Rota 2017-04-29T00:16:38+00:00

DÜNYA TURU ROTASI

Gelecek için Pedalla projesi tam bir dünya turudur. Başarabilirsem (ki Türkiye den Japonya’ya bisikletimle pedallayarak gitmişliğim var) Amacım; bisikletimi bir ulaşım aracı olarak kullanarak Türkiye’ye dönmeden 7 yıl boyunca tek başıma pedallamak. Gerçekleştirmeyi düşündüğüm Dünya Turu rotası şu şekilde olacak; (Yoldayken bu rota değişebilir!) 

Ayrıca bu rotaya bakmadan önce veya sonra kesinlikle okunması gereken bir sayfa var. ÇOK SIK SORULAN SORULAR.  Çünkü böyle bir tur için inanılmaz zengin olunması gerektiği düşünülüyor. 

Etap 1 – Avrupa (9 Eylül 2012 – 25 ocak 2014 tarihleri arasında bitti)

Türkiye , Bulgaristan, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya, Finlandiya ( Bu Noktada Rota biraz değişti hazır gelmişken Kuzey kutup çizgisine kadar çıkayım dedim) İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, Monako, Fransa, Belçika, Hollanda, İngiltere, İskoçya, , İspanya, 

Etap 2 – Afrika (25 Ocak 2014 – 25 Aralık 2016 tarihleri arasında bitti)

Fas, Cezayir, Tunus, Filistin, İsrail, Ürdün , Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Arap Emirlikleri, Umman, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Malawi, Zambia, Botswana, Swaziland, Lesotho, Güney Afrika.

Etap 3 – Güney Amerika (25 Aralık 2016 Tarihinde başladım hala devam ediyorum)

Arjantin, Şili, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Peru, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Venezuella, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Panama, Kosta Rika, Nikaragua, SanSalvadar, Guentemala, Meksika.

Bu kıtadan Antartika’ya da geçiş yapaya çalışacağım….

Etap 4 – Kuzey Amerika

Amerika birleşik devletleri

Etap -5 – Kuzey Amerika (kanada – Alaska)

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri Alaska

Bu kıtadan Kuzey Kutbuna geçiş yapacağım

Etap 6 – Asya – Avusturalya

Rusya (Sibirya), Güney Kore, Japonya, Avusturalya, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Endonezya, Filipinler, Singapur, Malezya, Taiwan, Kamboçya, Vietnam, Laos, Tayland, Çin, Burma, Bangladeş, Nepal, Pakistan, Hindistan, İran, (totanın bu noktada Değişmesi olası) ve Türkiye 

Dünya turum 84 ülkeyi ve 7 kıtayı içermektedir. Dünya turumu bitirdiğimde pedallamayı tahmin ettiğim kilometre ise 115.000 kilometre olacaktır. Her gün aralıksız pedallanacak bir tur yapmıyorum. Ülkelerin tarihi turistlik yerlerini geziyor, bazı şehirlerde bir hafta, on gün veya iki ay geçiriyorum. Beğendiğim alanlara kamp atıyor doğanın güzellğini seyredip zaman geçiriyor kitap okuyorum. Yani acelem yok!

2010-2011 yılları arasında yaptığım Türkiye Japonya yolculuğunda dünyanın en büyük 8. Çölü olan Kara Kum çölünü Türkmenistan da, dünyanın en büyük 3. Çölü olan Gobi çölünü Moğolistan da ve en yüksek araç geçiş noktalarından biri olan Pamir dağı tırmanışını (4650 metre) Tacikistan da gerçekleştirmiştim.

