Gürkan Genç Kim

 • Gürkan Genç; 9 Eylül 2012 tarihinde bisikleti ile  Türkiye’den dünya seyahatine çıktı
 • Kıta ve ada geçişlerinde gemi veya uçak kullanıyor kalan tüm kara parçalarında ulaşım aracı olarak sadece bisikletle geziyor, gezerken yazıyor, yazılarını fotoğraflar ve videolarla destekliyor. Bisikletteki yol bilgisayarı sayesinde yapmakta olduğu dünya turunda 9 eylül 2012 tarihinden beri her günün yol izi kayıtlarını tutup bunları dijital ortamda arşivliyor.
 • 15.1.1979 tarihinde doğdu. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema mezunu. Kariyer hayatına televizyon kurumunda haber montajı yaparak başladı. Sonrasında farklı kurumlarda satış temsilciliği yapıp ardından 2 arkadaşı ile gıda sektörü üzerine şirket kurdu. Ortaklıklarının ikinci senesi olan 2010 yılının Şubat ayında şirket hisselerini devretti ve  uluslararası gezilerine başladı. Yabancı dili iyi derecede İngilizce ve orta derecede İspolyolca. Seyahatinde dilini bilmediği ülkelerde vücut dilini kullanır. Basketbol, Voleybol, Futbol, Snowboard, Dağ bisikleti, Uzun mesafe koşu, Su kayağı, sporlarında iyidir.
 • “Doğa için pedalla” adını koyduğu ilk uluslararası seyahatini Nisan 2010 – Mart 2011 tarihleri arasında gerçekleştirdi.
 • Asya’da ; Türkiye’de Samsun’dan başladığı seyahatinde Orta ve Doğu Karadeniz bölgesini geçtikten sonra Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya turunu bitirdi. Toplamda 12.500 km pedal çevirdi.
 • Orta Asya Türk devletlerini, Kuzey Asya’nın tamamını, İpek yolunun tamamını, Türkmenistan’da Kara-Gum Çölünü, Moğolistan’da Gobi Çölünü, Tacikistan’da toplamda 32.500 metre tırmanış yapılan Walkhan Vadisini ve  4650 metredeki, Pamir Geçidini bisikleti ile geçen ilk Türk. 2011-2012 yıllarında Türkiye’de 38 üniversite, 48 ilköğretim okulunda, 30 Özel ve devlet kurumunda deneyimlerini 25.000 kişiyle paylaştı. 4 fotoğraf sergisi açtı, 2 kısa film hazırlayıp festivallere gönderdi. Japonya turunda kullandığı bisiklet Ankara Koç müzesinde, bisikletin arkasında dalgalan Türk Bayrağı Japonya Kushimato müzesinde sergilenmektedir.
 • “Gelecek için Pedalla” projesi adı altında hayal ortaklarının ve takipçilerinin desteği ile 9 Eylül 2012’de çıktığı dünya turunda 7 kıta, 97 ülke geçecek. Seyahatini gerçekleştirirken yolunun üzerinde yer alan 5 kıtanın en yüksek araç geçiş noktasından geçiyor ve 5 kıtanın en büyük çöllerinde pedallıyor.  En sıcak dönemlerde çölleri, en soğuk dönemlerde kutup dairelerini geçiyor. Dünya turunda da gittiği ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenciler ve gençlerle bir araya geliyor, sunumlar verip tecrübelerini paylaşıyor.

