Gürkan Genç Kim

 • Gürkan Genç; 9 Eylül 2012 tarihinde bisikleti ile  Türkiye’den dünya seyahatine çıkan ve hala yolda olan Türk kaşif.
 • Dünya seyahatini Türkiye’ye dönmeden tahmini olarak 2020 yılında bitiriyor. Kıta ve ada geçişlerinde gemi veya uçak kullanıyor. Bunun dışında araç kullanmıyor! Dünyayı bisikletle geziyor, gezerken yazıyor, yazılarını fotoğraflar ve videolarla destekliyor. Bisikletteki yol bilgisayarı sayesinde yol izi kayıtlarını tutup rekorlar kitabına girmeye çalışıyor.
 • 15.1.1979 tarihinde doğdu. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema mezunu. Kariyer hayatına televizyon kurumunda haber montajı yaparak başladı. Sonrasında farklı kurumlarda satış temsilciliği yapıp ardından 2 arkadaşı ile gıda sektörü üzerine şirket kurdu. Ortaklıklarının ikinci senesi olan 2010 yılının şubat ayında şirket hisselerini devretti ve  uluslararası gezilerine başladı. Yabancı dili İngilizce. Seyahatinde dilini bilmediği ülkelerde vücut dilini kullanır. Basketbol, Voleybol, Futbol, Snowboard, Su kayağı, sporlarında iyidir.
 • “Doğa için pedalla” adını koyduğu ilk uluslararası seyahatini Nisan 2010 – Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirdi.
 • Asya’da ; Türkiye (Orta ve Doğu Karadeniz) , Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya turunu bitirdi. Toplamda 12.500 km pedal çevirdi.
 • Orta Asya Türk devletlerini, Kuzey Asya’nın tamamını, İpek yolunun tamamını, Türkmenistan’da Kara-Gum Çölünü, Moğolistan’da Gobi Çölünü, Tacikistan’da toplamda 37.000 metre tırmanış yapılan Walkhan Vadisini ve  4650 metredeki, Pamir Geçidini bisikleti ile geçen ilk Türk. 2011-2012 yıllarında Türkiye’de 38 üniversite, 48 ilköğretim okulunda, 30 Özel ve devlet kurumunda deneyimlerini 25.000 kişiyle paylaştı. 4 fotoğraf sergisi açtı, 2 kısa film hazırlayıp festivallere gönderdi. Japonya turunda kullandığı bisiklet Ankara Koç müzesinde, bisikletin arkasında dalgalan Türk Bayrağı Japonya Kushimato müzesinde sergilenmektedir.
 • “Gelecek için Pedalla” projesi adı altında hayal ortaklarının ve takipçilerinin desteği ile 2012’de çıktığı dünya turunda 7 kıta, 97 ülke geçecek. Seyahatini gerçekleştirirken yolunun üzerinde yer alan 5 kıtanın en yüksek araç geçiş noktasından geçiyor ve 5 kıtanın en büyük çöllerinde pedallıyor.  En sıcak dönemlerde çölleri, en soğuk dönemlerde kutup dairelerini geçiyor. Dünya turunda da gittiği ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenciler ve gençlerle bir araya geliyor, sunumlar verip tecrübelerini paylaşıyor.

9 Eylül 2012 de başladığı Dünya Seyahatinde sırasıyla şu ülkeleri geçti.

 • Türkiye (İç Anadolu, Ege, Marmara) , Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliğin, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambia, Botsvana Swaziland, Lesotho, Güney Afrika, Arjantin ve Şili’yi gecerek 65.000 kilometreyi geride bırakmıştır. Hala Güney Amerika’da gezmektedir. 
 •  2013 Ocak,Şubat aylarında -35C ve -57C arasında Ukrayna, Rusya, Finlandiya ve İsveç de pedallayıp Kuzey Kutup Dairesini de geçti
 •  2014 Temmuz ve Ağustos aylarında 61C’de Kuzey Afrika da Sahra çölünü
 •  2015 Temmuz ve Ağustos aylarında 59C’de Arabistan çölünü geçti.
 •  2015 Ekim ayında Kenya’da ekvator çizgisini geçti
 • 2016 Nisan ayında Botsvana’da Kalahari çölü etrafında tam bir tur pedalladı.
 • 2017 Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında Güney Amerika’da tüm kışı Patagonya bölgesinde ve Patogonya çölünde pedallayarak geçerek kıtanın sonunda yer alan Ushuaia şehrine varmayı başardı.
 •  “Dünya turu” sırasında Kuzey Kutup dairesine Finlandiya’da bisikleti ile kış aylarında ulaşmayı başaran  ve yazları çölleri bisikletle geçen dünyanın sayılı tur bisikletçilerinden ve kaşiflerinden biridir.

