Sık Sorulan Sorular 2017-03-18T03:57:20+00:00

Gürkan  Genç Kim?  Öncelikle bu bölümden başlamak lazım (sayfaya gitmek için lütfen isme tıklayın).. Eğer bu sayfaya kendin girdiysen seni gözlerinden öperim. Hayallerin dünyayı gezmek ve sen bu sayfaya benim yönlendirmemle geldiysen üzgünüm ama o hayalini gerçekleştirmene uzunca bir süre var. şimdi iyi okumalar. 

1) Türkiye’ye ne zaman dönüyorsun?

9 Eylül 2012 tarihinde Ankara’dan başladığım Bisikletle Dünya turuma  rotamda bulunan tüm noktalara  gittikten  ve dünyanın büyük bir çoğunluğunu gezdikten sonra yani 2020 yılında  ülkeye geri dönüyorum. Bu tarihten önce “of çok yoruldum, ailemi, arkadaşlarımı, ülkemi çok özledim bir süre geri döneyim” gibi düşüncem yok.  

Evet, Türkiye’ye hiç dönmeden gerçekleştireceğim bir dünya turu. Allah herkese uzun ömür ve bana da hayalimi gerçekleştirmek için güç, kuvvet ve izin versin. Belirttiğim tarihte Türkiye’de görüşürüz. 

2) Bisikletin ne marka ve ücreti ne kadar?

Kron World Tourer . Böyle bir model firmanın envanterinde bulunmuyor.  2012 yılında üretilen bu bisiklet 7 borudan 7005 alüminyumdan yapıldı. 3 defa inceltilmiş bir kadro. Kadronun esneme payının normal bir bisiklete göre %30 daha az olması süper dayanım sağlamakta. Özel inceltilmiş kaynak teknolojisi yapılan kadroda ağırlığın bindiği bölgelerde kaynak silme teknolojisi kullanılmadı.  “Gelecek İçin Pedalla” projesi için tasarlandı. Bisikletin üzerindeki malzemelerin değeri (vites takımı,zincir,fren takımı,jant,jant telleri,sele,gidon,lastikler, dinamo v.b.)  3900$. Kadro’dan sadece 3 adet üretildiğinden ve dünya turu için hazırlandığından bir ücreti yok.  Tur bittikten sonra müzeye kaldırılacağını ve dünyayı gezen bir bisiklet olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça değerli.

3) Bütün Yolu Bisikletle mi gidiyorsun? Hiç tren, araba, uçak kullanmıyor musun?

Dünya turu rotamı bisikletle alıyorum. Ne kadar pedal çevirmişim kaç kilometre bisikletle gitmişim hepsini dijital ortamda kayıt altına alıyorum. Bazen Bisikleti bir şehirde bırakıp rotamın üzerinde olmayan alanlara toplu taşıma araçları veya araba ile gidip sonrasında bisikletimin yanına geri dönüyorum.  Uçak ve gemileri kıtalar arası geçişlerde veya ada geçişlerinde kullanıyorum. Sağlığımla alakalı sorunlar olursa işte o zaman bisikleti bir araca atar en yakın şehre gider orada iyileşene kadar dinlenirim. Öyle alanlardan geçiyorum ki hasta olduğum alanlarda bazen araç bulamadığımda oluyor şehre veya kasabaya  kadar pedallamak zorunda da kalıyorum. Libya ve Mısır da güvenlik sorunu olduğundan bu ülkeleri uçakla geçip yoluma Ürdün’den devam ettim. Yemen’de savaş çıktığından Umman’dan Etiyopya’ya Uçakla geçtim (arada zaten deniz vardı)

Böyle bir seyahate çıkma kararını motorlu taşıtlarla gezmek için almadım. Çölleri de zirveleri de bir araba, otobüs, kamyonetle değil, bisikletim ve kas gücümle geçiyorum. Arabaya biniyordur diye bir tarafınızdan sallamayın rica ediyorum! Çen çen konuşacaksan da atlar yanıma gelirsin çöl nasıl geçiliyor öğretirim sıkıntı yok :). Ayrıca çevirdiğim her pedal, kalp atışım ve gittiğim yol GPS sistemi ile kayıt altına alınıyor. 

4) Bisikletle otobanda nasıl gidiyorsun ?

Otobanda bisiklete binmek yasak. Bu yasak her ülkede geçerlidir! Her otobanın girişinde oldukça büyük bisiklet giremez diye bir tabela yer almakta. Onu görmemek için kör olman gerekir. Yok onu görüp hala o otobana da giriyorsan beyin fonksiyonların çalışmıyor düşünemiyorsun derim! Abi ben otobanda bisiklet sürmek istiyorum diyen var?  Aslında diyor ki arkadaş ” Gürkan abi bana sağlamından bir küfür et”

Gezdiğim ülkelerde otobanda bisiklet sürmedim! Otobanların hemen yanında bulunan şehirlerarası yollarda bile bisiklet sürmeyi tercih etmem. Gezmeyi, görmeyi, kendi çapında yeni yerler keşfetmeyi seven biriyim. Bu yüzden arabaların az kullandığı veya hiç kullanmadığı köy, kasaba yollarını tercih ederim. Gideceğim yönde orman veya dağ yolu varsa kesinlikle tercihim bu yollardan yana olur.

5) Köpeklerle vahşi hayvanlarla nasıl başa çıkıyorsun? Güvenliğini nasıl sağlıyorsun?

Afrika Botswana’da “dikkat fil çıkabilir” , “dikkat Aslan, Leopar çıkabilir” “dikkat vahşi yaşam bölgesi” uyarılarının olduğu bir coğrafya da pedallamış birine sorulacak en son sorulardan biri.  Bu soruyu soran sayfadaki yol anılarımı okumadığın anlaşılıyor.

Sorunu cevaplayayım..

En basitinden köpekler saldırdığında bisikletten inip üzerlerine doğru koşuyorum.  Onlarda ne olduğunu anlayamıyor kaçıyorlar. Çadırın içindeyken hayvanların etrafımda gezdiğini duyuyorum. İki ayaklı olmadığı sürece onlarında bir tehlikesi yok. İki ayaklı olanlar için yanımda bıçak ve göz yaşartıcı sprey taşıyorum.  

Aslan, Leopar  ve diğer benzeri hayvanların yaşadığı bölgelerde bisiklete binmek için gün doğumu ve batımı çok önemli bölgeyi de önceden iyi araştırmış durma noktalarını tespit etmeniz gerekiyor. Bu bölgelerde bisiklete binmeyin olay tamamı ile Rus ruleti gibidir.

6) Tek başına seyahat etmek zor olmuyor mu? Yanına gelip senle birlikte pedallayabilir miyim?

Bisikletle gezerken konuşmasını seven biri değilim. Çevremi, insanları, doğayı gözlemlerim ve düşünürüm. Gün içinde sohbet edecek birileri karşıma illa ki çıkar. Aynı dili konuşmasak bile bir şekilde mutlaka anlaşırız. Muhabbet sırasında gülücükler olur. Selam dedim mi kalpten selamlarım. Yaşam dediğimiz olay %50 hareket %50 sesten oluşur. Çölde bunların ikisi de yoktur. Ancak çölde pedalladığımda “hah işte şimdi yalnızım” derim!!

Yanıma gelip pedallayan kişiler Sadece Türkiye’de tanıştığım kendilerini bildiğim dostlardır. Bunun dışında yanıma tanımadığım birini daet etmem. Enes Şensoy benimle birlikte pedallamanın nasıl olduğunu çok güzel kaleme almış “Gürkan Genç İle Seyahat”

7) Kaç tane yabancı dil biliyorsun?

Türkçe ve İngilizce  iyi biliyorum, biraz da İspanyolca. Aynı dili konuşmadığım bir çok milletin insanı ile vücut dilini ve mimiklerimi kullanarak anlaşıyorum. İçten bir selamlama bütün kapıları açıyor.

8) Neden bisikletle seyahat?

Bisiklet; bir noktadan diğerine giderken detayları görebileceğin kadar yavaş, yol alabileceğim kadar hızlı, yaşamımı sürdürebileceğim ekipmanları taşıyabilecek kadar dayanıklı, doğayı kirletmeyecek kadar temiz bir ulaşım aracı.

9) Neden dünya turu?

Bir gün öleceğim. Kocaman bir dünya var. İmkanlar doğrultusunda gezip görmek istiyorum.

10) Ne kadar kazanıyorsun? Zengin misin? 

Ne ailem nede ben zengin değiliz, öyle olsaydı yaptığım  projeler daha iyi olurdu.  