9 Eylül 2012 de başladığı Dünya Seyahatinde sırasıyla şu ülkeleri geçti.

 • Türkiye’de İç Anadolu, Ege, Marmara bölgelerinde pedalladıktan sonra Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İskoçya, İngiltere, İspanya, Fas, Cezayir, Tunus, İsrail, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliğin, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malavi, Zambia, Botsvana Swaziland, Lesotho, Güney Afrika, Arjantin, Şili, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Bolivya’yı geçerek  80.000 kilometreyi geride bırakarak seyahatine Güney Amerika’da devam etmektedir.
 •  2013 Ocak ve Şubat aylarında -35C ve -57C arasında Ukrayna, Rusya, Finlandiya ve İsveç de pedallayıp Kuzey Kutup Dairesini geçti
 •  2014 Temmuz ve Ağustos aylarında 61C’de Kuzey Afrika da Sahra çölünü
 •  2015 Temmuz ve Ağustos aylarında 59C’de Arabistan çölünü geçti.
 •  2015 Ekim ayında Kenya’da ekvator çizgisini geçti
 •  2016 Nisan ayında Botsvana’da Kalahari çölü etrafında tam bir tur pedalladı.
 • 2017 Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında Güney Amerika’da tüm kışı Patagonya bölgesinde ve Patogonya çölünde pedallayarak geçerek kıtanın sonunda yer alan Ushuaia şehrine varmayı başardı.
 • 2019 yılı yaz aylarında Şili’nin Atakama çölünde 1 ay pedellamış sonrasında Bolivya 4000 metre üzerinde günlerce pedal çevirmiştir
 •  “Dünya turu” sırasında  bisikleti ile 2013 şubat ayında Kuzey Kutup dairesine Finlandiya’da ulaşmayı başaran  ve yazları da çölleri bisikletle geçen sıra dışı tur bisikletçilerinden biridir. 
 • 2015 Ocak  ve  2015 Nisan  tarihleri arasında Suudi Arabistanı 120 gün bisikletle gezmesine kral tarafından “özel izin” verilmiştir.
 • Türkmenistan’da Kara Kum, Çin’de Taklamakan, Moğolistan’da Gobi, Ispanya’da Tabernas, Afrika’da Sahra, Ortadoğu’da Arabistan çöllerinin tamamından, Sahra Çölünün altında Kalahari çölü etrafında tam bir tur attıp ve Güney Amerika’da Patagonya çölü ve Atakama çölünde pedallayarak 20.000 kilometreden fazla çöl coğrafyasında bisiklet sürmüştür. Dünya turunda geçeceği 2 çöl daha kalmıştır. (Rota) Yol izi kayıtlarını Guiness Rekorlarına iletmiştir. (Bisikletle Dünya da en fazla çöl geçişi gerçekleştiren bisikletçi olarak başvuruda bulunulmuştur)  
 • Almanya, İsviçre, Avusturya, İtalya ve Fransa Alp’lerinde 32 Alp geçidini bisikleti ile geçti
 • Avrupa kıtasının en yüksek asfalt ve toprak yol araç geçiş noktaları

– Fransa’da Col de La Bonette’ye (2.802 metre)

– İspanya’da Picodel Veleta (3395 Metre)

 • Afrika Kıtasının en yüksek asfalt ve toprak geçiş noktaları

– Etiyopya’da ki Bale Dağı (3620 metre)

– Etiyopya’da ki Tulu Dimtu (4377 metre) geçidini bisiklet üstünde tırmanarak geçmeyi başardı.

– Güney Amerika Ant dağlarında 2017 – 2019  yılı içinde 50.000 metre üzerinde tırmanışı Şili, Arjantin; Bolivya, Peru arasında gerçekleştirdi

–  Güney Amerika kıtasının en yüksek Araç geçiş noktasını Temmuz 2019 geçmeyi başardı. Toprak yol araç geçişi Abra Azuca (5130metre) ve gene Peru içinde takip ettiği Cusco – Arequipa Inka yolunda 15 gün içinde 13 geçidi geçerek efsane bir rotayı da günde ortala 1000 metre tırmanışla geçerek 3 tane 5000m üzerinde farklı geçitten de geçmeyi başarmıştır.

 • Karadeniz, Marmara denizi, Ege denizi, Akdeniz, Hazar denizi, Baltık denizi, Kuzey denizi, Arap denizi, Japon denizi, Atlas okyanusu, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu kıyılarında, Asya, Avrupa, Afrika, Güney Amerika topraklarında pedal çevirdi.
 • İsrail – Filistin’den Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirliğine ve Umman’a bisikletle geçti ve Kudüs, Medine, Mekke arasını da bisikleti ile kat etmiştir. Muhteşem anıların olduğu yazılarını sayfasında paylaşmıştır.
 • Gezdiği 55 ülkenin 36’sında televizyon ve radyo programlarına katıldı gazeteler ve dergilerde seyahatle ilgili bilgi verdi. Ülke tanıtımına elinden geldiğince destek oldu. 55 ülkenin tamamında bisikletinin arkasında Türk bayrağını dalgalandırarak geçtiği ülkelerdeki halkın yaklaşımını düşüncelerini notlar tutarak anılarına ekledi. Yurt dışında gittiği ülkenin devlet okulları ve özel okulları olmak üzere 750 üzerinde sunum gerçekleştirdi yarım milyona yakın öğrenciyle buluştu. Türkiye’nin yerini bilmeyen birçok gence harita yoksa tek tek gps üzerinden nereden geldiğini anlattı.

 Dünya turunu yaparken gerçekleştirdiği ek girişimler ve projeler de halen devam etmekte.

Gürkan Genç Yabancı Dil Eğitim Bursu (Sayfaya gitmek için Tıklayın)

 • Belli aralıklarla sitesindeki yol anıları arasına Seyahat ettiği yerlerin kültürleri, ekonomileri ve tarihleri ile ilgili genel kültür soruları soruyor doğru cevaplayanlar arasında çekiliş yapıyor ve bu yabancı dil eğitim bursunu veriyor. Eğitime, oluşturduğu imkanlarla destek olmaya çabalıyor

Gürkan Genç Gezgin Bursun (Sayfaya gitmek için tıklayın)

 • Oluşturduğu Genç Kaşifler Akademisi ile her yıl yaz aylarında gençlerin ülkelerini gezip tanımaları için imkanlar sağlıyor. Bu çalışmasını üniversite toplulukları ile birlikte yürütüyor.