yüksek 2. araç geçiş noktasıdır. Koyduğu hedefleri gerçekleştirmesini seven ve bu uğurda kendi limitlerini zorlayan biriyim. Tırmanış olukça keyifliydi. İniş ise oldukça uzun gene aynı şekilde % 9 eğimle tırmandığım bu geçit de iniş daha yumuşak. Gece de geçit yakınlarında kamp attım . Tarih 23 Ağustos 2013 : )

Pico Del Veleta (3394metre)

Aslına bakarsanız Avrupa’nın en yüksek geçidi. Fakat motorlu araçlara kapalı bir geçit sadece bisikletle bu noktaya tırmana biliyorsunuz.  Eğim genellikle %10 Yaklaşık olarak 600 metreden başlıyorsunuz. O dönem 1600 metre de yer alan köye Türkiye’den seyahate motorları ile çıkan abiler bana yetişmişler ve ” sen ne yapıyorsun arkadaş vallahi motorla çıkarken yorulduk” demişler fakat manzaraya bayılmışlardı.

Tabernas Çölü

Avrupa da çöl yok demeyin var. Tabernas Çölü İspanya da Almeria şehrinin 30 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Kışın hava sıcaklığının 0 derece altına düştüğü az görülür. 24 Ocak 2014 tarihinde ispanya seyahatime eşlik eden dostlarım Funda Ulutürk ve Enes Şensoy ile birlikte bu çölden de geçtik. Sırada Afrika : )

AFRİKA

Sahara Çölü

Kuzey Afrika rotası  Fas’ın güneyinden başlayan Cezayir, Tunus, Libya, Mısır boyunca da devam eden dünyanın en büyük çölü.  Gürkan sen bu çölü nasıl geçeceksin? Batı ucundan doğu ucuna kadar asfalt yol bulmak mümkün. “HA, asfalt mı? O halde kolay ya” diyenler olacaktır. Dünyanın en acımasız kara iklimi bu bölgededir. Gördüğüm en yüksek hava sıcaklığı 61.2 derecedir (Cezayir Sahra’da iç taraflar. Sahra’da en yüksek hava sıcaklıklarını ya Cezayir veya Libya’da görebilirsiniz Pedallamanız gereken ay Temmuz 🙂 )Bu dereceyi öncelikle gölgede göremezsiniz ancak güneş altında pedallarsanız görebilirsiniz. Global veriler her zaman gölge sıcaklığını gösterir. Çünkü çöl ülkelerinde devlet kurumlarının belli bir sıcaklıktan sonra resmi tatil etme durumları vardır. Bu yüzden gerçek verileri asla göremezsiniz.  Ayrıca Katar’da da 59.7 dereceyi gene bisiklet üstünde Doha şehir merkezinde gördüm. Buverilerin hepsi Garmin GPS ısı sensörü ile ölçülmüştür. Basit bir bisiklet yol bilgisayarı sensörü değildir!

Fas’ın ucundan başladım. Batı Sahara (Mart 2014 )

Cezayir Sahra (Haziran – Temmuz 2014)

Tunus Sahra (Ağustos 2014)

Aslında Asya’nın en büyük çölü Gobi çölü. Fakat prensipleri olan bir adamım. Bir defa geçtiğim çölü bir daha bisikletimle geçmem. Bu yüzden de dünyanın en büyük 4. Ve Asya kıtasının 2.Çölü Arabistan çölünü de bisikletimle geçmeye karar verdim. Sıcak konusunda pek konuşmayalım. Yeteri kadar sıcak bir çöl. Bu çölde gündüzleri artı 57 dereceyi geceleri  artı 40 dereceleri gördüm.Rutubet  oldukça zorladı.

Ürdün  Arap Çölü Wadi Rum (Eylül 2014 )

Suudi Arabistan Çölü (Haziran-Temmuz-Ağustos 2015 )

Tullu Dimtu (4377metre)

Afrika kıtasında araçla çıkılabilen en yüksek noktası olur kendileri. Etiyopya’da Addis Ababa’nın 450 kilometre güney doğusunda Bale Ulusal parkın içinde yer alıyor. 41 kilometrelik muazzam bir tırmanış. 2015 ekim tarihinde geçtim.  %10 ile tırmandırıyor. İki Noktası oldukça zor %19 eğimde oldukça hırpaladı. Geçidin tam ortasında bir kontrol noktası var. Bölgeye rehbersiz girilmesi yasak. Bekçilerle arkadaş olup bir gece orada konakladım. Sonrasında izin verdiler. Geçit noktası 4120 metrede. Tullu Dimtu zirvesi geçit değil. 257 metre daha tırmandırıp aynı yoldan geri aşağıya indiriyor. Afrika’da araba ile çıkılabilecek en yüksek nokta olur kendileri.  Zirvede  farklı bir tür tilki var. Onlardan bir tanesini de görme imkanım oldu.