Atılım Üniversitesi dünya turuma finansal destekte bulunan tek kurumdur. 6 senedir bir çok kurumdan destek istemişimdir. Finansal destek veren çıkmamıştır. Atılım Üniversitesinin de destek vermesinin sebebi arkadaşlık ilişkilerimden ötürüdür.

Bunun dışında sitedeki yazıları okuyup “helal olsun iyi yazmışın” deyip banka hesabıma para gönderen okuyucular vardır. Kedilerinin adı da şu listede yazmaktadır. (Liste) .  Okuyuculardan gelen bu parayı da gerçekleştirdiğim “Sporcuya Destek” ve “Genç Kaşifler” projelerimde kullanıyorum. O paraları nerelere kullandığımda yazıyor.

Bunların dışında yanımda taşıdığım DJI Phantom 4  insansız hava aracımla gittiğim ülkelerde fabrikaların, otellerin, fotoğraflarını çekip filmler yapıp kendilerine satıyorum veya otellerde bedavaya kalıyorum.

Google ve Youtube reklamlarından da gelir elde ediyorum

Gittiğim ülkelerde özel şirketlerde motivasyon konuşmalarından ücret alıyorum.

Her hangi bir birikimim gizli hesabım yok.  Mal varlığım sadece bisikletim ve üstünde taşıdığım eşyalardır. 

11) Sponsor nasıl bulunur?

Sponsor bulma konusunda başarısız biriyim. Dünya turuna çıkmadan önce elektronik ortamda 700 üzerinde firma ile görüşme yaptım. 400 üzerinde firma ile yüz yüze görüştüm. “Dünya turuma destek olur musunuz?” dedim. Olumlu geri dönüş sayısı 0. (sıfır)

– Yüzüme karşı Türkiye’nin önde gelen firmalarından takdir edip tebrik eden çok fakat arkamdan “ulan adama parayı biz verelim o gezsin olmaz öyle iş” diyen firma sahibi var.

– Hiç destek istemediğim fakat kendileri gelip sözleşme imzalayıp şu tarihte sponsorluğumuz başlar deyip para göndermeyen var

– Yolculuk esnasında tanışıp şirketi ile sponsor olacağını söyleyen ama sonrasında işleri kötü giden ve sponsor olamayacağım diyen firmalar var

– Arkadaşlarının yanında bundan sonra Gürkan Genç’e firmamızla sponsor olacağız deyip etrafa havasını atıp sonrasında arayıp sormayan hal hatrı kesen insanlar var.

– Gaza gelip “abi sana destek olacağız ayarlayacağız bişeyler” deyip dediğini unutup sonrasında hiç o konulara girmeden sohbet etmeye devam edenler var.

Halbuki bu insanlara gelin bana sponsor olun dememiştim!  

Dünya turunda sponsorluk sayfamda yer alan 11 firmanın ya sahipleri veya müdürleri arkadaşım. Bu yüzden sizleri onların reklamları ile boğmam. Fakat yıllardır takip edenler artık onların kimler olduğunu biliyorlar. Kendilerinin benim yapacağım reklama ihtiyaçları yoktur. Markaları ya dünya markasıdır veya Türkiye’de bilinirler. Bu yüzden yıllardır gönülden destek olur.

Arkadaşlarımın çalıştığı veya sahip olduğu kurumların nasıl destekte bulundukları veya sponsor oldukları konular logolarının yanında yazmakta. Bu yüzden en başından beri bu kurumlara “HAYAL ORTAKLARIM” dedim. Bu cümleyi sunuma gittiğim lise öğrencileri söylediler ve çok haklıydılar. “Gürkan abi sana destek olan herkes aslında senin hayal ortağın oluyor.” Sponsorluktan daha büyük bir olay yapılana destek olmak!

Sponsor olmak isteyebilirsiniz. Anlaşırsak logonuzu ya ön sayfaya koyarım veya Sponsorluk sayfama koyarım. Bunun dışında,  ilk gün sponsor olduğunuzu sosyal medyam da belirtirim.  Sonrasında sizinle ilgili yazmam, her paylaşımımda özellikle adınızı ön plana çıkarmam, yeri geldiğinde markanızdan bahseder veya konuşurum. Logonuzu üstümde başımda taşımam. Kısacası beni takip edenlerin canını sıkmam onları boğmam Fakat hepsinin sizden haberi olur  ve  zaman içinde öğrenirler. Buyrun sizin için  Sponsorlarım.

12) Neden bu firmalar sana destek veriyor?

84 video başlığı, 34.500 fotoğraf, 3340 sayfanın üzerinde yazı, İngilizce Türkçe yayın ve Türkçe sesli anlatım.  Bu sayfada takım çalışması, alın teri, bacak teri, emek var. Gönlünden geçen destekte oluyor, sponsorda.  Ortada bir çalışma ülkeye, insanlara katkı var!

“Onun baba gibi sponsorları var da öyle geziyor” demek çok basit olur.  Ayrıca şu zaman kadar bana destek olan firmalarla takipçilerimin canını sıkmamışımdır, ne de 6 senedir takipçilerimden bir talepte bulunmuşumdur. İsteyen destek olur isteyen olmaz. 

13) Bizim projemiz şu bize destek olur musun? Sponsorlarınla bizim yerimize kontak kurar mısın?

Bu e-postayı atan kişi

A) Arkadaşından ” Ulan Gürkan Genç millete maddi destek oluyor bisiklet dağıtıyor bak siz de bir şeyler yapacağız diyorsunuz kendisine mesaj atın” gazı ile mesaj atan adam

B) İnternet sayfasında dolanırken sayfaya denk gelip “ulan herifte bok gibi para var, derdi yok tasası yok geziyor bana neden destek olmasın” diyen adam

C) sadece Facebook’dan fotolara bakan bir kaç yazıyı okuyup veya hiç okumadan “ulan şansımı deniyeceğim” diyen  adam

Bak hep adam diyorum. Ayrımcılık yaptığımdan değil. Benzer mesajlar henüz kadınlardan gelmedi!  Arkadaş yol anılarımı okuyan, beni tanıyan adam böyle bir talepte bulunmaz! Bulunmaz çünkü bilir ki; elimde olan bütün imkanları zaten vermekteyim. Hali hazırda dünya turu ile birlikte 3 projeyi aynı anda yürütüyorum.  Yahu ne bir fabrikam , ne bir şirketim, ne kıyı da köşede birikmiş param var.  Bu yolculuğun nasıl sürdürdüğüm 14. maddede yazar.

Sponsorlar konusuna gelince. Sponsorluk sayfamda hepsinin adını, adresini yazmışım. Bir kişi diyemez  “Bu adam benden şu şu şirketle konuşup destek almamı istedi” diyemez çünkü herkesle gidip kendim konuşmuşumdur veya kendim iletişime geçmişimdir. TEK TEK herkese vakti zamanında ulaşmıştım.  Bu sayfada her şey olabildiğince açık yazmışım. kimsenin işine okuyup öğrenmek benzer yollardan gitmek gelmiyor. Uğraşmak yok! herkes kolay yoldan gezeyim destek alayım istiyor. Arkadaşım öyle bir dünya yok. Hayallerine ulaşmak için çalışacaksın. Çalışmayan, çabalamayan kurduğu hayali gerçekleştirmeyi bırak, yiyecek ekmek bulamaz.   

14) Turun bütçesini nasıl karşılıyorsun?

Dünyayı cebinde beş kuruş para olmadan gezen yabancı gezginlerle ve bir Türk gezginle tanıştım. Ülke geçişlerini bile dağlardan gerçekleştiriyorlar. Neler yaşadıklarını bir kendileri bilir. Kimse bilmez onları. Birilerinden, bişeylerden, kurumlardan, sosyal medyadan bir beklentileri yok. Kendileri için vardırlar. Dünyayı özgürce gezme olayı budur. Bu şekilde yol almak onların tercihidir.

Yolda para nasıl kazanırsın? Evrensel meslek sahibi olmak gerekiyor. Müzik aleti çalmasını biliyorsundur. Hangi şehrin meydanına gitsen para kazanırsın. Makina, motordan anlıyorsundur gittiğin ülkede sanayide çalışır araba tamir edersin. 

Amatör bir yazar, fotoğrafçı ve kurgucuyum. Hayat hikayemi anlatıp görüntüleyip yüzbinlere ulaşmasını  sağlıyor Facebook, Twitter, instagram, Google+ ile seyahatimi destekliyorum. İletişim Fakültesi mezunu biri olarak  aslında seyahatimde mesleğimi yapıyorum. Hobi mi bir iş sahasına dönüştürmüş çağımızın teknolojisi olan internet ile harmanlayarak paylaşım yapıyorum. Bu paylaşımda bir değer oluşturuyor.  İnsanlığın var oluşundaki temel taşlardan biri olan iletişimi işim olarak kullanıyorum.  Hala senin işin gücün yok mu diyen oluyor? İşte bu sayfanın zengin içeriği sayesinde sponsorluklar alıyor ve iletişimi evrensel meslek olarak kullanıyorum.