Dünya turundaki hedeflerim

Her kıtanın en zor iklim koşularında yaz, kış ayırt etmeden pedallayıp 5 kıtanın en büyük 5 çölü ve en yüksek 5 araç geçiş noktasını bisikletimle geçmek olacak. Bu alanları daha önce pedallayarak bisikleti ile geçen gezginler olmuş. Fakat hepsinden birden tek bir kişi daha önce bisikleti ile geçmemiş. Bisikletin üzerinde bulunan yol bilgisayarı da bu zorlu noktaların hepsinden bisikletle geçtiğimi, hangi kadans hızıyla, kaç eğimde, ne kadar kalori kaybettiğime kadar yol izi kayıtları tutmakta ve Garmin sayfasında arşivlenmekte. Bu bilgilerde rekorlar kitabına girmem için yeterli olacak. Peki, Kıtalarda en büyük çöller ve en yüksek araç geçiş noktaları hangileri ve ben şu zamana kadar hangilerini bitirdim.  Hazır böyle uçuk noktaları göstereceğim öncelikle şuradan gireyim ki anlaşılsın ne kadar kırdığım : )

Napapiiri Artic Circle 

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf Kuzey kutup dairesinin geçtiği nokta Finlandiya. Tarih  2 Şubat 2013 Yani Kuzey Kutup dairesine kış aylarında -57 derecede pedallayarak ulaştım. Üstüne Çizginin tam sol tarafında yer alan Benzin istasyonun arka tarafında çadırda -38 derecede  3 gün uyudum dinlendim. Bunun üstüne nereleri geçtim ve geçeceğim anlatmaya devam edeyim..

AVRUPA

Col de La Bonette (2802m)

Avrupa’nın en yüksek araç geçiş noktasına 14 Ağustos 2013 Tarihinde varmayı başardım. Dünya turu rotasını ayarladıktan tam iki sene yedi ay sonra bu noktaya gelmeyi başardım. Tırmanış genellik %9 eğimle gerçekleşiyor. Tırmanırken su kaynağı bulmak mümkün. 2802 metreye tırmandıktan sonra manzaranın keyfini çıkarmak şart sonrasında 800 metreye kadar iniliyor. Fransa turunun etapları içinde de yer alan önemli bir geçit. Tırmanırken yaşadığım muhteşem anları fransa anılarımın arasında bulmanız mümkün. Fakat dünya turu rotasını hazırlarken Avrupa’nın en yüksek geçidi bu değildi. Bu yüzden kendime koyduğum ilk hedef o zamanın en yüksek geçidiydi

Col de L’ lseran Geçidi (2770 metre )

Avrupa’nın en yüksek 2. araç geçiş noktasıdır. Koyduğu hedefleri gerçekleştirmesini seven ve bu uğurda kendi limitlerini zorlayan biriyim. Tırmanış olukça keyifliydi. İniş ise oldukça uzun gene aynı şekilde % 9 eğimle tırmandığım bu geçit de iniş daha yumuşak. Gece de geçitin yakınlarında kamp attım . Tarih 23 Ağustos 2013 : )

Pico Del Veleta (3394metre)

Ve aslına bakarsanız Avrupa’nın en yüksek geçidi burası fakat motorlu araçlara kapalı bir geçit sadece bisikletle bu noktaya tırmanabiliyorsunuz.  Eğim genellikle %10 Yaklaşık olarak 600 metreden başlıyorsunuz. O dönem 1600 metre de yer alan köye Türkiye’den seyahate motorları ile çıkan abiler bana yetişmişler ve ” sen ne yapıyon arkadaş valla motorla çıkarken yorulduk” demişler fakat manzaraya bayılmışlardı

Tabernas Çölü

Avrupa da çöl yok demeyin var. Tabernas çölü İspanya da Almeria şehrinin 30 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Kışın hava sıcaklığının 0 derece altına düştüğü az görülür. 24 Ocak 2014 tarihinde ispanya seyahatime eşlik eden dostlarım Funda Ulutürk ve Enes Şensoyla birlikte bu çölden de geçtik. Sırada Afrika : )