GÜNEY AMERİKA

Patagonya Çölü 2017 Haziran, Temmuz Ağustos

Dünyanın en büyük 7. Çölüdür. Şili’nin ve Arjantin’in bir kısmını içine alır. Yazın sıcaklık 30 derecelerde, kışın -30 derecelere kadar düşüyor. 2017 kışında yani Güney Amerika’da Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tüm kışı bu bölgede pedallayarak geçirdim. Şili tarafında Carretera Austral bölgesi ve volkanik alanları da geçerek Güney Amerika’nın en uç noktasındaki şehir Ushuaia’ya varmayı başardım.  Gördüğüm en düşük hava sıcaklığı o dönemde -15C olmuştu.

Bu noktaya kadar toplam çöl coğrafyasındaki bisikletle pedallamam Garmin gps verilerine göre 17000km üstüne çıktı.  Asya’da 12 gün, Güney Amerika’da 10 gün, Afrika’da 4 gün yerleşim yeri ve insan görmeden pedalladığım alanlar oldu.  Bisikletle yaptığım toplam tırmanış 436.000 metreyi geçti.

Abra Azuca Geçidi  (5130 metre ) Temmmuz 2019 

Bu geçit Peru da yer alıyor ve güney Amerika’nın en yüksek geçididir. Bu geçit yolculuğa Calca dan başladım ve Cusco üzerinden devam ederek  tamamen eski Inka uygarlığının yollarını takip ettim. 7 gün sonra geçide varmayı başardım. 2800m başlayan tırmanış boyunca 4000 ve 5000 metrelerde farklı noktalarda 6 geçit daha geçiliyor tırmanışı  toprak olan bu geçit zorluk seviyesi olarak orta dereceydi diyebilirim

KUZEY AMERİKA

Evans Dağı Geçidi (4365 metre )

Amerika’nın Colorado eyaletinde bulunur. Tırmanışını kolay gözükse de 4 saat kadar sürmektedir. Dağın herhangi bir noktasında su kaynağı bulunmuyor. Eğim %5 – % 10 arasında. Ankara da Cinnah caddesinin de eğimi . Kolay kolay . Sadece biraz uzun.

Büyük Basin Çölü

Kuzey Amerika’nın en büyük çölüdür. Nevada eyaletinin hemen yanı başında bulunur. İklim olarak alışık olduğum ve zorlanmadan geçebileceğim bir çöl.

AVUSTURALYA

Büyük Victoria Çölü

Pedallaması Keyifli olacak bir çöl. 700 kilometrelik bir serüven burada da beni bekler. Yılda 15-20 defa fırtınanın olduğu bu çölde ki umarım denk gelmem bol bol yıldırımda düşermiş. Sürüngen familyasından çeşit çok. Ayrıca hava sıcaklığı 35- 45 derece arasında değişiyor. Kışları da soğuk olmayan bir çöl.

Charlotte Geçisi (1830 metre)

Charlotte bu kıtanın en yüksek noktası. En güzel yanı da zirveye vardığında Snowboard yapabilecek pistlerin olması. kıtaya çıktığımda en yüksek araç geçiş noktasından da geçerken bir süre oralarda çadırda konaklamak güzel olacaktır.

ASYA

Semo La Tibet Geçidi (5565 metre )

Semo La Tibet Çin sınırları içinde yer almaktır. Bisikletçilerin Everest dağıdır. Çık çık bitmez. Dünya turumun uzamasının sebeplerinden biridir. Çünkü bu alana ulaşmak için Çin’in iç taraflarında zik zaklar çizmem gerekecek. Tırmanacağım noktayı gördüğüm de “ah be keşke Türkiye-Japonya turunda bu rotadan geçseymişim demiştim.

Everest Ana Kamp Alanı (5364 metre)

Bisikletle Everest ana kamp alanına kadar çıkanlar da var. Üstelik bisikleti itekleyerek veya omuzlarına alarak değil, binerek ve pedallayarak.

Son olarak,

Ülkemizde ki bisikletli gezginler arasında gittiğim güzergahlardan gidecek hatta farklı rotalar çizip hedeflerine ulaşacak gezginler olacağına inanıyorum. ( Bu cümleyi 7 eylül 2012 de demiştim sonrasında kaç kişi mesaj atıp yollara düştü sayısı söylemek çok zor. Kimisi hayallerini gerçekleştirdi kimisi tecrübeler kazanarak yarıda bıraktı)

Dünya’da bu tarz seyahatleri yapan ilk kişi ben değilim, son kişi de ben olmayacağım. Fakat bir iz bırakacağımı yola çıkmadan söylemiştim! Unutulmaması gereken Gürkan Genç bu seyahati birileri için değil kendi için yapan biridir. Olur da bir gün seyahate çıkarsanız tavsiyem sizlerin de kendiniz için yola çıkmanız olacaktır.

Keşfetmek ve anlatmak için yaşamak lazım. Hepimize keyifli yolculuklar dilerim.

Hayalleri aşan girişimlerde ve fedekarlıklarda bulunuyorsanız başarılı olmanız kaçınılmazdır.

Gürkan GENÇ

Not: Böyle bir tur yapabilmek içinde şu ekipmanları da öneriyorum Ekipman Listem