Gezmeye çıktıysanız bunu nasıl yapacağınız size kalmış. Ya kimselere haber vermeden gezersiniz yaşananları paylaşmazsınız veya bir miktar para harcayarak paylaşarak yol alır başkalarına ilham verir yol gösterirsiniz. Daha da ileri gidip yaptıklarınızla imkanlar yaratıp başkalarına destek olursunuz. Tercih sizin! 

15) Günde ne kadar para harcıyorsun?

Para harcama konusu ülkeden ülkeye ve yapılan geziye göre değişir.

Avrupa’da yaz aylarında seyahat edip sadece çadırda veya internet üzerinden warmshowers ve couchsurfing sayfalarindan bulduğum insanlarda konaklayarak

Aylık makarna tüketimim: 26.25€ (günde iki öğünden. Tuz, yağ koymam)

Aylık müsli tüketimim: 60€ (Su ile yerim, başka bir şey karıştırmam. Karnım kazınırsa bir avuç alırım. Açlığımı keser!)

Schengen vizesi: 90 gün 60€, aylık 20€

Bu şekilde gezersem günlüğü 3.5 €’ya gelir bu yolculuğun. Güzel di mi? 🙂

Hatta bazı ülkeler vardır iki ay gezersin halkı sana cebinden beş kuruş harcatmaz üstüne 400$ para toplar öyle çıkarsın

Bu arada bu şekilde seyahat ederek para biriktiriyorum : )

Fakat imkanlar yaratmış biri olarak  Bu şekilde seyahat ederken elimden geldiğince tatmak, görmek istiyorum ve sunlari da yapiyorum;

Müze gezerim, fiyatları 10€-25€  arasında değişir.

Operaya giderim,  20€-250€ arası değişir.

14€-30€ fiyat aralığında hostel, 50€-90€ arasında otel bulup konaklarım. Duşumu alır kıyafetlerimi yıkar. İnternet sayfama yazılar yazar, videolarımı montajlarım. Dünyayı gezen başka insanlarla tanışır arkadaş, dost olurum. hatta yol arkadaşları bile çıkar aralarından

Ülkenin yerel yemeklerini tatmak için en iyi restoranına da giderim, kenar mahallesine de.   5€-60€ arasında fiyatlar değişir.

Eğlence mekanlarına giderim 5€ da harcarım 100€ da!

Fotoğraf makinam kırılır biriktirdiğim paradan yenisini alırım. Bilgisayarım kırılır, bozulur yenisini alırım ve daha bir çok olay olur, bütçe de ona göre şekillenir.

Dünyayı bu şekilde gezmek için çalışıyor olmanız gerekiyor. Ee sen calışmıyorsun diyorsan cevap 10. ve 14. sorunun içinde yer alıyor  : )

16) Türkiye Cumhuriyeti Devletinden finansal destek alıyor musun veya Dışişleri Bakanlığı senin pasaport veya vize masraflarını karşılıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti devletinden  finansal destek hayatım boyunca almadım!

Dışişleri Bakanlığının verdiği destek

1 – Yabancı ülkeler normal pasaportla aylarca, yıllarca yasal olarak gezmeme izin verilmesi için gerekli belgeleri sağlar. Böyle bir desteğin verilmesinin farklı sebepleri vardır. 10 senelik pasaport ücretimi 22 mayıs 2012 yılında 510 TL ödeyerek Ankara Gölbaşı emniyet müdürlüğünden kendim almışımdır. Bakanlık ödememiş, benim de böyle bir talebim olmamıştır. Gene aynı şekilde ülkelere girerken aldığım vize ücretlerini de kendim öderim. Dışişleri bakanlığı hiç bir vatandaşı için nota yazıp bir başka ülkeden “bu adamdan veya kadından vize ücreti almayın” diye bir talepte bulunmaz! Pasaport ücretini de ödemez. Hele hele benim gibi bisikletle seyahat eden biri için hiç yapmaz!

2 – Eskiyen ve yıpranan parçalarımın Türkiye’de müzede sergilenmek üzere ülkeye gönderilmesi işte bunu sağlayan kurum  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı. Yukarıda da dediğim gibi bu desteklerin verilmesinin farklı sebepleri vardır. 

17) İnternet sayfana yazdığın yazıları kendi sayfamda, forumda veya projemde yayınlayabilir miyim?

Öncelikle şunu bilmeni isterim. Bu turun okuyuculardan ve kurumlardan destek almasını sağlayan özelliği başka yerlerde paylaşmak istediğin yazı, fotoğraf ve rota bilgileridir. Bu sayfa olmasa dünyayı hayal ettiğim şekilde gezemem. Bir paragraf alır yayınlarsın,  paylaştığım fotoların bir iki tanesini paylaşırsın altlarına da kaynak olarak bu sayfayı yazarsan buna hiç bir şey demem. 4 senedir de bir çok okuyucu bu şekilde destek oldu olmaya da devam ediyorlar., Tezlerinde,  sayfalarında, projelerinde  yol anılarımı kullanıp internet sayfasını da kaynak göstererek paylaşmışlar. Bu şekilde davranan herkese teşekkür ederim. 

Fakat  yazıların ve fotoğrafların tamamını alıp başka sitelere, forumlara kopyalamak istersen, sitedeki yazılarla ne yapmak istediğini açıkça belirtmezsen, projelerinde kaynak göstermeden öğrendiğin bilgileri paylaşırsan, “Yazılarını kitaplaştırdım yayınlamayı düşünüyorum” dersen!!  Eee güzel arkadaşım ağzımızı açtıkmı da ukala, egosu büyük cart curt diyorsun. Ben sana küfür etmim de ne yapayım sen söyle? 

18) Ne Yemek yiyorsun? Takviye kullanıyor musun?

Sabahları 150 gr kadar müsliyi varsa yoğurt yoksa suyla karıştırıyorum, Öğlenleri eğer yol üstünde bir yer bulursam oturur orada yerim. Yoksa makarna veya bir marketten ekmek domates peynir alırım. Akşamları da makarna. Gene kamp atmadan önce bir market bulduysam elma veya muz alırım. Makarnaya tuz veya yağ atmam. Şimdiye kadar takviye olarak arada sırada yanımda varsa nutella, kuru incir, helva, pekmez, mesir macunu, badem kullandım.

19) Dünya turunda vize işlerini nasıl hallediyorsun?

Gittiğim ülkenin başkentinde gideceğim ülkenin elçiliğine uğruyorum kendimi tanıtıyor, neler yaptığımı anlatıp başvuru formunu dolduyorum, sağlık sigortam ve projemle birlikte teslim ediyorum. En geç bir gün içinde istediğim zaman dilimleri içinde vize veriliyor.  En büyük etkenlerden biri de ingilizce web sayfamın olması.  Kimim ve senelerdir ne yaptığım  sayfamda ve wikipedia da yazıyor.

Gideceğim ülkenin elçileri ile görüşmeleri kendim yapıyorum. Yaptığım proje hakkında bilgi veriyor kendileri ile sohbet ediyorum.  Konsolosluk görevlileri ile değil direkt elçilerle veya konsolosla görüşüyorum.

Gezdiğim ülkeden ne zaman çıkacağım, sonraki ülkeye ne zaman giriş yapacağım belli olmadığından genellikle 3 aylık vize alırım. Bazı ülkeler vize tarihini vizeyi aldığım gün başlatıyor. Kimileri de hangi tarihte başlamasını istersem o tarihte veriyor.  Ben de duruma göre tam gününde sınıra varıyor ve 3 ayı dolu dolu kullanıyorum. Vize ücretlerini kendim ödüyorum! Yani Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı veya Türkiye’nin her hangi bir kurumu dünyayı bisikletle geziyorum diye vize ücretlerimi ödemiyor. Böyle bir dünya yok 🙂

Bir başka konu da schengen vizesi. “Gürkan Genç Avrupa da nasıl oturum izni olmadan Schengen sınırları dışına da çıkmadan 2 yıl gezebildi?  Normalde Schengen vizesi 3 aylık verilir.  Schengen de şöyle bir kural vardır;

“Biz sana 1 sene içinde 3 ay gezebileceğin bir Schengen vizesi veriyoruz. 1 sene içinde 3 ay kadar gezer istediğin  kadar Schengen ülkelerine girer çıkarsın. Fakat 3 ay bittiğinde, git ülkenden tekrar başvuru yap” . Avrupa vatandaşı olmayan herkes şu zamana kadar bunu yaptı. Avrupa Schengeni kaldırana kadar da bu uygulmayı yapmaya  da devam edecek.