AFRİKA

Sahara Çölü

Kuzey Afrika rotası  Fas’ın güneyinden başlayan Cezayir, Tunus, Libya, Mısır boyunca da devam eden dünyanın en büyük çölü.  Gürkan sen bu çölü nasıl geçeceksin? Batı ucundan doğu ucuna kadar asfalt yol bulmak mümkün. “HA, asfalt mı? O halde kolay ya” diyenler olacaktır. Dünyanın en acımasız kara iklimi bu bölgededir. Gördüğüm en yüksek hava sıcaklığı 61.2 Derecedir. Bu dereceyi öncelikle gölgede göremezsiniz ancak güneş altında pedallarsanız görebilirsiniz. Global veriler her zaman gölge sıcaklığını gösterir. Çünkü çöl ülkelerinde devlet kurumlarının belli bir sıcaklıktan sonra resmi tatil etme durumları vardır. Bu yüzden gerçek verileri asla göremezsiniz.  Ayrıca Katar’da da 59.7 dereceyi gene bisiklet üstünde Doha şehir merkezinde gördüm.

Fas’ın ucundan başladım. Batı Sahara (Mart 2014 )

Cezayir Sahra (Haziran – Temmuz 2014)

Tunus Sahra (Ağustos 2014)

 Aslında Asya’nın en büyük çölü Gobi çölü. Fakat prensipleri olan bir adamım. Bir defa geçtiğim çölü bir daha bisikletimle geçmem. Bu yüzden de dünyanın en büyük 4. Ve Asya kıtasının 2.Çölü Arabistan çölünü de bisikletimle geçmeye karar verdim. Sıcak konusunda pek konuşmayalım. Yeteri kadar sıcak bir çöl. Bu çölde gündüzleri artı 57 dereceyi geceleri  artı 40 dereceleri gördüm.Rutubet  oldukça zorladı.

Ürdün  Arap Çölü Wadi Rum (Eylül 2014 )

Suudi Arabistan Çölü (Haziran-Temmuz-Ağustos 2015 )

Tullu Dimtu (4377metre)

Afrika kıtasında araçla çıkılabilen en yüksek noktası olur kendileri. Etiyopya’da Addis Ababa nın 450 kilometre güney doğusunda Bale Ulusal parkın içinde yer alıyor. 41 kilometrelik muazzam bir tırmanış. 2015 ekim tarihinde geçtim.  %10 ile tırmandırıyor. İki Noktası oldukça zor %19 eğimde oldukça hırpaladı. Geçidin tam ortasında bir kontrol noktası var. Bölgeye rehbersiz girilmesi yasak. Bekçilerle arkadaş olup bir gece orada konaklayınca izin verdiler. Geçit noktası 4120 metrede. Tullu Dimtu zirvesi geçit değil. 257 metre daha tırmandırıp aynı yoldan geri aşağıya indiriyor. En neticede Afrika’da Araba ile çıkılabilecek en yüksek nokta olur kendileri.  Zirvede kızıl Tilkiler var. Onlardan bir tanesini de görme imkanım oldu.

GÜNEY AMERİKA

Abra Huayraccasa Geçidi (5059 metre)

Bu geçit Peru da yer alıyor ve güney Amerika’nın en yüksek geçididir. 4000 metrede Huanchocopla şehri yer almakta. Araba sürmek ve bisiklete binmek bu geçitte zor ve tehlikelidir.

Patagonian Çölü

Dünyanın en büyük 7. Çölüdür. Şili’nin ve Arjantin’in bir kısmını içine alır. Yazın sıcaklık 30 derecelerde gezerken. Kışın -30 derecelere kadar düşüyor.

KUZEY AMERİKA

Evans Dağı Geçidi (4365 metre )

Amerika’nın Colorado eyaletinde bulunur. Tırmanışını kolay gözükse de 4 saat kadar sürmektedir. Dağın herhangi bir noktasında su kaynağı bulunmuyor. Eğim %5 – % 10 arasında. Ankara da Cinnah caddesinin de eğimi 😛 . Kolay kolay . Sadece biraz uzun.