 

 • 2015 Ocak – Nisan  tarihlerinde Suudi Arabistanı 120 gün bisikletle gezmesine “özel izin” verilen ilk Bisikletli kaşif olmuştur.
 • Türkmenistan’da Kara Kum, Çin’de Taklamakan, Moğolistan’da Gobi, Ispanya’da Tabernas, Afrika’da Sahra, Ortadoğu’da Arabistan çöllerinin tamamından, Sahra Çölünün altında Kalahari çölü etrafında tam bir tur attıp ve Güney Amerika’da Patagonya çölünde pedallayarak 19.000 kilometreden fazla çöl coğrafyasında bisiklet süren ilk bisikletli kaşiftir. Dünya turunda geçeceği 3 çöl daha kalmıştır. (Rota) Yol izi kayıtlarını Guiness Rekorlarına iletmiştir. (Bisikletle Dünya da en fazla çöl geçişi gerçekleştiren bisikletçi olarak başvuruda bulunulmuştur)  
 • Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya, Fransa Alp’lerinde 32 Alp geçidini bisikleti ile geçti
 • Avrupa kıtasının en yüksek asfalt ve toprak araç geçiş noktaları

– Fransa’da Col de La Bonette’ye (2.802 metre)

– İspanya’da Picodel Veleta (3395 Metre)

 • Afrika Kıtasının en yüksek asfalt ve toprak geçiş noktaları

– Etiyopya’da ki Bale Dağı (3620 metre)

– Etiyopya’da ki Tulu Dimtu (4377 metre) geçidini bisiklet üstünde tırmanarak geçmeyi başardı.

– Güney Amerika Ant dağlarında 2017 yılı içinde 15000 metre üzerinde tırmanışı sadece Şili ve Arjantin arasında gerçekleştirdi.

 • Karadeniz, Marmara denizi, Ege denizi, Akdeniz, Hazar denizi, Baltık denizi, Kuzey denizi, Arap denizi, Japon denizi, Atlas okyanusu, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu kıyılarında, Asya, Avrupa, Afrika, Güney Amerika topraklarında pedal çevirdi.
 • İsrail – Filistin’den Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliğine ve Umman’a bisikletle geçilmesine ilk defa izin verilmiş Kudüs, Medine, Mekke arası ilk defa pedallayarak bisikletle geçilmiştir. Muhteşem anıların olduğu yazılarını sayfasında paylaşmıştır.
 • Gezdiği 55 ülkenin 36’sında televizyon ve radyo programlarına katıldı gazeteler ve dergilerde seyahatle ilgili bilgi verdi. Ülke tanıtımına elinden geldiğince destek oldu. 55 ülkenin tamamında bisikletinin arkasında Türk bayrağını dalgalandırarak geçtiği ülkelerdeki halkın yaklaşımını düşüncelerini notlar tutarak anılarına ekledi. Yurt dışında gittiği ülkenin devlet okulları ve özel okulları olmak üzere 750 üzerinde sunum gerçekleştirdi yarım milyona yakın öğrenciyle buluştu. Türkiye’nin yerini bilmeyen birçok gence harita yoksa tek tek gps üzerinden nereden geldiğini anlattı.

 Dünya turunu yaparken gerçekleştirdiği ek girişimler ve projeler de halen devam etmekte.

Gürkan Genç Bisiklet Veriyor (Sayfaya gitmek için tıklayın)

 • Belli aralıklarla sitesindeki yol anıları arasına Seyahat ettiği yerlerin kültürleri, ekonomileri ve tarihleri ile ilgili Genel Kültür soruları soruyor doğru cevaplayanlar arasında çekiliş yapıyor bisiklet hediye ediyor. Okuyucuları hem gezdiği bölgeleri öğreniyor, hem de Bisikletli yaşama destek oluyor

Gürkan Genç Yabancı Dil Eğitim Bursu (Sayfaya gitmek için Tıklayın)

 • Belli aralıklarla sitesindeki yol anıları arasına Seyahat ettiği yerlerin kültürleri, ekonomileri ve tarihleri ile ilgili genel kültür soruları soruyor doğru cevaplayanlar arasında çekiliş yapıyor ve bu yabancı dil eğitim bursunu veriyor. Eğitime, oluşturduğu imkanlarla destek olmaya çabalıyor

Gürkan Genç Gezgin Bursun (Sayfaya gitmek için tıklayın)

 • Oluşturduğu Genç Kaşifler Akademisi ile her yıl yaz aylarında gençlerin ülkelerini gezip tanımaları için imkanlar sağlıyor. Bu çalışmasını üniversite toplulukları ile birlikte yürütüyor.

Gürkan Genç Sporcuya Destek oluyor (Sayfaya gitmek için tıklayın)

 • Belli başarılar elde etmiş zorluklara rağmen yılmamış ve destek bulamamış Milli sporculara özellikle de Kadın sporculara elindeki maddi, manevi tüm desteği kullanarak, hayallerine ve başarılarına ortak oluyor.

 

 • Aytac Altay

  Kilometrelerce uzunluktaki yokuslari o kadar yukle nasil cikiyorsun? Bir teknigin var mi? Yoksa cok dik yokuslarda bisikletten iniyormusun? Benimde gurcistan merakim var ama karadeniz yokuslari gozumu korkutuyor ayrica kondisyonumda yok 🙂

  • Her hangi bir taktik yok. Bisiklet 30 vites ve 7 senelik bacak kası gücü. Bisikleti iteklediğim yerler çok çok azdır. Ya yol çamurludur veya teker dişlerinin tutmayacağı kadar büyük taşlar vardır. Bunun dışında zincir kırılıyor. O zamanlar iteklerim ama dediğim gibi çok az olmuştur