Fransız diplomat İsviçre Cenevre’de şahsıma şöyle bir söz söyledi ” Sistemimizde böyle birşeyi ilk defa yapıyoruz, Avrupa da istediğiniz kadar gezebilirsiniz” Almanya ve Fransa sistemlerinde benim için özel bir sayfa açtılar Pasaportumda hakikaten bir çok diplomatın görmediği farklı bir vize var. Bu vesile ile de kendilerine teşekkür ederim.

“Ee, senin ayrıcalığın ne arkadaş?” sorsunu sordun. www.gurkangenc.com  sayfasında yazan yol hikayelerini okuyanlar bu ayrıcalığın neden verildiğini az çok biliyorlar.  

20) Bana bir Bisiklet veya kamp malzemesi önerebilir misiniz? Kullandığın şu ürünü bulamadım nerden satın alabilirim?

Kullandığım markalar, ürünler internet sayfamda yer almakta (Ekipman). Bu ürünler dışında denemediğim veya test etmediğim ürün hakkında yorum istemeniz fikir sormanız, benim de buna cevap vermem doğru olmaz. Bisikletçiler ve kamp malzemesi satan kişiler bütçenize göre en iyi ürünleri size göstereceklerdir. “Sayfana baktım kullandığın ürünler çok pahalı! Bana başka ürünler öneremez misin?”diyen de oluyor. Arkadaşım kullandığım ürünler bunlar kullanmadığım bir ürün hakkında sana nasıl fikir verip bunu al veya şunu al diyebilirim ki? Sonra ürünü beğenmedin veya kötü çıktı Gürkan Genç önerdi olacak : )

The North Face ve Kron bisiklet ekipman tedarik eden firmalardır. Bu iki firma sponsorumda olsa bu firmanın ürünlerini satan mağazalar yıllardır benle iletişime geçmemişlerdir hal böyleyken firmalar ne satar ne eder bilmem. Giripte hangi firma ne satıyor veya fiyatları ne kadar diye de bir araştırma yapmam. 

21) Korkmuyor musun?

Bol aksiyonlu adrenalinli filmin sonu bilindiği zaman pek heyecanlı gelmez. Sadece yaşanılan maceradan zevk alınır. Macera sağlam olduğundan dolayı bazen film tekrar tekrar seyredilir. 

Yolun sonu belli olduğuna göre, maceranın tadını çıkartayım. Tek bir hayatım var ve dünyayı görmek istiyoum.

22) Evli misin? 

Yola çıkmadan önce karım hamileydi. Şu an minik bir bebeğim var. Karım büyütecek okul çağına getirecek. Büyüme evresini kaçırmış olacağım. Sonra hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu arada 2010 yılında Türkiye Japonya turu sırasında Çin’de sevdiğim bir kadından çocuğum oldu. Onla da arada bir Skype üzerinden sohbet ediyoruz.

Kabul et ilk okuduğunda çok şaşırdın “ana herif evliymiş ve çocucuğu varmış ya lan” da demiş olma olasılığın yüksek. Evli değilim, çocuğum da yok. Fakat dünyanın bir çok ülkesinde sevdiğim kadınlar olduğu doğrudur.

23) Rotayı Nasıl Belirliyorsun?

Bir rotam yok. Gideceğim ülkeler belli. Önceden bir araştırma yapmıyorum. Şu gün burayı bugün burayı gezeceğim diye bir kuralım yok. Yolum üstünde çok önemli gezilecek yerler varsa oraları zaten biliyorumdur. Hangi yöne gideceksem pusulaya bakıp gidiyorum. Başkentlere elimden geldiğince uğrayıp müzelerin tamamını gezmeye özen gösteriyorum!!

24) Örnek aldığınız insanlar var mı?

Ailem ve 19.yy yaşamış bir seyyah…

25) Bisiklet üzerindeki malzemeleri nasıl şarj ediyorsun?

Bisikletin ön tekerleğinde Son Delux marka dinamo bulunmakta,19 volta kadar elektirik üretip elektronik aletlerin tamamını şarj ediyorum.

26) Çölün ortasında veya şehirlerde telefonla iletisimi nasıl sağlıyor internete nasıl bağlanıyorsun?

Çölün ortasında iletişimimi sağlayacak Facebook ve Twitter’a mesaj yollayabileceğim bir uydu iletişim sistemi bulunmakta. Bunun dışında gittiğim her ülkede o ülkenin en iyi Gsm hattını satın alıp sadece İnternet paketini açtırıyorum. 

27) Nerede duş alıyorsun ve nasıl kıyafetlerini yıkıyorsun?

Üç günde bir mutlaka duş alırım. Yanımda iki tane 4LT su tankı bulunmakta. 4LT su tanklarını kamp atmadan önce doldururum. Kamp yerinde bir ağaca asar veya tek elimi yukarıda tutatarak duş alırım. 0 dereceye kadar bu şekilde arazide duş almak mümkün, daha aşağısını henüz denemedim. Kıyafetlerimi minik derelerde, benzinlik tuvaletlerinde yıkıyorum. Kışın bu mümkün olmadığından en geç 12. günün sonunda bir otele veya hostele girip yıkadığım kıyafetler kuruyuncaya kadar beklemek zorundayım. Neden 12 gün?  Çünkü her bir iç çamaşırımı yıkamadan 3 gün kullanabiliyorum. 4. gün ve sonrasında o kadar ter toz toprak ve aşınmaya apış arasında mantar oluşturuyor. (bunların hepsini test ettiğim için rahat rahat yazıyorum)

28) Tuvalet sorununu nasıl hallediyorsun?

Arazide uygun bir yerde tuvaletimi yapıyorum. Yanımda ıslak mendil veya tuvalet kağıdı mutlaka bulunur. 

29) Çadırda üşümüyor musun? Sponsorların var neden otelde kalmıyorsun?

Kışın kullandığım çadırla Everest zirvesine çıkılıyor. Şu zamana kadar çadırda en fazla -40 gördüm. Gene kışın kullandığım uyku tulumum -60’a kadar koruyacak özelliğe sahip. Uyku tulumumun altında şişme mat bulunmukta. Ürünler en iyi kalite olduklarından koruması ve dayanıklılığı fazla. Hepsi Ekipman sayfamda yazar.

Bu projeye sadece Atılım Üniversitesi finansal destek veriyor. Turu otelde konaklayarak yapmaya kalksam sanırım aynı miktarı veren 100 hayal ortağı daha bulmam gerekir. Dünya turu atarken kendine dünyanın en ünlü otellerini sponsor alan bir arkadaşım da var. Yani bu desteği almak mümkün Örneği var. Ben beceremedim 🙂

30) Ailen bu yaptığın seyahat konusunda ne düşünüyor? Hiç mi özlemiyorsun?

Özlüyorum tabii özlemem mi? Fakat hayatımızın bir sonu olduğunu biliyoruz ve zamanımız kısıtlı. Ailem de bu zamanı kullanmama destek oldu. Kardeşim, annem, babam üçü de gurur duyuyor ve destekliyor. Aramızda mesafeler olsa da bağları güçlü bir aileyiz. Ailem öpeyrum sizleri. : )

31) Manyak mısın?

Korkularını bir kenara atmış, mantığı ile değil kalbi ile hareket eden biriyim. Hala manyak olduğumu düşünüyorsanız dostumun şu yazısını okuyun “Bir Deli Derviş” : )

 

32) Hiç vazgeçip Türkiye’ye geri dönmeyi düşündün mü?

İşte bunu yapmak hakikaten manyaklık olur. Hiç düşünmedim. Bu soruyu sormakta ayrı bir manyaklık, dünyayı gezen adama hadi dön artık denir mi?

33) Günde kaç kilometre yapıyorsun ve en yüksek hızın ne?

Şu gün şu noktada olmalıyım diye bir kuralım yok. Gün içinde yaptığım kilometreler her gün farklı. Bazen 10 km yapıp çadır atıyorum. Çadır attığım noktayı cidden beğendiysem bir iki gün orada kalıyorum. Bazen 20 gün hiç aralıksız yol alıp günde 80-120 km arası alıyorum. Öyle alanlara geçiyorum ki gezecek hiç bir yer yok. Ara mesafeyi çok hızlı almak istersem onu da yapabiliyorum. Uluslararası turlarımda bir günde en fazla 232 km yol aldım (Suudi Arabistan çöl geçişi). Belli bir hızım, yapmam gereken rota yok. Normal zamanlarda ortalamama hızım saatte 20 ila 24 kilometre arasında değişmekte

34) Bisiklette kaç kilo yük var?