Büyük Basin Çölü

Kuzey Amerika’nın en büyük çölüdür. Nevada eyaletinin hemen yanı başında bulunur. İklim olarak alışık olduğum ve zorlanmadan geçebileceğim bir çöl.

AVUSTURALYA

Büyük Victoria Çölü

Pedallaması Keyifli olacak bir çöl. 700 kilometrelik bir serüven burada da beni bekler. Yılda 15-20 defa fırtınanın olduğu bu çölde ki umarım denk gelmem bol bol yıldırımda düşermiş. Sürüngen familyasından çeşit çok. Ayrıca hava sıcaklığı 35 ila 45 derece arasında değişiyor. Kışlarıda soğuk olmayan bir çöl.

Charlotte Geçisi (1830 metre)

Charlotte bu kıtanın en yüksek noktası. En güzel yanı da zirveye vardığında Snowboard yapabilecek pistlerin olması. Kıtaya çıktığımda en yüksek araç geçiş noktasından da geçerken bir süre oralarda çadırda konuklamak ve başka aktivitelerle ilgilenmek fena olmaz. Hep pedalla pedalla nereye kadar.

ASYA

Semo La Tibet Geçidi (5565 metre )

Bu tırmanış filmin koptuğu noktadır. Dünyan en yüksek araç geçiş noktası olan Semo La Tibet Çin sınırları içinde yer almaktır. Biz bisikletçilerin Everest Dağıdır. Çık Çık bitmez. Dünya turumun uzamasının sebeplerinden biridir. Çünkü bu alana ulaşmak için Çin’in iç taraflarında zik zaklar çizmem gerekecek. Tırmanacağım noktayı gördüğüm de “ah be keşke Türkiye-Japonya turunda bu rotadan geçseymişim demiştim.

Veeeeeeeee taaaaaaaaa taaa

Everest Ana Kamp Alanı (5364 metre)

Dünya turuna çıkacağım derken hiç heyecalanmadım ama şu noktaları yazarken bu hedefleri koyarken nasıl bir heyecan ve adrenalin yaşadım tarif edemem. Şimdi gürkan oha buralara çıkılmaz gidilmez demeyin demeyin. Bisikletle Everest ana kamp alanına kadar çıkanlar da var. Üstelik bisikleti itekleyerek veya omuzlarına alarak değil. Binerek ve pedallayarak.

Bu tarz bir turun ilk KAPAK fotoğrafını yapamazsın edemezsin diyen eş dost aile bireylerine Japonya seyahatimle göstermiştim. Akıllarda soru işaretleri kalmasın. Yaparım dediysem yaparım. Yukarıda zaten okudunuz nereleri geçtiğimi.

“Gelecek için Pedalla” projesi insanları bisiklete binmeye teşvik eden bir projedir. Yol anılarımı, videoları ve fotoğrafları bu yolculuk boyunca sizlerle paylaşıyor bisikletli yaşama elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum.

Üllkemizde ki bisikletli gezginler arasında gittiğim güzergahlardan gidecek hatta farklı rotalar çizip hedeflerine ulaşacak gezginler olacağına inanıyorum. ( Bu cümleyi 7 eylül 2012 de demiştim sonrasında kaç kişi mesaj atıp yollara düştü sayısı söylemek çok zor. Hatta dünya turuna çıkanlar da var. )

Dünya’da bu tarz seyahatleri yapan ilk kişi ben değilim, son kişi de ben olmayacağım. Fakat bir iz bırakacağımı yola çıkmadan söylemiştim!

Keşfetmek ve anlatmak için yaşamak lazım. Hepimize keyifli yolculuklar dilerim….

Hayalleri aşan girişimlerde ve fedekarlıklarda bulunuyorsanız başarılı olmanız kaçınılmazdır.

Gürkan GENÇ

Not: Böyle bir tur yapabilmek içinde şu ekipmanları da öneriyorum Ekipman Listem