Gürkan Genç Gezgin Bursu 2017-04-29T00:40:43+00:00

Projenin adı: Genç Kaşifler

Proje: 10 Günlüktür

Proje son başvuru tarihi: 1 Haziran

Projeye Nasıl Başvuru Yapabilirim
Öncelikle Başvuru yapacak kişi Üniversitelerin Bisiklet Kulüplerine üye olmak zorundadır. Katılmak isteyen üniversite öğrencilerinin, aşağıda okuyacakları projelere katkı sağlayabileceklerine inandıklarımızı davet edeceğiz

Daha önce Genç kaşiflere katılmış arkadaşların hazırladıkları çalışmalar.

Anadolu Rotaları – Yörüklerin İzinde

Anadolu Rotaları – Tarihe Pedallamak

2015 yılında yapılan çalışma ve hazırlanan yazı

Yörüklerin Toros Dağları eteklerindeki hayatları

 

2017 yılında gerçekleştireceğimiz Genç Kaşifler Projesine katılmak isteyen öğrencilerin şu formu doldurmaları zorunludur.  Haziran ayı içinde  bizimle birlikte pedallayacak öğrencilerin kimler olduğunu internet sayfamda açıklayacağım.  Bu sene Projeye “bir erkek ve iki kadın öğrenci davet edeceğiz. Sahada 14 öğrenci 6 eğitmen olacak.

Genç Kaşiflere Sağlanan İmkanlar

* Gürkan Genç Bursu finansal Desteği 5000TL (Okuyucuların ve benim şahsi katkımdır. (Destek Sayfam)

* Ankara Damla Pastanesi’nde 1 sene içinde satılan tatlılardan belli bir bütçeyi projeye aktarmaktadır 

*  Gürkan Genç Gezgin Bursu desteği kamp malzemeleri

* Ekipmanlar ve finansal destek Takım arkadaşım ayrıca projenin başkanlığını yapan Prof.Dr. Nuzhet Türker’e  teslim edilecektir. 

Genç Kaşifler Projesi

“Gelecek için Pedalla” adını verdiğim proje kapsamında 2012 yılında bisiklet ile dünya turuna çıktım. (www.gurkangenc.com) Verdiğim çeşitli burslarla genç bisikletçileri ve sporcuları desteklemekteyim. Genç Kaşifler projesi de bu burslardan bir tanesidir.

“Genç Kaşifler” projesi, az bilinen/bilinmeyen Anadolu rotaları ile hikayesi olan rotaların araştırılması ve çıkarılmasına yönelik bisikletli gençlerin, özellikle üniversite öğrencilerinin, çalışmalarını yönlendirerek destekleyen kapsamlı ve bütünleyici bir proje ağıdır. Bu çerçevede ilk proje olarak Karaman-Mersin arasındaki unutulmaya yüz tutmuş eski Roma yollarının bisiklet rotaları olarak kazandırılmasını içeren “Likaonya – Kilikya Birota (Bisiklet) rotaları / Lycaonia – Cilicia Birota routes” seçilmiştir. Projenin ilk bursiyerleri olan Çukurova Üniversitesi Bisiklet Topluluğu üyesi öğrencileri, 2014 yazı çalışmalarına ait izlenimlerini “Geçmişe pedallamak” ve “Yörüklerin izinde” başlıkları ile paylaşmışlardır. 
2014 yazında gerçekleştirdiğimiz ilk çalışmanın çıktılarını değerlendirirken, yanıtını aradığımız “Genç Kaşifler 2015 nasıl bir çalışma olmalı?” sorusu ardından yeni sorular doğurdu. Bisikletli keşif nasıl olmalı? Sadece bir noktadan diğerine gitmeyi mi amaçlamalı insan? Yoldan çekilen birkaç fotoğraf, varılan şehir tabelalarından ve nerede yenilir içilir bilgilerinden mi ibaret olmalı paylaşılan? 5 günde 5 ülke anlayışında bir turistik gezi mi olmalı? Ne kadar yol almalı bir günde 40 km, 60 km, 100 km, 120 km? Koyulan hedefe doğru nefes almadan her gün mü yola devam edilmeli?

Oysa yolun bizzat kendisidir özel olan, hedeften daha önemlisi yolculuğun bize kattıklarıdır. Öteki ile buluşmak üzere yola çıkılmalı bisikletle. Çünkü öteki ile iletişime geçtiğimizde kendimizi anlamaya başlarız. Kuru bir laftan ötedir bu, gerçekten hissederek anlamak, kendi kalıplarını kırarak ötekinin yaşadığı koşulları öğrenmek yolculuğun belki de temelidir.

Genç Kaşifler projesi neyi hedeflemeliydi? Tur bisikletçiliği üzerine uygulamalı bir eğitim süreci içermeliydi elbette. Aynı zamanda yol gösterici olmalıydı, sadece ben olgusunun ötesine geçebilmeliydi. Görmediğimiz, bilmediğimiz hayatlar olduğunu bize öğretmeliydi. En önemlisi örnek olmayı başarabilmeliydi 

Hayallerini gerçekleştiren insanlar geleceği değiştirirler.

Sevgiler, Gürkan GENÇ

Destek Olmak İstiyorum (Yazıya Tıklayın)