Tur ekipmanları olmadan yani bagaj bağlantıları, suluk kafesleri ve diğer aksesuarlar olmandan boş haliyle bisiklet 9.6 kg. Bu haliyle bir kere Mtb yarışına da katıldım.

Tur bisikleti moduna geçip tüm bagaj ve aksesuarları taktığımda bisiklet 18 kg.

Bisiklet üzerinde toplamda 6 çanta bulunmakta. Ön gidon çantası 3.5 kg. 6litre

Bisikletin ön tarafında sağında solunda yer alan çantaların her biri 6.40kg, toplamda 12.80 kg.  Çantaların her biri 10 litre

Bisikletin arka tarafında, sağında solunda yer alan çantaların her biri 3.55kg, toplamda 7.10kg. çantaların her biri 10 litre

Arka çantaların üzerinde duran çanta 6.75 kg. 24 Lire

Çantaların toplam ağırlığı 32 kg, bisikletin ağırlığı ile birlikte toplam 50 kg. İçindeki erzakla  arazide hiç bir yerleşim yeri görmeden en fazla 9 öğün yemek yiyebilmekteyim.

Bisikletin üzerindeki yükler arasında yazlık ve kışlık kıyafetler, bisikletin temel noktalarında değişiklik yapabilecek tamir aletleri, kamp malzemeleri, elektronik eşyalar var.

Bisikletle çöle girdiğimde yük artmakta. Su ve yemek stoklaması yaptığımdan 30kg yük daha eklemekteyim.

Çantaların içindeki eşyalar belli bir sıraya göre düzenledim. 3 senedir yaptığım turlarda aynı düzende devam etmekte. Fazlasıyla tırmanış yapan biri olduğumdan dolayı yolculuk boyunca kullanmadığım veya kullanmayacağım en ufak parçayı bile yanımda taşımam.

35) Bisikletin veya eşyaların çalınma ihtimaline karşı ne tür önlemler alıyorsun?

Kamp yerleri için belli kriterlerim var.  Çadırı koyduğum noktaya göre içinde uyuma pozisyonum bile farklı. Bisikleti bazı noktalarda çadırıma kitlerim.  Bazen hiç bir yere kitlemem çantalarla birlikte açık alanda durur.  Göz yaşartıcı taşırım. Bazı ülkelerde 20 cm  bıçaklar taşıdığım da oldu. Fakat bu turlarda hiç bir şeyin garantisi yoktur. Bir ülkede 2 harici diskimi dikkatsizliğim sonucu çaldırdım. Sonuç; gezdiğim 3 ülkenin tüm videoları, fotoğrafları ve 1 senedir hazırladığım belgeselimi kaybettim.  Bir ülkede 3 kişi soymaya çalıştı dayak yedim esnaf kurtardı bir başka ülkede göğüsüme AK-47 dayayıp paramı istediler. Başka bir ülkede bir grup bıçakla peşimde koşturdu. Şimdilik hala hayatta ve yoluma devam ediyorum. 

Dünya’nın her yerinde kötü insanlar var. Karşıma çıkarlar veya çıkmazlar. Yolda aldığım her karar yaşanacakları etkilemekte.  2012 yılında 4  tur bisikletçisi, 2013 yılı içinde 12 tur bisikletçisi, 2014 yılında 6 tur bisikletçisi, 2015 yılında 4 tur  bisikletçisi 2016 yılında 4 tur bisikletçisi dünyanın farklı noktalarında hayalleri olan dünya turlarını gerçekleştirirken hayatlarını kaybettiler.

Bu vesile ile hayalleri peşinde koşturanları saygıyla anıyorum.

36) Seyahatte bazen yanında başka bisikletlileri görüyoruz? Tek başına seyahat etmiyor musun? Yanına Gelebilir miyim?

Yolculukta bazen aynı yöne doğru pedal çevirdiğim başka gezginlerle de tanışıyorum. Onlarla bir süre pedalladıktan sonra herkes kendi yolluna devam ediyor. Bazen Türkiye’den arkadaşlarım geliyor. Bu arkadaşlarım da Türkiye’de bulunduğum dönemde birlikte pedallayıp gezdiğim kişilerdir. Birlikte pedal çevirdiğim kişilerin referansı ile birilerini de davet edebilirim. Fakat tek başına pedallamayı tercih eden biriyim. 

Yanıma sadece Türkiye’de birlikte pedalladığım ve iyi tanıdığım dostlarımı davet ediyorum. Tanımadığım birlikte pedal çevirmediğim, kamp yapıp yapamayacağı konusunda fikrim olmayan kişileri davet etmem! Ayrıca bir çok kişi için iyi bir tur arkadaşı olmayabilirim.

37) Görüntüleri kim çekiyor, filmleri kim yapıyor, yazıları kim yazıyor?

Görüntüleri kendim çekiyorum, tripod ve monopod kullanıyorum. Bazen kamerayı bir noktaya yerleştirip çekiyor sonra geri dönüp kamerayı alıyorum. Yolculuk sırasında çektiğim ve internete yüklediğim görüntülerin montajlarını ve kısa filmler haline dönüşmesini sağlayan kişi benim. Her ülke bittiğinde bir haftamı çektiğim görüntüleri seyretmeye, ayıklamaya, montajlamaya ayırıyorum. Oldukça uzun bir uğraş gerektiriyor. İnternet sayfamda okudunuz yazıları yolda kendim yazıyorum. İmla hatalarıma ve İngilizceye çevrilmesine takım arkadaşlarım ilgileniyor. Sonrasında yazıları bana gönderiyorlar. Hem Türkçe hemde ingilizce sayfaya fotoğraflarla destekleyip kendim yüklüyorum. Her bir yazıyı sayfaya yüklemem ve organize etmem yaklaşık 4 saatimi alıyor. 

38) E- postalar’a cevap veren kişi sen misin?

E-posta mesajları, facebook, instagram, google plus ve twitter mesajlarını cevaplayan kişi benim. İletişim kutusuna atacağınız her mesaja şahsen cevap veriyorum. (iletişim kutusunda mesajının altında yazan kodu girmeden mesaj atarsanız bana ulaşmaz.Spam mesajları önlemek için böyle bir uygulama yaptık. Bazen  epostalar gelmiyor çünkü kod yanlış giriliyor mesajı sıfırlıyor) Benim yerime yazan çizen veya sorulara cevap veren birileri yok. Olması da mümkün değil. Neler yaşadığımı veya yaptığımı yolda tanıştığım insanlar dışında uzaktakiler bilemez. Bu yüzden size geri dönüş yaptığımda şaşırmayın.  Evet bu kadar olayın arasın tek tek tüm mesajlara ve yorumlara da cevap veriyorum. ( Bazen gözden kaçırdıklarım da oluyor kusura bakmayın)

39) Hasta olmuyor musun? Bisiklette ilaç var mı? Hiç sakatlandın mı? Aşı oldun mu

6 senedir bisikletle uluslararası geziler yapıyorum. Şimdilik hiç hasta olmadım.  Özbekistan’da ve Cezayir’de zehirlendim. Rusya’da çadırı kurarken gergin pollerden biri dişime çarptı ön dişim hasar gördü zaman içinde de düştü. İsveç’de sağ baldır kasımı yırttım 20 gün bisiklet süremedim. İsviçre’de araba çarptı, Fransa’da apış aramda mantar çıktı ve pedallamayı bırakmadığım için aylarca geçmedi bacaklarıma yayıldı. Geçmesi için 20 gün bisiklet kullanmadım. İngiltere’de bisikletten düşüp sol kaburgalarımı kırdım. Filistin, İsrail arasında göğüsümden akrep soktu, Ürdün’de sağ kaburlarımı kırdım, Suudi Arabistan’da tır çarptı 2 operasyon geçirdim sonrasında 2 aylık dinlemeyi bu coğrafya da yaptım. Yoluma hep devam ettim durmadım. Bunlar dışında bisiklette kas gevşetici, ağrı kesici, prezervatif ve minik bir ilk yardım çantası yer alır. Şu aşıları oldum;  Japon ensefaliti, Meningokok, Sarı humma, Grip aşısı, Tifo H. Influenza, Tetanoz, Pnömokok, Difteri, Hepatit A ve Hepatit B Afrika’da da Sahra altı ülkelerde de haftalık sıtma ilacı kullandım fakat bir süre sonra bırakmak zorunda kaldım. O ilaçları bir yere kadar kullanıyorsunuz sonrası artık sizin şansınız kalmış. Ya sıtma olursun ya da şanslıysan olmazsın…

40) Arkadaşım ile birlikte Türkiye’de A şehirden B şehre gideceğiz yol hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim? Hangi rotayı önerirsin? Yanıma neler almalıyım.

Her bireyin ihtiyaçları farklıdır. Yolculuğumda yanıma neler almışım bu sayfada yazmakta. (Gürkan Genç Ekipman) Kullandığım ekipmanların tamamı uzun soluklu turlar için kullanılacak en iyi ürünlerdir. Türkiye’de yaptığım turlarda 6 çanta değil 4 çanta kullanırım. Bisikletin ön tekerleğinde sağında ve solunda bulunan çantaları almam. Türkiye’de bir sene de gezsem arka çantalar yeter. Çok yük taşımak kimseyi daha iyi turcu yapmaz, kendine eziyet edersin. Bütçene göre alternatif seçeneklere de internet ortamından ulaşabilirsin.

“Dünyayı gezen bir adam, o zaman benim gideceğim yolu Türkiye’de kesinlikle yapmıştır” düşüncesi yanlış. Ülkemizde bisikletiyle senelerdir seyahat eden bir çok gezgin var ve yol anılarını sayfalarında paylaşmaktalar. İnternetten araştırıp okumanız mümkündür.

41) Gürkan abi bana bisiklet verir misin hayallerim var fakat imkanım yok?

Gürkan Genç bisiklet veriyor sayfasında nasıl bisiklet verdiğimi Türkçe yazdım. Bu şekilde bir talebe bisiklet vermediğim artık biliniyor. Böyle bir taleple gelen kişi bu sayfada yazan yol anılarını okumamıştır.

42) Neden yaptığın turun belgeseli çekilmiyor, Bu turun kitabı çıkacak mı? Japonya Turunun kitabı var mı?

Tek başına yol alan bir insanın belgesel çekmesi imkansız değil. Şuradan biraz görüntü alayım ah şurada insanlar dans ediyor onları çekeyim, aa yağmur yağdı onuda çekeyim, çöle girdim zirveye girdim onları da çekeyim edeyim alın size belgesel diyecek biri değilim İnternette yayınladığım görüntülerin amacı farklı! Videoları seyrettiğiniz de ne hissediyorsunuz? Gidip bisiklet almak veya bisikletinizle uzaklara gitme isteği geliyor. “Ee madem mektebine gittin işi de biliyorsun neden çekmiyorsun?”  diye sordun. Yazıyorum, fotoğraf çekiyorum, yazdıklarımı seslendiriyorum, dünyayı bisikletle gezmenin dışında 3 farklı projeye daha destek olmaya çalışıyorum. Belgesel çekeceksem sadece onu yaparım. Başka işlere vakit ayırmam. Bu da demek oluyor ki yanıma bu işlerden anlayan aynı zamanda bisiklete binmesini seven birinin daha gelmesi gerekiyor ve o kişininde benle birlikte gezmenin dışında yapacağı tek iş bu seyahatin belgesini çekmek olacak. En önemlisi de bir takım olmayı başarmamız gerekiyor. Bu kişi hali hazırda var. Enes Şensoy, fakat Enes’in bütçesini sağlayacak bir gelirim yok.

Trt, World&Travel, İz Tv , National Geographic, Ntv, Cnn ile ve bazı özel şirketlerle görüşmeler yaptım veya e-posta yolladım. Eğer siz bu kurumlara dahil değilseniz ve doğru bağlantılarınız yoksa sizin üzerinizden iyi para kazanıp size cücük kadar para verip “senin bilinirliliğini arttıracağız” derler. Senelerdir  bilinirlilik umrumda değildir. Takip eden eder, etmeyen etmez. İşte bu yüzden bu turun belgeseli yok. Bir gün olurda biri çıkar hayrına ” Al kardeşim bu para senin ve yanında gelecek ekibin parasını karşılıyorum. Patlatın ülkenin en iyi belgeselini” derse elimden gelenin en iyisini yaparım. Yapılan çalışmayı sadece Türkiye’de değil tüm dünya seyretder hep birlikte gurur duyarız.

Dünya turunun kitabı olur. Japonya turunun hali hazırda bir kitabı var. Fakat yayın evine henüz vermedim.  O kitabı yayınlamak için henüz erken belki gelecekte bir gün yayınlatırım fakat öncesine başka projelerim var.

43) Bisikletin bakımını nasıl ve hangi sıklıkla yapıyorsun? Yanında hangi yedek parçalar ve tamir kitleri var?

Bisikletin zincir yağı bittiğinde (mekanik sesten hemen anlaşılıyor ) sadece zincire yağ sürerim. Onun dışında ne ayna kola ne arka aktarıcıya nede çarklara yağ sürmem. Bunu da sadece zincire bir tur attırarak yaparım.  Her 1000 km de zinciri temizlerim.  Yokuşlarda asla zinciri zorlayacak hareketler yapmam. Bol kadanslı tırmanışlar gerçekleştirim. Bir adet yedek zincir taşırım. 2 kutu bisiklet yağı bulunur. Ön tekerlekte 36 arka tekerlekte 40 tel olduğundan akord ayarım kolay kolay bozulmaz. Bu ayarı yapabilmek için anahtarım mevcuttur.  Arka kasetin kilidini açacak akord anahtarı büyüklüğünde bir anahtar vardır. Alet takımı olarak alyan seti, Zincir tamir seti ve Leatherman çakım mevcut. Yaklaşık 15 yama takımı var. Uhuyu oje şişesinin içinde taşırım.  Dış lastik yama takımı da bulunmakta böylelikle dış lastiğim yarılsa da çok uzun kilometreler yoluma devam edebilirim.  İki adet yedek iç lastik vardır. Bir adet Fren telim bir adet vites telim var.  Bunları senede bir kere değiştiririm. Onun dışında ihtiyaç duyduğum süre içinde  bisiklet üzerinde yer alan telleri arada bir yağlarım. Yaklaşık 6 çift yedek fren papucu taşırım. Oldukça az fren kullanmaya çalışır fren papuçlarını kolay kolay eskitmem. Burada XT-V fren kullanmanın avantajını da yaşarım. Brooks selemi yola çıktığım günden bugüne kadar bir gün bile yağlamamışımdır!  Sadece biraz gerginleştirmişimdir.  2 seneden bu yana bisikletimi 4 defa yıkadım. Ön Furj takımının yedeği var. Bagaj vidalarının yedekleri var. Fren ayar vidalarının yedekleri var. 4 adet yedek Jant teli var. Bir adet yedek dış lastik var. Bisiklete bakımı eğer cidden ihtiyacı varsa yaparım.  Uzun süreli aralar verdiğimde yola çıkmadan önce her parçasını kontrol eder sonra yola çıkarım 

44)  Gezdiğin ülkelerde hatıra olarak saklayacağın incik boncuk veya benzer objeler alıyor musun? Alıyorsan nasıl gönderiyorsun? 

İncik boncuk veya benzer şeyler almıyorum. Bunları alacak ve gönderecek imkanım olmasına rağmen böyle bir girişimim olmadı. Yolculukta tanıştığım insanlar bazen kullanabileceğim kıyafetler, tamir için ekipmanlar hediye ederler. Yol üstüne tanıştığım benden çok onların ihtiyaç duyduğuna inandığım kişilere verilenleri hediye ederim. Şunu alayım bunu alayım diye bir tüketim çılgınlığım olmamıştır. Türkiye’ye gönderdiğim parçalar bisikletin kırılan veya eskiyen parçaları, Kışlık lastikler, yıpranmış kıyafetler, kışlık uyku tulumudur. Kıyafetlerim senelerdir belli ve sürekli onları giymemden ve yıkamamdan dolayı kumaşları eriyor veya özelliklerini kaybediyor. Mümkün mertebe aynı renk ve modelleri bulmaya çalışıp o şekilde yenileyip yola devam ediyorum.

45) Abi 15-20 yaş aralığındayım ve senin gibi tur yapmak istiyorum. Nasıl yapacağım?

Bisikletle dünya turu veya bölgesel turlar yapan bir dolu insan var. Hepsi sayfasında nasıl tur yaptığını paylaşmış yazmış. Fakat özellikle “Abi senin gibi tur yapmak istiyorum” diyorsun. Bak turu yapamazsın demeyeceğim fakat benim ki gibi bir turu öyle gözüktüğü gibi değil. Önce üniversite eğitimini bitireceksin, hatta üstüne yüksek lisans yapsan fena olmaz. Sonra Askerlik, sonra öz geçmişini gönderip şirketlere çalışmaya başlayacaksın. Zamanı geldiğinde kendi şirketini, işini kuracaksın. Kendi ayakların üzerinde durduğunda hadi ben gidiyorum diyeceksin tabi o zamana kadar evlenmemiş çocuk sahibi olmamışsan. Öbür türlü Anandan, Babandan, akrabalarından sürekli para alarak mı dünya turu yapacaksın? Evet öyle yapacağım ailemde senelerce bana bu parayı gönderecek diyorsan hiç durma hemen yola çık. Veya sponsorlar sana dünyayı gezeceksin diye para mı verecekler sanıyorsun? Onların reklamını yaparım mı diye düşünüyorsun? O firmaların senin reklamına ihtiyacı mı var? ( Bunları böyle yazıyorum çünkü kendim yaşadım! Acı gerçekler!) Önce kendine küçük hedefler koyacaksın. Pat diye 12 yaşında hayalini kurduğum 33 yaşında gerçekleştirmeye başladığım dünya turu için “Abi ben yola çıkacağım bana bu işin sırrını söyle” dersen bende “he la oldu” derim. Hayde önce küçük hedefler sonra büyükleri. Yoksa böyle bir tura pat diye çıkar Dünya turu atıyorum dersin yarısında para sıkıntısından evine dönersin. Ayrıca bana bu soruyu sorduysan ve bende seni bu sayfaya yönlendirdiysem yolun uzun. Kim olduğumu, nereleri gezdiğimi neler yaptığımı okumadan “Abi bir sorum var” ile gelmek olmaz. Gezgin dediğin araştırmacı olur merak eder detayına kadar öğrenir tıkandığı yerde yardım ister.

46) Bir çok ülkede okulları ziyaret ediyorsun. Türk okullarına gidiyor musun?

Senelerdir dünyayı gezer okullara gider öğrencilerle sohbet ederim. Türkiye devletinin okulu, Cematin okulu, Yabancı devletlerin okulu ayırt etmedim. O yapının içindeki çocuklara hayallerini gerçekleştirebileceklerini söylemek ufuklarını geliştirmek bu seyahatte, girişimciliğe, hayallerinin peşinden koşmaya teşvik edip kendimce doğru olanı göstermek yapabileceğim güzel olaylardan biridir.
 
Şunu bilmenizi isterim ki  2012 sonrası Hükümet ve Cemaat arasındaki yaşananlar olmadan önce ve 15 Temmuz öncesinde; 
Ne ben o okullara devlet git dediği için gidiyordum, ne de cemaatin öğretmenleri davet ettiği için gidiyordum! Benim tarikatlarla falan işim olmaz. dostlar arkadaşlar akrabalar kısacası tanıyanlar bilir.
 
2010 yılında başladığım bisikletli seyahatlerimde gittiğim ülkelerdeki Büyükelçilerimiz özellikle okullara gitmem için ricada bulunuyordu. Hatta Dönemin Başbakan yardımcı veya milletvekilleri ile bile gittiğim okullar var.  Büyükelçilerimiz olsun diğer yetkililer olsun yıllardır okullarla ilgili raporları değerli devlet büyüklerimize her daim iletmişlerdir. Okullarla iletişimde olan iş adamlarımızdan tutun da yerel halktan kimlerle ticari ilişkiler kurulduğuna ve daha bir çok bilgi kendilerinde vardır. Kaldı ki ben de bir çok Büyükelçimizle öğrendiklerimi paylaşmışımdır.
 
Benim  açımdan gittiğim okullarda Türk’ü, yabancısı, müslümanı hristiyan, yahudisi gibi ayrımlarda bulunmam. Çocuk dünyanın her yerinde çocuktur! Çocuklara bir şeyler anlatıyorum! Böyle seyahatler yapan her birey tecrübelerini tüm çocuklarla, gençlere anlatmakla yükümlüdür! Doğru olanı da budur.
 
Kimse bana nereye gideceğimi veya gitmeyeceğimi söyleyemez! 2010-2011 yıllarında Türkiye’den Japonya’ya giderken seyahatine Samsun Cumhuriyet Meydanın’dan başlayan, 2012 yılında Dünya turuna Ankara Ulus meydanında yer alan Birinci Meclis önünden başlayan bir şahsın çizgisi, idealleri, hedefleri bellidir. Ne kandırıldım derim, ne de kullanıldım.
 
Ek bilgi : Türkiye Cumhuriyeti devletinin yurt dışında açtığı ve bizzat MEB bağlı öğretmenlerin gönderildiği Türk okulları var. Her Türk okulunu cemaatin okulu sanmayın, her gittiğim okulu da Türk okulu sanmayın. Bulunduğum ülkenin devlet ve vakıf okullarına da gidiyorum. Ayrıca okullara sadece sunum vermeye gittiğimi de düşünmeyin. Büyük devletler 1960 da yabancı ülkelerde okul açma işlemlerini aracılara bırakmış farklı işlerle ilgilenmeye başlamışlardır. Sonrasındaki süreçte neler olmuş ve olmaya devam ediyor bunları gezmeden görmeden anlamak zor hatta okumadan anlamak zor ve bizim halkımız şu sayfamdaki yol anılarımı bile okumaz. Yaptığım seyahatin içeriğini bilmeden bilgisayar başında oturduğunuz sıcak koltuğunuzdan şahsımla ilgili dedikodu yapmayın.  
 

47) Namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun? Alkol içiyor musun?

Evet kılıyorum desem – Helal olsun adama dünyayı gezerken 5 vakit namaz da kılıyor.

Hayır kılmıyorum desem – Ee, hani bu adam inançlıydı bu nasıl iş sözde Müslüman. Hem inan hem namaz kılma! 

Oruç tutuyorum desem – Adam dinine bağlı orucunda niyazında. Allah inancı var.

Oruç tutmuyorum desem – Bu herifin Allah inancı yok, Müslümanlıkla da alakası yok 

Alkol içmiyorum desem – Örnek insan, alkol de almıyor. Zaten sporcu alkol almaz. Gürkan inançlı biri normal

Alkol içiyorum desem – Kötü örnek oluyorsun, Alkolik misin? Sporcu alkol mu alır?

Vereceğim cevaba göre beni iyi veya kötü anlamda anıp şahsımla ilgili sohbet  açıldığında sağındaki solundaki insana “Biliyor musun Gürkan Genç …..” cümlesi ile başlayan ve boşluğa bu yukarıdaki cümlelerden birini geçirerek sohbetine devam edeceksin. Soruya vereceğim cevap her ne olursa olsun kişisel tatminin veya dedikodu yapmandan öteye gidemez. 

Bunları yapıyorum veya yapmıyorum diye beni takip ediyor, seviyor veya örnek alıyorsan hemen takibi bırakmanı öneririm.

İyi bir insan olarak seviyor ve  seyahat tecrübelerimden faydalanmak için takip etmeni rica ederim.

48) Arkadaşlarının doğum günü partisine katılıyor musun? (Soran yaş grubu 4-10)

Hayır arkadaşlarımın doğum günü partisine maalesef katılamıyorum ^_^  2020 yılında dünya turum bittiğinde büyük bir doğum günü partisi verip hepsini telefi etmeyi düşünüyorum. 

49) Facebook da sorulara bazen çok sert cevaplar veriyorsun? Sinirli biri misin?

Sinirli veya asabi biri dünyanın dört bir yanında bu kadar eş dost arkadaş edinebilir mi? Edinemez. Misafir edilebilir mi? Edilemez. Bu sayfada yer alan sorular 50.000. defa sorulunca gülücükler içinde cevap vermiyorum.  Soruyu soranın aklına gelen veya gelmeyen bir çok soruya cevap verdim bu sayfada. İnternet elinin altında, ufak bir araştırma yapsa her şeye ulaşacak ama yok illa ben tekrar tekrar yazmalıyım : ). Özellikle “parayı nereden buluyorsun? Zengin misin?” ve “hayat sana güzel” cümlelerini kuranlardan hakikaten usandım :))

50) Avrupa’da daha hızlı gidiyordun sonrasında yavaşladın. Yazılarında da bir azalma var. Sebebi nedir?

Avrupa’da hızlı gidiyordum çünkü sürekli bir noktaya yetişmeye  gayret ediyordum. Sofya, Moskova, Stockholm, Bern, Milan, London, Barcelona, Rabat, Madrid bu noktalara hep yetişmeye çalıştım önemli bir sebebim vardı! Yukarıda da dediğim gibi bu seyahati tüm detayları ile paylaşmıyorum.  Cezayir’den sonra tur olması gereken rutin haline girdi. Yahu peki ne alaka dünyayı gezen bir adamın acelesi ne ki? Yazıların azalmasının çok sebebi var. Bazı bölgelerde yalnız kalamazsınız. İlgi alaka misafirperverlik çok fazla olur. Hal böyleyken sizi davet eden insanlara “ya siz takılın ben yazılarımla internet sayfamla ilgileneceğim” diyemem. Dünya turu yapıyorum bir çok anlamda zor bir yolculuk 

51) Kilo mu aldın? Kilo mu verdin ?

Böyle bir turda aşırı kilo aldığım alanlarda var, aşırı kilo verdiğim alanlarda var. Bu değişimi dünya turu bitinceye kadar maalesef göreceksiniz. Bende bu soruyu maalesef dünya turu bitinceye kadar hep göreceğim : )

52) Gürkan gittiğin ülkelerde piyasada neler satılır,  halkın tüketim alışkanlıkları nelerdir bunun araştırmasını yapman mümkün mü? Turizm firmaları ile bağlantı kurup bizi onlarla tanıştırıp şirketler arası bağ kurman mümkün mü? Özellikle şu bölgede iş koşulları nasıl bizim için bakman mümkün mü?

Hepsini yapmak tabi ki de mümkün. Hesbıma 2000$ saha çalışması ve analizi ücretini yatırırsan böyle bir araştırmayı yaparım. Bölgeye gelip halk arasında araştırma yapmaya kalksan; Uçak bileti masrafın, otel masrafın, araç kiralama, rehber v.s v.s üstelik ne kadar çok zaman geçirirsen harcayacağın meblağda o kadar artacaktır. Öğrenmek istediklerini e-posta aracılığı ile çıkart. Eğer yapabileceğimi onaylarsam. Yerine sahada gözlemler, devlet yetkilileri ile konuşur istediğin konular hakkında bilgileri alır sana gönderirim. Meblağı da banka hesabıma gönderirsen sevinirim. Böyle bir para veremem diyorsan. İnternet tarayıcından Google sayfası sayesinde destek alabilirsin. Kusura bakma ama zamanımı bedavaya senin ticari karını arttırmak için bölgede araştırma yapıp şirket yetkilileri ile devlet adamları ile görüşüp sana bilgi vermek için harcamam.  Not: Gıda sektörü için araştırma yapıp bilgi verdiğim şirketler oldu.

53) Dünya turu bittiğinde ne yapacaksın?

 

Dünya Turu; 9 Eylül 2012 tarihinde pedalı çevirdiğim ilk gün bitti!  Bitirebilecek miyim, yoksa yarıda mı bırakacağım diye kafamda bir soru işareti yok. Başladığım bir işi yarıda bırakmayı seven biri değilim.

1993 Anneme bisikletle Dünya Turuna çıkacağım dedim…

1995’de Lisede okurken hedefim İletişim Fakültesinde Okumaktı – İletişim Fakültesi Mezunu oldum

2002 yılında Japonya’ya gitmek istemiştim maddi imkanım olmadığı için gidememiştim

2003’de hedefim Kurumsal bir şirkette çalışmaktı  – Tav Holding bünyesinde çalıştım

2006’da hedefim Restoran sahibi olup işletmeciliğini yapmaktı – Ankara’da 2 ortağımla birlikte 2008’den 2010 yılına kadar restoran sahibiydim

2009 yılında üniversite yıllarında kurduğum Japonya’ya gitme hayalimi bisikletle gerçekleştirmeyi hayal ettim – 2010-2011  yıllarında bisikletimle Türkiye’den Japonya’ya gittim.

2010 yılının aralık ayında Güney Kore’de bir video çektim “imkanım olursa bisikletimle dünya turuna çıkacağım” dedim 

2011 yılının Mayıs ayında Türkiye’nin dört bir yanında sunumlar vereceğim, fotoğraf sergileri açacağım dedim.  Eylül 2011 –  Mayıs 2012 tarihlerinde Türkiye’de 100 kadar okulda sunum verdim.  4 fotoğraf sergisi açtım. Turun Belgeseli Kanada Dağ filmleri festivalinde , Türkiye dağ filmleri festivalinde gösterildi.

2011 Aralık ayında bisikletimle Dünya turuna çıkacağımı ailem dostlarım ve sizlerle paylaştım O dönem hiç sponsorum yoktu ama yola çıkana kadar olacak dedim!! – 9 Eylül 2012 tarihinde 1993 yılında Anneme ve 2010 yılında çektiğim videoda dediğim gibi Dünya turuna 10 sponsorla başladım.  O tarihten bugüne kadar Türkiye’ye dönmedim hala yollardayım!!

2012  yılında Dünya Turuna çıktığımda her iki ayda bir bisiklet dağıtacağım, yabancı dil eğitim bursu vereceğim, gençlerin gezmesi için Gezgin Bursu adı altında projeler oluşturacağım, Sporculara destek vermeye çalışacağım dedim. – Tek tek hepsini gerçekleştirdim gerçekleştirmeye de devam ediyorum! 

2011 yılında sitemdeki yazıları seslendireceğim dedim. 2014 yılında yazılarımın hepsini seslendirmeye yavaş yavaş başladım!

2013 Mart ayında; Dünya Turum bittikten sonra bisiklet federasyon başkanlığına aday olmaya deneyeceğim.  2023 yılında’da Ankara’dan milletvekili adaylığımı koyup sonrasında iktidar partisine SPOR BAKANI olmak istediğimi söyleyebilirim. Güzel bir Hayal.

54) Neden Spor Bakanlığı?

8 Sene basketbol takımında, 3 sene yüzme takımında, 3 sene voleybol takımında yer aldım. Eski kız arkadaşım Buz Hokeyi takımında olduğundan Buz pateni yapmasını da öğrendim, Su kayağı ve wake boardu iyi yaparım. 10 sene Snowboard yaptım. Mekan ve takım arkadaşı buldukça kaya tırmanışı yaptım. Seyahatlerimde bir çok ülkede Ata bindim. Koşmasını severim. Futbolu iyi oynarım. Okul takımında kalecilikte yaptım. Bisiklet sporcusuyum diyemem. Sadece bir defa MTB yarışına katıldım. Başladığım yarışı bitiririm, yarıda bırakmam. Gezdiğim ülkelerde geleceğin Spor bakanı adayları ile bir araya geliyorum, günümüzdeki spordan sorumlu insanlarla buluşuyor  sohbet ediyorum. Turizmde, Sporun ve sporcunun yer alması için ne gibi çalışmalar ülkemizde yapmalıyız bunların araştırmalarını yıllardır yapıyorum. 

Federasyon Başkanı, milletvekili veya Spor Bakanı olamayabilirim! Fakat bu demek değildir ki hayalini kurup hedef koyamam.  Yukarıda yazdıklarımı gördünüz. Başarısız olursam da hayatım boyunca iyi bir şeyler yapmaya devam ederim. Başka hayallerim var! Dünyayı bisikletle gezen bu kadar insanla iletişim halinde olan sporun hemen her dalında yer alan birini SPOR BAKANI yapmak sizlere kalmış. Şansımı denemekle bir şey kaybetmem. Olmadı kendi yoluma devam ederim.

Gezerken; yazan, yazdıklarını görme engelliler için seslendiren, fotoğraflayan video çeken bunları yoldayken montajlayan, gittiği ülkelerin gazetelerine dergilerine televizyonlara çıkan, okullarda, üniversitelerde sunumlar veren, devlet yetkilileri ile bir araya gelip görüşmeler yapan, ülkesini tanıtan, dünya turu ile birlikte yaptığı projeler sayesinde çoçuk okutan, yabancı dil eğitim bursu veren, yurt dışında öğrencilere burs bulan, bisiklet dağıtan, ülkesinde gençlerin gezmesi için altlarına bisiklet verip ceplerine gezecekleri süre kadar harçlık koyan üstüne gezerken proje yaptıran, sporcusuna maddi ve ekipman desteği sağlayan biriyim. Hayallerimi gerçekleştirirken başkalarının ortak olmaya çalışıyorum.

Çağdaş Türkiye’nin gelecekteki yöneticileri hayallerini gerçekleştiren insanlar olmalı!

Bunu gerçekleştirecek kişilerde sizlersiniz!

Eğer bir şeyleri değiştirebileceğime doğru olanı yaptığıma ve  daha iyisini yapabileceğime inanıyorsanız destek olun.

DESTEK OLMAK İSTİYORUM

Sevgiler..

Gürkan GENÇ

Yolda Yaşadıklarım, Başımdan geçen olaylar

1) Türkiye’den Japonya’ya bisikletle giderken nasıl maceralar yaşadım ve Nelerden geçtim? ( Türkiye – Japonya Turu Oku )

2) Bisikletimle 2012 yılında çıktığım ve hala devam eden Dünya Turumunun yol anıları ve maceları. (Dünya Turu Oku)